KNIŽNÍ NOVINKY – ŘÍJEN/LISTOPAD

Přinášíme vám soupis nejnovějších knih na poli fantasy, mysteriózních a lehce hororových románů, které vyšly v posledních čtrnácti dnech…

V uplynulých dnech se na trhy dostalo opět několik dotisků knih, po nichž naše čtenářská srdce prahla. Patří mezi ně například dotisk nového vydání Zaklínače – Křest ohněm; nebo dotisk souhrnného vydání Letopisů Narnie.

Nesmíme samozřejmě opomenout komiks. Vyšel dlouho očekávaný Joker. Zajímavým počinem je český komiks Versus.

A dostalo se hojně též na čtenáře mang. Kromě dotisku druhého dílu Death Note: Zápisník smrti 2 si můžete vychutnat také nový díl Plačícího draka (4). Na východě ještě zůstaneme díky albům Život v Číně 1: Za času otcových a Y: Poslední z mužů 7 – Zvláštní vydání.

.

.

.

Název: Bílý kůň

Autor: Adams, Alex

Překladatel: Jana Vlčková

Nakladatel: Domino

Počet stran: 304

Anotace: První kniha série Bílý kůň.

Někdy považujeme život za nudnou samozřejmost. A jindy nechceme nic než přežít.
Třicetiletá Zoe dobrovolně strávila posledních pět let v jakési osobní bublině – po tragické smrti manžela se pohybuje jen mezi svým prázdným bytem a výzkumným ústavem, kde pracuje jako uklízečka. Šeď plynoucích dní ji neubíjí, naopak jí pomáhá nalézt vnitřní klid, aby se mohla rozhodnout, co se svým životem provede dál. A pak se najednou všechno změní.
Lidé v jejím okolí začnou umírat na záhadný virus, pojmenovaném Bílý kůň. Smrtící nákaza se lavinovitě šíří po celém světě a během několika měsíců se lidstvo ocitá na pokraji vyhynutí. Přežije jen hrstka imunních jedinců, a někteří z nich jako by pozbyli veškeré lidství. Vypuká válka a apokalypsu dovrší ničivé zvraty počasí.
Možná Zoe dříve považovala holý život za jedinou jistotu, kterou ještě má. To už teď ale neplatí. Odkázána pouze sama na sebe putuje postapokalyptickým světem a snaží se přežít. Nebezpečí číhá na každém kroku, neboť z lidské podstaty už zbylo jen velmi málo. Zoe dál míří k jedinému místu, které by jí mohlo poskytnout potřebnou ochranu – nejen kvůli sobě, ale i kvůli tajemství, které nese s sebou…

.

.

Název: Souhvězdí kata

Autor: Dębski, Rafał

Překladatel: Jan Kravčík

Nakladatel: Gorgona Books

Počet stran: 352

Anotace: Toto je neobyčejný příběh neobyčejného kata.
Jakub je posledním absolventem slavné Akademie mistrů popravčích v polském Běsově, která vzápětí lehne popelem. V jeho stopách kráčí krysy, mor a zkáza. Jenže touha pomstít se světu za utrpěná příkoří a vraždu jeho lásky nikam nevede.
Ani s žoldnéři pod obléhaným Pskovem, ani u kozáků na ukrajinské stepi, ba ani v Praze mezi alchymisty na dvoře císaře Rudolfa II. nenachází Jakub to, co hledá. Kat je odsouzen k opovržení. Kat je nečistý. Kat je stále sám.
Ale co je pravdy na tom, že kat dokáže člověku ukrást duši?

.

.

Název: Agent JFK 28: Na vlastní pěst

Autor: Žamboch, Miroslav

Nakladatel: E. F.; Triton

Počet stran: 264

Anotace: Agent Borman je mrtev, agent Bytewská – mrtvá, von Wonder – mrtev, Andrea de Villefort – mrtvá. Seznam by mohl pokračovat přes stovky a tisíce jmen. Agentura zničena. X-Hawk konečně zvítězil, jeho armády smetly z povrchu organizaci, s níž soupeřil víc než tisíc let. John Francis Kovář přežil. Sám, se vzpomínkami na smrt svých přátel, se vzpomínkami na statisíce jiných lidí, které obětoval, aby X-Hawkovi nepadlo do rukou, oč usiloval – technologické centrum Agentury. V jiném světě bez podpory mocné organizace, bez nikoho, musí sám sobě odpovědět na jedinou otázku: Stojí za to žít?

.

.

Název: Střípky duší

Autor: Lindseyová, Mary

Překladatel: Andrea Vašíčková

Nakladatel: Albatros Media – CooBoo

Počet stran: 304

Anotace: Lenzi slyší hlasy a má vize – vize o náhrobních kamenech, povodních a chlapci s kovově šedýma očima. Zdá se, že jí nikdo nemůže pomoci – dokonce ani její přítel Zak. Pak však potká Aldena, kluka ze svých snů, jenž jí prozradí, že ona je mluvčí – člověk schopný komunikovat s bloudícími dušemi a pomoci jim – a že on byl po celá staletí jejím ochráncem.Nyní čeká Lenzi těžké rozhodnutí: Zak nebo Alden, život nebo smrt. Jenže čas se krátí. Zlovolná duše chce Lenzi zničit a zabije ji, jestliže se nerozhodne včas…

.

.

Název: Oliver Nocturno 5: Věčná hrobka

Autor: Emerson, Kevin

Překladatel: Pavla Kubešová

Nakladatel: Albatros Media – CooBoo

Počet stran: 232

Anotace: Blíží se svátek ubývajícího slunce a pro Olivera to znamená, že by měl získat démona, otevřít bránu Nexie a naplnit tak svůj strašlivý osud. On tomu však za každou cenu chce zabránit. A možná že už našel cestu. Ale všude kolem něj působí protikladné síly a nepřátelé osnují ďábelské úklady. Oliverovy plány se rozpadají. Dokáže mladý upír zachránit své přátele a zachránit svět? Budoucnost celého lidstva závisí jen na něm! Upíří sága vrcholí! Nenechte si to ujít Oliverovo rozhodnutí…

.

.

Název: Rose a kouzelníkova maska

Autor: Webbová, Holly

Překladatel: Petra Nagyová

Nakladatel: Albatros Media – CooBoo

Počet stran: 224

Anotace: Z královského paláce byla odcizena vzácná maska nepředstavitelné kouzelné síly. Rose má podezření, že je to práce temných čarodějů – a nebezpečí je na obzoru. Snaha odhalit a zadržet zloděje ji přivede do tajemných Benátek, kde nic není takové, jaké se na první pohled zdá. Dokáže Rose pomocí svých magických schopností získat masku dříve, než bude odhalena její skutečná moc?

.

.

Název: Bájná země Deltora: Údolí ztracených

Autor: Rodda, Emily

Překladatel: Olga Staníčková

Nakladatel: Fragment

Počet stran: 128

Anotace: Sedmá kniha osmidílné série Bájná země Deltora.
Lief, Barda a Jasmína, kteří se vydali hledat sedm ztracených drahokamů Kouzelného pásu Deltory, jsou už skoro u cíle. V Pásu se třpytí šest kamenů, musejí najít ještě ten poslední, aby se Deltora mohla zbavit nadvlády krutého Pána stínů.
Společníci už na svých cestách čelili mnohým nebezpečenstvím s kuráží a nesmírným nasazením. Teď však musí rozluštit tajemství a v tom jim prostá síla ani odvaha nepomohou. Pokud selžou, bude celé jejich putování zbytečné a oni zůstanou navždy uvězněni v šedých mlhách Údolí ztracených.

Série Bájná země Deltora si získala oblibu mezi dětmi po celém světě a patří mezi nejznámější díla Emily Roddaové. Jde o soubor osmi knih, na které ještě volně navazují další pokračování. Děj má spád a je do detailu promyšlen. Poutavá dobrodružství zaujmou nejen děti, ale i dospělé. Pro autorčin styl je typické, že zasazuje do vyprávění hádanky a slovní hříčky. Vtahuje tak čtenáře do hry a nenápadně ho vede, aby se pokoušel na řešení přijít dříve než její literární hrdinové.

NOVÉ VYDÁNÍ

.

.

Název: Bájná země Deltora: Návrat do Del

Autor: Rodda, Emily

Překladatel: Olga Staníčková

Nakladatel: Fragment

Počet stran: 136

Anotace: Závěrečná kniha osmidílné série Bájná země Deltora.
Sedm ztracených drahokamů se podařilo vrátit do Kouzelného pásu Deltory. Teď musí Lief, Barda a Jasmína nalézt následníka trůnu království. Vědí, že jedině právoplatný následník dokáže s pomocí kouzelných sil Pásu svrhnout ukrutného Pána stínů.
Ale následník se od samého narození skrývá neznámo kde a pouze Pás může odhalit jeho úkryt. Putování Deltorou spěje ke svému velkolepému vyvrcholení, společníky čeká jedno překvapení za druhým. A samotný Pán stínů dělá všechno pro to, aby zničil tři hrdiny Deltory a všechno, co milují.

Série Bájná země Deltora si získala oblibu mezi dětmi po celém světě a patří mezi nejznámější díla Emily Roddaové. Jde o soubor osmi knih, na které ještě volně navazují další pokračování. Děj má spád a je do detailu promyšlen. Poutavá dobrodružství zaujmou nejen děti, ale i dospělé. Pro autorčin styl je typické, že zasazuje do vyprávění hádanky a slovní hříčky. Vtahuje tak čtenáře do hry a nenápadně ho vede, aby se pokoušel na řešení přijít dříve než její literární hrdinové.

NOVÉ VYDÁNÍ

.

.

Název: Walking Dead: Vzestup guvernéra

Autor: Kirkman, Robert

Překladatel: Jan Halíř

Nakladatel: Baronet

Počet stran: 344

Anotace: Co všechno se člověku musí přihodit, aby se z něj stala zrůda? Opravdu je v každém z nás nějaké temné já, které jen čeká na to, aby se mohlo projevit? Skoro by se dalo říct, že na Briana Blakea je toho dost. Kráčí po světě jako je ten náš, jenže v tom jeho umí kráčet i mrtví. A jemu teď nejde o nic jiného, než aby přežil. Se dvěma kamarády a bratrem Phillipem s malou dcerou se ze všech sil snaží nalézt klidné místo ve světě, kde civilizace zanikla.
Román ze světa veleúspěšného komiksu Živí mrtví přináší příběh postavy, která zasadí známé skupině přeživších jednu z nejhorších ran. Avšak Guvernér nebyl vždy šíleným despotou. Tvůrce hororových románů Jay Bonansinga spojil síly s autorem původního komiksu Robertem Kirkmanem, aby spolu stvořili první díl trilogie o tom, jak může být lidský vzestup k moci zároveň pádem jeho morálky.

.

.

Název: Kladivo na čaroděje 2: Město mrtvých

Autor: Pavlovský, Jiří

Nakladatel: Epocha

Počet stran: 144

Anotace: Praha, rok 2012.
Konec světa nemohl začít na příhodnějším místě.
Pokud bojujete s někým, kdo je mocnější a silnější než vy, máte jediný způsob, jak ho přesvědčit, aby vás nezabíjel. Pomocí starého dobrého vydírání. Jenže jediný trumf, který může Felix Jonáš sehnat, jediná věc, která mu může zachránit život, leží pohřbená v zemi. Na útulném malém hřbitově ve městě, které se až příliš drží stranou veškerého ruchu. Ve městě, které nemá moc rádo nezvané návštěvy. Zvláště ne ty, které se toulají kolem hřbitova.

Série Kladivo na čaroděje vás zavede do našeho světa, jak ho neznáte… a jak ho ani netoužíte poznat. Alespoň ne na vlastní kůži. Světa magie, temných přízraků, oživlých mrtvol, zabijáků, démonů, psychopatů, nekrofilů, upírů – a to mluvíme jen o kladných hrdinech. Ti, proti kterým bojují, jsou ještě mnohem horší…

.

.

Název: Království tvé

Autor: Ballard, J. G.

Překladatel: Ladislav Nagy

Nakladatel: Albatros Media – Plus

Počet stran: 320

Anotace: Román britského autora J. G. Ballarda Království tvé je katastrofickou vizí Anglie a naší současnosti vůbec. Smutným „hrdinou” je malé město u Londýna, kde postavili obrovské nákupní středisko. Konzumní způsob života, který s ním přišel, zničil veškeré společenské vazby mezi lidmi a převrátil jejich hodnoty. V celém kraji bují rasismus a násilí a po pumovém útoku na nákupní středisko rozpoutá běsnící dav revoluci. Zdá se, že jediným státním zřízením, které by mohlo širokým masám vyhovovat, je fašistický režim.

.

.

Název: Trója: Štít hromu

Autor: Gemmell, David

Překladatel: Roman Tilcer

Nakladatel: Perseus

Počet stran: 480

Anotace: Druhá kniha trilogie Trója.
Válka je na spadnutí a všichni králové Zeleného moře se na ni připravují, každý s vlastními temnými plány, plnými dobývání a plenění.
Do toho víru zrad a spiknutí přicházejí tři poutníci: Piria, uprchlá kněžka nesoucí děsivé tajemství; Kalliadés, válečník s vznešenými ideály a legendárním mečem; a jeho blízký přítel Banoklés, který si v bitvách, které přijdou, vytvoří vlastní legendu.
Společně cestují do proslulého města Tróje, nad kterým se stahují temná mračna, soumrak, vrhající stín na vítězství i tragedie obyčejných smrtelníků…

.

.

Název: Pád vážky

Autor: Tchaikovsky, Adrian

Překladatel: Filip Drlík

Nakladatel: Zoner Press

Počet stran: 576

Anotace: Strhující příběh o světě lidí s hmyzími schopnostmi a vlastnostmi.

První útok Vos se i za cenu velkých ztrát podařilo odrazit, Impérium se však nevzdává. Vosí císař má smělé plány a rozhodl se podrobit si Nížiny úplně a jednou provždy. Jeho vojáci se nyní roztahují po celé zemi a v ohrožení již není pouze jedno město, ale všechny státy. Došlo na varovná slova šéfa broučí špionáže Stenwolda Makera… nastala válka.

V krvavých bojích se střetne magie prastarých vidoucích ras a moderních strojů ras vědoucích. A až na válečném poli se pozná, kdo je skutečný přítel a kdo zrádce a co všechno je schopná přestát skutečná láska. Národy Nížin jsou nuceny zapomenout na stará příkoří a spojit své síly. Ale je možné, aby Kudlanky bojovaly po boku nenáviděných Pavouků? Stenwoldovi přátelé umírají jeden po druhém, v ohrožení života je i jeho rodina – stárnoucí Brouk se tedy musí vyrovnat nejen se smrtícími útoky Vos, ale i se svým vlastním svědomím…

Ve druhém díle série Stíny vědoucích rozehrává Adrian Tchaikovsky strhující partii o lidské dobyvačnosti, lstivosti a odvaze. Lidé jeho románu nejsou obyčejní – díky prastarému vývoji si nesou různé hmyzí schopnosti a vlastnosti. Agresivní Vosy tedy dovedou ze svých rukou vysílat žihadla, elegantní Vážky mohou létat a záhadní můří lidé vidí výborně ve tmě. Díky tomuto neotřelému nápadu vznikla dobrodružná série, jež si získala tisíce čtenářů po celém světě.

.

.

Název: Děti půlnoci

Autor: Rushdie, Salman

Překladatel: Pavel Dominik

Nakladatel: Paseka

Počet stran: 516

Anotace: Salím Sináí, vypravěč a hlavní hrdina románu Děti půlnoci, je jedním z 1001 dětí zrozených v první hodině památného 15. srpna 1947 spolu s nezávislostí Indie. „Děti půlnoci”, postupně si uvědomující svou individuální i kolektivní identitu, záhy zjišťují, že jsou nadány neobyčejnou mocí a zázračnými schopnostmi, zároveň však až příliš bolestně připoutány k historii a osudu své země. Salím, narozený s úderem půlnoci a obdařený výjimečným, avšak dvojsečným darem neobyčejně jemného čichu a schopnosti nahlížet do myslí a duší lidí, provází čtenáře fascinující ságou tří generací své rodiny, postupně se odvíjející mezi Kašmírem, Ágrou, Dillí, Bombají a dalšími indickými a pákistánskými městy, více než šesti desítkami let moderní indické historie i svou strastiplnou poutí za smyslem vlastního osudu, který jako by ztělesňoval rozporuplnou a stěží postižitelnou identitu samotné Indie.
Rushdieho stěžejní román je možné číst jako strhující historickou prózu, svéráznou politickou výpověď i originální dílo magického realismu či literárního postmodernismu, v němž se realita mísí s imaginací a kronika politického vývoje s fantastickým příběhem.„Abyste pochopili jenom jeden život, musíte spolknout celý svět,”prohlašuje Salím a výstižně tak charakterizuje i samotnou knihu, vtahující čtenáře od prvních stránek do barvitého mikrokosmu zaplněného nepřeberným množstvím postav, osudů a dějovým linií a virtuózně střídající stylové roviny vyprávění.

.

.

Název: Čistá krev

Autor: Gideon, Nancy

Překladatel: Olga Staníčková

Nakladatel: Fragment

Počet stran: 336

Anotace: První kniha série Měsíční svit.
Detektiv Charlotte Caissieová si slíbila, že za každou cenu pomstí smrt svého otce a zničí bosse místního podsvětí. Jako „vstupenka” do zločineckého prostředí jí má posloužit jeho osobní strážce Max. Muž s pověstí nelítostného zabijáka ji ale začne přitahovat víc, než by sama chtěla. Může obstát vztah dvou lidí, kteří stojí na opačných stranách zákona? Jakou oběť bude muset Charlotte přinést?

.

.

Název: Dar

Autor: Patterson, James; Rust, Ned

Překladatel: Milan Žáček

Nakladatel: Albatros Media – Albatros

Počet stran: 240

Anotace: Druhá kniha série Witch & Wizard.
Pokračování napínavého thrilleru pro mládež. Wisty a Whit Allgoodovi jsou obviněni za čarodějnictví. Tisíce patnáctiletých dětí jsou uvězněny na převýchovu. Nový režim zakazuje hudbu, knihy, umění – a také kouzla. V líčení absolutní kontroly nad lidmi připomíná kniha Orwellův román 1984. V hierarchii mocných je nejvyšší „Jediný, který je jediný.” Proč je patnáctiletá Wisty pro režim tak nebezpečná? Proč ji nazývají dívkou, která má dar? Mohou děti a jejich hnutí odporu zvrátit zločinný režim?

.

.

Název: Šíleně divocí andílci 5: Andělé tančí vždycky s lehkostí

Autor: Brezina, Thomas C.

Překladatel: Zuzana Bělohlávková

Nakladatel: Egmont ČR

Počet stran: 180

Anotace: Má Vicky navždy zapomenout, nebo stále doufat v sílu lásky? Ani pro anděla to není snadné rozhodnutí…
„Prosím, nech mě jít! Nemohu najít klid, když mě tvé srdce drží v zajetí!” To už nebyl ten Bílý, kterého Vicky znala a tolik milovala.„Dokud se znovu nesetkáme” – tak zněla jeho poslední slova…
Co teď? Má ho pustit z hlavy, nebo čekat na další setkání? Život v těle polovičního anděla byl složitý – a co teprve láska! A aby toho nebylo málo, Azrael jí svěřil, že předivo budoucnosti se může neustále měnit. Naštěstí vnese Sparky, opuštěný pes, do Vickyina života trochu rozptýlení…

.

.

Název: V šeru a stínu

Autor: Hendee Barb; J. C. Hendee

Překladatel: Zuzana Hanešková

Nakladatel: Fantom Print

Počet stran: 416

Anotace: Sedmý díl série Vznešení mrtví

Poté co spolu s Magierou a Leesiem opustila hrad starověkých upírů, vydala se učenka Wynn zpět do sídla Učeného bratrstva, opatrujíc několik textů z dob Velké války, napsaných snad samotnými upíry. Ty společně s deníky, které po celou dobu cesty psala, jsou však bratrstvem zabaveny ke zkoumání a sama Wynn čelí nedůvěře a posměchu. Nikdo jí nevěří, že listiny jsou pravé a její zážitky jsou považovány za výmysl. Z listin však zmizí několik stránek a dva z učenců jsou zavražděni. Wynn je přesvědčena, že za vraždami stojí Vznešení mrtví, a proto se pokusí odkrýt tajemství prastarých textů sama. Netuší ale, jakému nebezpečí bude muset čelit…

.

.

Název: Loviště

Autor: Briggs, Patricia

Překladatel: Kateřina Niklová

Nakladatel: Fantom Print

Počet stran: 256

Anotace: Druhý díl série Alfa a Omega.

Anna Lathamová netušila, jak složitý může být život, dokud ji neproměnili ve vlkodlaka. A jak nebezpečný, což zjistila, když se stala družkou Charlese Cornicka, syna – a vymahače – Brana, vůdce severoamerických vlkodlaků…
Anna a Charles právě dostali za úkol zúčastnit se konference, na které má být předložen Branův kontroverzní návrh na to, aby se vlkodlaci konečně odhalili lidem. Nejnebezpečnější alfa v Evropě je však zásadně proti – a zdá se, že s Branovým plánem nesouhlasí i někdo další. Když Annu napadnou upíři a použijí přitom magii smečky, moc, již by měli ovládat jen vlkodlaci, musí Charles s Annou spojit síly a odhalit toho, kdo za vším stojí – anebo riskovat, že ztratí vše…

.

.

Název: Záplavy krve

Autor: Knaak, Richard A.

Překladatel: Hana Vlčinská

Nakladatel: Fantom Print

Počet stran: 272

Anotace: Série DragonLance, podsérie Minotauří války (II)

Zatímco zuří Válka duší a minotauří princezna Maritia se blíží ke štítu okolo elfské země Silvanest, otřásá se minotauří impérium v základech. Císařovna Nefera čím dál více podléhá vlivu temnoty a společně se svou legií mrtvých, která může proniknout kamkoli, posiluje pomocí krvavých obětí svou moc i vliv. A v zlobří zemi Kernu se začíná probouzet povstání minotauřích otroků nebývalého rozsahu…

.

.

Název: Zaklínač VII: Paní jezera (HARDBACK!)

Autor: Sapkowski, Andrzej

Překladatel: Stanislav Komárek

Nakladatel: Leonardo

Počet stran: 480

Anotace: Pátá část Ságy o Zaklínači.
Had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu. Něco končí, něco začíná. Také příběh zaklínačova hledání dospěl k závěru, Ciri, Geralt i Yennefer se na pozadí krvavého válečného konfliktu konečně setkají, ovšem podobně jako v předchozích dílech ságy nelze očekávat, že věci půjdou tak snadno, jak byly naplánovány.
Příběh Dítěte Překvapení, zlověstné věštby, lásky, krutosti a událostí, měnících tvář světa, se uzavírá v mohutném finále, v gejzíru imaginace, aby jednou provždy změnil fantastickou literaturu. Had Uroboros drží v zubech vlastní ocas, něco skončilo a cosi začíná…

.

.

Název: Temné léto

Autor: Simmons, Dan

Překladatel: Milan Žáček

Nakladatel: Laser-Books

Počet stran: 552

Anotace: První kniha série Elm Haven.
Je léto roku 1960. Několik žáků šesté třídy z illinoiského Elm Havenu mezi sebou navazuje mocná, magická pouta, která nezpřetrhá ani jejich další život či ztráty. Na pozadí sluncem zalitých kukuřičných lánů a kradmého koketování městských dívek bude jejich vzájemná oddanost vystavena nemilosrdné zkoušce. Ze ztichlých útrob školy Old Central, mohutné pevnosti obestřené mahagonovou vůní rakví, vyplouvá neviditelné zlo, jenž Mika, Duana, Dala, Harlena a Kevina uvrhne do války, která nezná hranic ani slitování, v níž je noc v područí jednoho věčného nepřítele…

NOVÉ VYDÁNÍ

.

.

Název: Mrtvý v parovodu

Autor: Ríša, Vlado ed.

Nakladatel: Konektor XB-1

Počet stran: 296

Anotace: V poslední době jsou SF povídky a romány, odehrávající se v období rozvoje využití technologií a páry, tedy za vlády královny Viktorie, čím dál tím populárnější. Jde o období osamělých vědců, badatelů, zlodějů, vynálezců a detektivů, ale také elegance, romantismu a čestnosti.
Známí čeští autoři se zamysleli (někteří přinuceni domluvou, jiní proudem ostré páry, další vynálezy, které doposud nespatřily světlo světa), jak by se s takovými eventualitami dokázali popasovat oni.
Vypravili své hrdiny leckams.
Vypravíte se s nimi do krajů známých i neznámých. Při čtení této sbírky se ocitnete v Praze, Londýně, indickém pralese, Vídni a leckdy i na těch nejnepravděpodobnějších místech.
V hlavních rolích jsou Sherlock Holmes, trpaslíci, trol, drobný český zlodějíček, chudá služebná, elegantní anglický zloděj, soukromý pražský detektiv…
Prostě jsou to jak postavy, tak i prostředí devatenáctého století, století páry a téměř neomezeného rozvoje techniky.

Sestavil Vlado Ríša
Povídky:
– Leonard Medek: Příběh zloděje
– Martin D. Antonín: Pási spási
– Julie Nováková: Eskapány pana Finnegana
– Hana Šochová: Chytni štěstí za pačesy
– Vlado Ríša: Série třináct
– Josef Pecinovský: Mrtvý v parovodu
– Petr Schink: Chlapec a jeho trol
– Lucie Lukačovičová: Čestné slovo