Sto mladíků se vydává každý rok na Dlouhý pochod. Je to skvělá show a lidi se mačkají, aby viděli chodce. Kdo dojde nejdál, vyhraje cenu. Cokoliv si bude přát a těžký balík peněz. Možná se to zdá jako jednoduchý úkol, ale není. Soutěžící nesmí zpomalit pod určitou rychlost nebo se dát jiným směrem. Na každého čekají tři varování a pak jde z kola ven. Nejtěžší je však boj, který se odehrává uvnitř soutěžících, sáhnou si na dno, budou procházet celý svůj život a dělat si duševní inventuru. A jak už to bývá, vyhraje jen ten nejlepší.

Stephen King je jméno, které zná snad každý. V dnešní době je to synonymum kvalitního knižního hororu, poutavého příběhu a nečekaných point. Na svém kontě má tento spisovatel z Maine v USA mnoho a mnoho bestsellerů.

To, že King psal i pod pseudonymem Bachman, je taky známý fakt. A tato kniha je prací obou osobností. Jak prohlásil Stephen, Bachman žil svůj život, který mu vymyslel King, a nakonec umřel, ale ve sklepě je tu a tam nějaký nedokončený příběh.

Kvality autora vystihuje už to, že na necelých tři sta stránkách je příběh, který trvá necelých pět dní. Sami uvažte, jak je těžké napsat knihu, kde píšete o velice krátkém časovém úseku, a přitom čtenáře nebudete nudit a udržíte si jeho pozornost.

King to dokázal – kniha má děj, skvělé tempo, napětí i nečekané momenty. Stránku po stránce bude číst dál a ani na okamžik se nebudete nudit a říkat si, aby už to celé skončilo.

Celý příběh je stavěn na hlavních i vedlejších postavách. Jejich skvěle vypracovaný charakter vás uhrane. Všichni v knize vám v podvědomí ožijí. Mají své dobré vlastnosti i špatné. Nebude chybět ani motivace, proč se přihlásili na tento šílený podnik. Nahlédneme do jejich pestré minulosti, abychom pochopili jejich reakce a názory.

Hlavní postavou je Raynold Garraty, chlapec ze státu Maine. Jeho myšlenky a vzpomínky nás provází celým dějem a ke konci si říkáte, že by to mohl být váš starý známý. Po prvních pár mílích si připouští, že ani vlastně neví, proč se přihlásil. Spřátelí se s několika chodci a mluví s nimi, i když je to všechny zbytečně unavuje. Ale mluví, protože to živí dělají.

I přes vyčerpání a bolest nohou, chodidel, zad a hlavy pořád jdou. I když mají chuť si lehnout a zavřít oči. Nečeká je žádný odpočinek a vyhrát může jen jeden.

Příběh je zasazen do USA, skoro jak je známe. Až na to, že televize tu hledají další a další možnosti pro mladé, aby mohli poměřit fyzické a psychické síly. Je to svět, který není tak těžký si představit. Už teď je tolik reality show, že Dlouhý pochod vám přijde tak reálný a možný, že nebude o tomto podniku pochybovat.

Skoro vše se odehrává ve státě Maine, který zná autor dobře. Nebudete o tom pochybovat, i když krom silnice, blízkého okolí a měst, kterými chodci procházejí, nic jiného neuvidíte.

Mohl bych básnit o této knize ještě dlouho, ale místo toho vám knihu doporučím. Ať už jste fanoušek mistra hororu, nebo ne, tato kniha by vám neměla uniknout. Není to jednoduché čtení, je plné psychologie psané tak čtivě, že vám to vlastně ani nebude vadit.

Autor: Stephen King

Vydavatel: Beta-Dobrovský

Překladatel: David Petrů

Počet stran: 283

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch.

Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj…

Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars.

Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných.

Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan.

Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye.

Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko.

Porotce literární soutěže O Dračí řád.

About The Author

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch. Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj... Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars. Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných. Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan. Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye. Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko. Porotce literární soutěže O Dračí řád.

Leave a Reply