Vítejte zpátky v Táboře polokrevných! Do Tábora polokrevných přicházejí noví hrdinové Jason, Piper a Leo. Ale než se stačí pořádně rozkoukat, čeká je nebezpečná výprava, vedená záhadným proroctvím. A podaří se při tom všem vypátrat i Percyho Jacksona, ztraceného hrdinu?
Není tak zlé probudit se v autobuse cestou na školní exkurzi mezi svou dívkou a nejlepším kamarádem. Pořádný malér ale je, když spolužáky nepoznáváš, nevíš ani, kdo jsi sám, a netušíš, jak ses tam vůbec ocitl! A to všechno je jenom začátek, protože na výletě v Grand Canyonu se začnou dít vážně strašlivé věci.
.
Volné pokračování je tu a s ním i čtenářova poznávací cesta do řecko-římské mytologie.

Kniha je určena pro mládež, proto je třeba vědět, že zde nemůžeme očekávat hektolitry krve, useknuté končetiny a vyhřezlé orgány. Jinak je ovšem děj strhující. Ačkoliv je kniha delší, čte se dobře a stránky rychle ubíhají. Střídání akce a popisu putování hlavních hrdinů je poutavé, čtivé a celkem podmanivé. Horší je to s tempem. V akčních scénách je rychlé a pak prudce klesne, když se vrátíme k pochodu.

Druhým bodem jsou postavy, kterých je v příběhu tak akorát, aby se v nich čtenář neztrácel a nezmatkoval. Charaktery jsou vykresleny celkem dobře, ale velkým nedostatkem se jeví fakt, že kladné postavy jsou prostě kladné a ty zlé…, no asi tušíte. Musíme být upřímní a přiznat si, co bychom čekali od knihy pro mládež.
Celkem zajímavým bodem je usazení řeckých bohů, polobohů a dalších potvor do dnešního moderního světa. Myslím, že se to autorovi povedlo a čtenář se u toho celkem pobaví. Jako krytí všeho tu funguje mlha, která smrtelníkům mění realitu na něco snesitelnějšího, takže místo, aby viděli chlapíka s mečem, vidí chlápka s golfovou holí.  Dalším zábavným bodem je, že Olymp vlastně už není toliko domovem bohů. Nyní jsou přestěhováni na Manhattanu.
Což se jinak týče mytologií, jsou věrně, pravdivě popsané a usazené do dnešního světa. Autor si nic neupravuje tak, jak potřebuje, ponechává bestiím jejich původní mytologické vlastnosti. Lehkým mínusem je skutečnost, že když hrdinové potřebují určitou věc, dostanou ji nebo něco podobného. A na každý problém najdou v celku rychle řešení, ale i to se dá vysvětlit. Přeci jen, jejich rodič je bůh, tak proč by ne.
Táta hlavního hrdiny Jasona (ano, potomek Iásona od Argonautů) je Zeus, a i když je to pán nebes, moc to své ratolesti neulehčuje. To Leo a Piper jsou na tom mnohem lépe. Leův táta je Héfaistos, takže je nadaný pro techniku, hůře pak rozumí „organickým“ bytostem. No a Piper je dcera Afrodity, což sice není úplně válečnice, ale Piper se opravdu snaží být užitečná, což se jí daří.
S dialogy je to trochu horší, místy působí dost křečovitě a občas hrdinové mluví o zbytečných věcech a tak trochu jinak, než bych si představoval. Místy lehce zpomalují tempo.

Lokace celého příběhu je Amerika, dnešní Amerika tak jak jí známe, tedy krom tábora Polokrevných. Popisy krajiny jsou většinou decentní, občas se autor rozepíše, ale pořád to nemá špatný vliv. Podle jeho popisu se dá krajina, kterou výprava cestuje, celkem pěkně představit.

Kniha je určitě zajímavá a celkem originální. Usazení bohů ze starých časů do dneška je celkem příjemné a vtipné. Kniha je lehké čtivo ke zpříjemnění cestování nebo volného času. Kromě toho se čtenář poměrně dobře seznámí s řeckou mytologii, včetně bohů a nestvůr. Pokud čekáte něco úplně reálného, totálně epického a intrikánského, tak vám tuto knihu nemohu doporučit. Ale pokud chcete čas strávit se sympatickými hrdiny a výpravou jako za dob velkého Řecka, tak směle do toho.

.

Autor: Rick Riordan
Překladatel: Dana Chodilová
Vydal: Fragment
Typ vazby: pevná
Počet stran: 516

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch.

Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj…

Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars.

Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných.

Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan.

Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye.

Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko.

Porotce literární soutěže O Dračí řád.

About The Author

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch. Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj... Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars. Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných. Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan. Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye. Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko. Porotce literární soutěže O Dračí řád.

Leave a Reply