Dixit a jeho mladší bratříček Dixit 2

Slovo soutěž má za úkol vlákat pozornost tam, kam by ani v půlnoční chvilce slabosti nezabloudila. Tím nechci říct, že bych ho použil záměrně, žádný takový podvod se nekoná. Zde jsou soutěžní otázky:

1. Máte rádi zábavu?
a) Ano
b) Ne
2. Máte rádi fantastiku?
a) Ano
b) Ne
3. Nechce se vám číst zdlouhavě nudná recenze?
a) Ano
b) Něco lehkého a svěžího prosím
c) Ne

Pokud jste odpověděli “a,a,a”, výhrou vám je tento krátký textík. Jakákoliv jiná varianta (včetně “a,a,b”) je nepřípustná. Vaše stížnosti prosím zasílejte svému lokálnímu senátorovi.

Dixit je hra, kterou najdete v každém druhém hračkářství (místo, kde vám průměrný zákazník sahá svou výškou asi tak do poloviny těla – haha, vtipné, to jsme se nasmáli recenzente, a teď už můžeš nechat vtípky stranou). Uvnitř najdete herní plán, hlasovací žetony, 84 karet a místo figurek dřevěné králíčky, kteří nasytí až šest hráčů. Od hráčů se naopak bude vyžadovat špetka vypravěčského umu (či možná spíše hádankářského umu) smíchaná s kapkou dedukce.

Překvapivě obsah krabice. Povšimněte si vnitřku, který zároveň slouží jako bodovací dráha, po které posouváte svého králíčka.

Hraje se jednoduše, každý hráč čapne do ruky šest karet a šťastlivec s nejdelším plnovousem se jako první zhostí role vypravěče (případně lze využít jinou metodu výběru začínajícího hráče). Teď by bylo vhodné něco poznamenat k těm kartám: Jsou přerostlé, každá je naprosto unikátní a neobsahují žádné symboly, jen jeden obrázek. Spíš fantastickou ilustraci než obrázek, fantazijní a pohádkové motivy jsou na denním pořádku, občas člověka napadne, zda bylo při jejich vymýšlení použito nějaké kvalitní substance. (Kvalita karet a motivů na nich 10/10)

Vypravěč vymyslí k jedné ze svých karet indícii, která by neměla být ani lehká ani těžká (ve zkratce – boduje jen tehdy, když jeho kartu odhalí jen někteří z přítomných hráčů, ale ne všichni. Když jeho kryptickou indícii neuhodne nikdo, tak má taky smůlu). Hráči o indicii krátce pouvažují a nenápadně vypravěči podšoupnou vlastní kartu, o které si myslí, že nejvíce spoluhráčům zamotá hlavu. To poměrně často vede k situacím, že na indícii typu “Když se to všechno strašlivě pos*re.” se kromě katastrofických karet objeví i karta s dítětem pohozeným v lese. Pomocí žetonů hráči vyberou vypravěčovu kartu a na základě své úspěšnosti se i posunou ve skórovací tabulce.

Dobrat kartu, předat vypravěčství dalšímu hráči (ano, dostane se na všechny) a opakovat do zblbnutí (nebo dokud nedojdou karty). Tak jednoduchý je herní postup Dixitu (netřepat, nemíchat).

Na základě toho, nakolik jsou vaši spoluhráči dětmi, je hra doprovázená smíchem a dobrou zábavou. Pokud trávíte rána konzumováním zpráv o politice, sledování cen akcií a nejvíc vás vzruší, když klesne/stoupne cena investičního zlata, pak Dixit nejspíš nebude hra pro vás. Na druhé straně tu může být myšlenka “Bože, to mám něco vymýšlet? Vždyť nic nevymyslím.” Měl jsem ze začátku tu samou, ale ony fantastické ilustrace na kartách vás zachrání a většinu času se jim podaří v hlavě rozkřesat nějakou myšlenku, se kterou se už dá pracovat. Ještě jsem nezažil, že by někdo během svého vypravěčství nic nevymyslel, leč ty o něco kreativnější typy si to nejspíš užijí více a hlavně jim to déle vydrží. Ono vymýšlet nové indicie pořád na ty stejné karty se každému časem omrzí, někomu dříve, někomu později. Lékem na to je nehrát Dixit patnáckrát do měsíce nebo si koupit rozšíření (nedávno vyšlo třetí). Zároveň je to dobrou výmluvou proč vyzkoušet Dixit s co nejrozdílnějšími skupinkami lidí, protože právě lidé a jejich nápady jsou pravým kouzlem Dixitu, karty jsou jen rozbuškou, která celou tu zábavu podněcuje.

Kvalita rozbušky 9/10 – A to jen proto, že hodně závisí na kvalitě zápalného materiálu (i když často vás překvapí, co všechno může hezky hořet, asi jako v životě 😉 ). A taky protože desítka je prostě dokonalá, na to by se musela v krabici Dixitu nacházet asi tak pětistovka hracích karet a možná nějaká ta zatoulaná tisícovka s Palackým.

Prostě si to už kupte, bavte se a milujte se a množte se, co chcete víc.

(Obrázky, které jsem ulovil i přes varování Neda Starka)

Ukázka úžasných karet.

Seskupení králíčků, s hlasovacími žetony modrého hráče. Pokud by vás zarážela pětka, i když žetony jsou na obrázku jen čtyři, pak vězte, že mi mrzly ruce a nemohl jsem zbývající dva v krabici najít