Vysoký, šlachovitý muž v klobouku a plášti, bojující proti silám zla na straně Pána a spravedlnosti. Puritán s mečem, křesadlovou pistolí a pravdou na rtech. Upřímný a nebojácný.

Takový je Solomon Kane, další z postav, kterou vytvořil otec Conana, Robert E. Howard.

Nakladatelství Comics Centrum nám v roce 2010 přineslo komiks na motivy příběhů právě tohoto hrdiny s názvem Ďáblův hrad. Pokud jste někdy četli stejnojmennou povídku, nutno podotknout, že komiksové zpracování se jí drží jen v úvodu a v několika základních principech, ale jinak si scénář Scott Allie udělal po svém.

Děj a formu přizpůsobil grafické novele. Mario Guevara se postaral o kresbu a Dave Stewart vše vybarvil. Vznikl tak umělecký kus hodný pozornosti.

Atmosféra zasáhne snad každého fanouška puritánského bojovníka. Už z prvních kreseb na nás doléhá lezavý chlad temného lesa. Archaická mluva hlavních hrdinů a tvrdá němčina vedlejších postav dokresluje reálnost, která na nás dýchá z každého okna. Osobně se mi hodně líbí strana 16, kdy celou stranu zabírá jedna ilustrace a v ní se odehrávají dialogy ve třech dalších oknech. Na očích neustále máte tyčící se hrad a k tomu se dále ponořujete do děje.

UKÁZKA

Do děje, který si zaslouží smeknutí Solomonova klobouku. Pokud jste četli knihy a viděli film, máte hned dvě média, ve kterých se Solomonovi daří (i když v každém jinak). S komiksem Ďáblův hrad se přidává třetí. Příběh nemá chybu. Na rozdíl od již zmíněné povídky nás čeká více tajemna a příběhových zvratů, které nám připomenou jiná Howardova díla ze série o Solomonovi – však se na titulní straně komiksu také píše – na motivy příběhů. R. E. Howard je cítit z každé strany a každé věty.

Kresby nás neunavují přílišnými detaily a soustředí se na dynamičnost jednotlivých scén. Při dialozích si můžeme prohlédnout obličejové rysy hovořících postav, při soubojích máme většinou přehled o všem, co který charakter dělá. Nedochází tak ke zmatenosti scén a čtenář má o všem jasný přehled.

Na konci knihy nás čeká několik náčrtů a popisů a na posledních stranách čtenář objeví jednu minipovídku. Komiks mohu doporučit nejen fanouškům Howarda či Solomona Kanea, ale také všem, kteří si libují v drsné a poctivé fantasy.

ukázky a fotografie: comicscentrum.cz