Démoni žijí ve studeném a temném světě, a proto není divu, že chtějí udělat cokoliv, aby se dostali do toho našeho. Mágové jsou zase ochotni udělat cokoliv, aby byli ti nejmocnější a měli vše, po čem touží.
A právě Nick a Alan se objevili v tomto střetu zájmů. Dá se říct, že jejich puberta se jim musela vyhnout a místo klasického dospívání se stěhovali častěji, než by si přáli.

Do ruky se vám dostane poměrně krátká kniha z pera Sarah Rees Brennanové, která pochází z ne tak dalekého Irska. Ačkoliv se jedná o autorčinu prvotinu, mohu s klidným svědomím říct, že kniha je nadprůměrná a věřím v budoucí úspěch této nadějné spisovatelky.

.

Jak už jsem prozradil výše, děj se točí kolem dvou mladíků. Konkrétně bratrů okolo sedmnácti let. Někdo z vás by se mohl zaleknout dalšího teen nesmyslu či nedej bože paranormální romance – název lehce svádí právě k tomuto zařazení. Tedy abych byl přesný, kniha je určena primárně pro dospívající, ale i člověk, který už má dospívání za sebou (jako třeba já) ji může ocenit.
Dočkáme se tu několika zvratů, které byste pravděpodobně nečekali, pokud zrovna nemáte geny Sherlocka. Ano, musím přiznat, že je tu i několik očekávaných rozuzlení, ale kde nejsou?
Kniha je čtivá, lehce podmanivá, i když začátek se zdá být celkem pomalý, neohrabaný až zavanějící dalším brakem. Naštěstí se to po pár stranách vytrácí. Autorka nasadí slušné tempo a drží se ho, občas děj ještě víc graduje, což je jen a jen dobře.

Trochu slabším článkem jsou postavy. Abych to upřesnil, jsou napsané reálně a lidsky, což se taky pokaždé nevidí. Mají svá temná já, motivaci k činům a dokáží překvapit, ale i přes to všechno na mě nepůsobily úplně živým dojmem. Tím mám na mysli, že si nedokážu představit mé setkání s Nickem, Alanem či Mae.
Na obranu autorky musím dodat, že postavy nepůsobí nikterak uměle nebo jako princové; i dialogy působí ve většině případů jako od skutečných lidí. Nezpomalují příběh a dotváří charakter dané postavy. Každá postava mluví a dokonce i přemýšlí jinak, což je opět obrovské plus.

O světě, ve kterém pobíhá Nick s mečem, se toho moc namluvit nedá. Je to v podstatě Londýn, tak jak ho známe my, tedy až na mágy a démony. Za řeč stojí Gobliní trh, což je místo, kde se prodávají ochranná kouzla, amulety, zbraně a věští se budoucnost. Jeho popis se mi líbil a rozhodně bych chtěl něco podobného navštívit.

Závěrečné hodnocení je pak celkem jednoduché. Knihu doporučuji nejen dospívajícím, ale i starším, kteří mají rádi sarkasmus, humor a solidní akci. Určitě je to dobré odpočinkové čtivo na dlouhé zimní večery, které by vás mohlo příjemně překvapit.

.

Autorka: Sarah Rees Brennen
Vydavatel: Zoner Press
Počet stran: 254
Typ vazby: Pevná
Datum vydání: 2010