Harold Stín je zpět v posledním díle trilogie Kroniky Sialy. Konečně se dostává do cíle své dlouhé pouti. Stačí projít Zagrabskými hvozdy a je v Hradu Speinu, v jednom z nejobávanějších míst celé Sialy. Bohužel ho čeká ta nejhorší část úkolu. Projít osm úrovní Paláce kostí do míst, kam už dlouho nevstoupil žádný živý člověk. Jak si v bludišti poradí? Najde Duhový roh? A pokud ano, dokáže se vrátit do hlavního města před útokem armády Bezejmenného?
.
Závěrečný díl celé trilogie je důstojným zakončením. Jak se říká: “vše končí, co začíná” a tady to platí dvojnásob. V minulých dvou dílech jsme mohli sledovat, jak se obyčejný zlodějíček mění v zodpovědného muže, i když s nenechavými prsty. Početná družina, čítající velitele královských stráží, několik Divokých srdcí (Velmi dobří válečníci z pevnosti Osamělý obr- pozn. red.), královského šaška, několik temných elfů, gnóma a trpaslíka se rapidně zmenšila po několika útocích od nepřátel, kteří jsou prostě všude.

Děj začíná přesně tam, kde skončil, a pořád je vyprávěn ich formou, která skvěle zapadá do celého konceptu. Musím uznat, že právě ve třetím díle je napětí více než v předchozích knihách. Ačkoliv je dějová linka velmi přímá a prakticky neodbočuje, není to na škodu. Tempo v třetím díle dosahuje občas až astronomických výšek, a to nutí čtenáře číst dál a dál. Není nouze o zvraty a překvapení.  Samozřejmě nesmí chybět humor, kterého bohužel od předchozího dílu ubylo. Dokonce i Kli-Kli, královský šašek známý svými vtípky a žertíky, je podezřele klidný, ba co víc, dokonce se bojí.
Atmosféra celého děje je temná až lehce děsivá, ale tak to má být. Co byste čekali v největší hrobce všech dob, kde si to štrádují nemrtví se zahnívajícím masem a spolu s nimi i mnohem horší potvůrky.
Dočkáme se tu také epické bitvy, tak jak se dá očekávat od klasické fantasy. Ta je napsána poutavě a čtenář se díky skvělým popisům dostává do středu dění.

V závěru nemám ději vlastně co vytknout, spíš naopak. Byl jsem potěšen zvraty, které čtenář nepředvídá. Navíc autor připomíná důležité momenty předchozích dílů, coby vzpomínky Harolda, takže i když jste knihu četli před pár měsíci, osvěží vám ji.

.
Postavy, druhá z nejdůležitějších věcí každého příběhu, jsou dobré. Je sice faktem, že kladní hrdinové nemají žádné špatné vlastnosti, když vynecháme zlodějství a i to je tu poměrně normální, protože to je práce jako jakákoliv jiná. Zlé postavy jsou prostě… zlé jak se patří. Charaktery se postupně vyvíjí, i když ne příliš. Ale i to je velmi příjemné.  O hrdiny se bojíte, protože jak se ukázalo ve druhém díle, nikdo není nesmrtelný, a i tady budou umírat lidé i ne-lidé.

Třetím důležitým bodem je pak lokace. Ano, Sialu jsme poznali už v předchozích dílech. Tady se podíváme detailněji na strašidelný Zágrabský hvozd, domovinu orků , goblinů a elfů. I přes jeho krásu v něm může být pěkně horko. Dalším skvělým místem, kam bych se určitě nepodíval, je Hrad Spein, čili Palác kostí, který dle autorova popisu ožívá ve vaší fantazii a temno a pochmurnou atmosféru cítíte až v morku kostí. Jak jsme zvyklí, autor to s popisy umí. Nezpomalují tempo a nenudí – je jich tam přesně tolik, aby si čtenář dokázal udělat představu. A to platí jak v popisech postav, tak i krajiny, měst a lesů.

Závěr. Je to smutné, ale je to tak. Po třech knihách se bohužel musíme rozloučit se sympatickým zlodějem a jeho doprovodem, ale jak jsem psal výše. Je to důstojné, epické a čtivé. Pokud máte rádi klasickou fantasy “meč a magii”, určitě vám ji vřele doporučuji. A vlastně ji doporučím i všem ostatním, protože chytlavý příběh a skvělé vyprávění je tu pro každého bez rozdílu!

.

Název: Bouře ve stínech (Kroniky Sialy III)
Autor: Alexej Pechov
Překlad: Veronika Nohavicová
Vydal: Zoner Press
Počet stran: 440
Typ vazby: Pevná