Ztracený Percy Jackson se vrací zpět! Ztratil však paměť a neví, kdo je, odkud přišel a jaké je jeho poslání. Z hlubokého spánku se probudil u vlčice Lupy, která jej poslala do Tábora Jupiter, římské obdoby Tábora polokrevných. Všichni kolem ho považují za syna boha Neptuna, římského boha moří.
Společně se dvěma členy tábora je vyslán na Aljašku. Podaří se jim osvobodit boha smrti Thanata, kterého uvěznili obři? Jaké další nebezpečí čeká Percyho, kterému se během cesty začíná vracet paměť?
.
Druhý díl volného pokračování o polobohu Percym Jacksonovi je zpět.

Děj nikterak nenavazuje na předchozí díl a my jsme pro tentokrát vhozeni do Nového Říma, což je tábor podobný nám známému Táboru polokrevných, až na to, že se tu na bohy díváme z té římské strany. Příběh plyne rychle, bez zbytečných kliček, což v tomto případě knize lehce ubírá. Ale i tentokrát je příběh čtivý a podmanivý. Navíc i lehce poučný. Poznáte tu římské legendy a mytologii, což je určitě příjemným zpestřením.
Bohužel, pro nás čtenáře se zde opakuje děj první knihy. Sice ne doslovně, ale i přesto je víc než podobný tomu s Jásonem Gracem. Tříčlenná skupina se vydává na výpravu. Opět mají smrtící termín, musí se překonat a chovat se jako tým. Stejně jako v prvním díle tu každý z hlavních třech hrdinů má tajemství, se kterým se bojí svěřit, aby ho ostatní neodsoudili. Nakonec se samozřejmě svěří, a i přesto zůstanou kamarádi. Kniha je sice pro mladistvé, ale i přesto by slušelo nasadit trochu vyšší laťku a vybudovat děj více reálný s ohledem na chování lidí. Snad se tak stane ve třetím díle. V knize se prakticky neintrikuje a jde se rychle vpřed. Pokaždé, když se narazí na „nepřekonatelnou“ překážku, záhadným způsobem se objeví řešení samo od sebe. V tom lepším případě přijde řešení od rodičů hrdinů – polobohů.

Postavy jsou vykreslené poměrně dobře, stejně jako v předchozích dílech, ale i zde narazíme na to, že každá kladná postava je prostě kladná a šmytec. To knize taky trochu ubírá. Naštěstí si na to poměrně rychle zvyknete a už do toho nerýpete. Celá kniha je o hrdinné výpravě na sever, kde se musí zachránit sama Smrt. Takže se dočkáte tolik hrdinství, až tomu nebudete moci věřit.
Postavy se nevyvíjejí; jsou prostě pořád stejné, což se dá přejít, když si uvědomíte, že je kniha pro mladistvé.  Vedlejší hrdinové jsou ve stínu, ze kterého nevylezou. Dokonce i záporáci, kteří jsou prostě ti zlí, tu nemají moc prostoru.

A stejně jako u předchozího dílu nemohu ani o lokaci říci mnoho, protože je to zkrátka dnešní svět s polobohy, bohy a další nepříjemnou verbeží, která vede své žabomyší války. Příjemným faktem zůstává, že popisy postav či krajiny nezpomalují tempo a nikterak nepřekáží, a přesto jich je tam tolik, že si čtenář dokáže udělat jasný obrázek.

Jako minule mohu knihu doporučit především mladistvým a lidem, co mají vztah k římské mytologii, která je zde poměrně správně zpracována. U knihy strávíte několik večerů a myslím, že čas, který čtení Bohů Olympu věnujete, nebude úplně promarněný. Zažijete příjemné dobrodružství a nemusíte se bát žádného filozofického a psychologického veledíla, které z poloviny ani nepochopíte. Kniha je psaná lehce, s jistým druhem elegance.

.
Autor: Rick Riordan
Překlad: Dana Chodilová
Vydal: Fragment
Počet stran: 480
Typ vazby: pevná
.

Zdroj obrázků: legie.info

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch.

Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj…

Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars.

Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných.

Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan.

Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye.

Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko.

Porotce literární soutěže O Dračí řád.

About The Author

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch. Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj... Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars. Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných. Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan. Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye. Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko. Porotce literární soutěže O Dračí řád.

Leave a Reply