Králíka někdo přejel už před několika minutami. Růžové oči mu zmatněly a krev mu potřísnila čistou bílou srst. Nepřirozeně čistou srst, protože právě utekl z koupele. Pořád jemně voněl levandulovou vodou. (str. 16)

Těmito slovy vás přivítá první kapitola knihy. Ale nemějte obavy, králíček se z toho zase brzo vzpamatuje, neboť na blízku je Sabriel, poměrně zdatná nekromantka…

.

Volná magie a Výsada

Svět, kde se děj odehrává, do značné míry připomíná náš svět někdy z přelomu 20. a 30. let dvacátého století a také středověk. Můžeme zde totiž nalézt dva rozličné světy: Ancelstierre a Staré království. Ve Starém království funguje magie; v Ancelstierre nefunguje a její existence se již několik mil jižně od Zdi, která oba světy odděluje, popírá. Ovšem u samotné Zdi je magie ještě zatraceně čilá… Proto tamní pohraniční stráž nosí kromě pušek také meče, kroužkové košile a pyšní se několika Výsadními mágy.

Výsada je magie, která chrání svět Živých před světem Mrtvých. Ve Starém království drží tato magie pohromadě Výsadní kameny, které chrání zemi. Jenže tyto kameny někdo v poslední době systematicky ničí, světem se šíří Volná magie a otevírají se dveře do Smrti. Mrtvými se Staré království brzy jen hemží a jediný, kdo je může zastavit, je nekromant s titulem Abhorsen, který Mrtvé svazuje a navrací do Smrti. Je to jediný nekromant, jehož činnost je posvěcena královskými zákony.

Jenže současný Abhorsen zmizel, a Mrtvým tak již nic nestojí v cestě… Na záchrannou výpravu se proto vydává jeho dcera Sabriel. Chce nalézt otce, zachránit říši před Mrtvými a také získat své dědičné právo, o němž ještě před několika dny neměla ani tušení…

.

Velká výprava

Většina knihy se zaměřuje na to, jak Sabriel putuje po Starém království a hledá Abhorsena. U toho pomalu odhaluje taje nekromancie, různé fígly Výsady a rozplétá záhadu vzestupu Mrtvých. Na cestě jí dělá společnost kocour Macek, který je vším jen ne obyčejným kocourem, a zvláštní chlapec, jenž si říká Prubíř.

Příběh je vyprávěn velice detailně, jakákoli drobnost je objasněna, zákony magie jsou vysvětleny vyčerpávajícím způsobem, stejně tak staré křivdy a zločiny záhy odhalují svou hloubku. Jelikož patří nekromancie mezi mé oblíbené druhy magie, byla jsem velice zvědavá, jak ji zde autor vysvětlí. A rozhodně jsem nebyla zklamána. Nekromancie je v podání Gartha Nixe takřka skvostná. Vše do sebe zapadá a je popisováno s grácií. Sama představa Smrti je zde poměrně neotřelá a zručně popsaná, její atmosféra je mrazivá a dokonale věrohodná. Celkově je popis magie a jejích vzájemných souvislostí velice komplexní a originální, včetně hierarchie Mrtvých a boje proti nim za pomoci sedmi magických zvonků.

Velkou část knihy se pohybuje ve Smrti nebo se setkáváme se zástupy Mrtvých, a i když jsou tyto situace popisovány barvitě a velice sugestivně, autor nikdy nepřekročí jisté estetické hranice. Popisy se mohou někomu zdát poněkud morbidní, ale nikdy nesklouznou k laciným snahám znechutit a šokovat čtenáře za každou cenu.

Rychle vám tak ubíhá stránka za stránkou a ani si neuvědomíte, že jste ve třech čtvrtinách knihy a ještě se skoro nic nestalo. Tedy ano, hrdinové někam došli, ale ještě vůbec nevíte, co je ono velké nebezpečí, které hrozí celému království. Během dvou kapitol to na vás pak autor celé vysype, a vy jen žasnete, jak je možné, že vám některé spojitosti a události nedošly dříve. Vyvrcholení celé knihy je tak velice rychlé, místy možná až trochu hektické, ale i přesto srozumitelné a naprosto dostačující. Trochu zklamáním ale může být fakt, že postavy neměly moc času vytvořit si mezi sebou nějaký vztah, a proto závěr v tomto ohledu působí poněkud uměle stylem „autor to tak prostě chtěl“.

.

Závěrečná bilance

Kniha „Sabriel“ nenudí, i když se zde nedočkáte nějaké překotné akce. Dočkáte se ale velice propracovaného světa a příběhu, nad nímž se autor hluboce zamýšlel. Pokud máte rádi klasickou fantasy, která plyne kupředu spíše pozvolna, a vyžíváte se v reáliích a různých drobnostech, které dodávají knihám na věrohodnosti, je pro vás „Sabriel“ určitě vhodnou volbou. A rozhodně se nebojte označení „pro děti a mládež“ – hrdinové jsou plnoletí (byť jen chvíli) a chovají se velice rozumně…

.

Zdroj obrázků: legie.info

.

Název: Sabriel (Staré království I)

Autor: Garth, Nix

Nakladatel: Triton

Překlad: Milan Žáček

Obálka: Eva Bystrianská

Rok vydání: 2004

Počet stran: 336

Provedení­: hardback