Druhý díl „Povstalecké trilogie“ nás zavádí zpět do Chicaga budoucnosti. Po zahájení převratu, který nastal na konci první knihy, se hrdinové pokoušejí ukrýt a snaží se vylízat ze svých ran. Ovšem odpočinek nemá dlouhého trvání, neboť vůdkyně Sečtělých si jde tvrdě za svým…

 .

Pubertální hrdinka

V recenzi na předchozí díl s názvem „Divergence“ jsem začínala titulkem „Dystopická hrdinka“. Tuto recenzi bych chtěla začít podobně. S tím rozdílem, že bych tu ráda rozebrala hrdinčiny hysterické pubertální výstupy…

Ty jsou totiž rozhodně největší slabinou knihy. Na jednu stranu se to dá očekávat, vzhledem k věku hrdinky (šestnáct let), ovšem na druhou stranu to naprosto neodpovídá chladné logice a rozumnému chování, které Tris předvedla v prvním dílu. Skutečnosti nepomáhalo ani vědomí toho, že autorka zřejmě antipatie vůči Tris vytváří záměrně, což vyplývá z chování a postojů ostatních postav. Ty se k Tris chovají tak, jak byste se nejspíš k podobnému frackovi chovali vy, a některé z nich mi vyloženě odtrhly od úst to, co jsem se právě chystala na hrdinčinu adresu pronést.

Vše má ale samozřejmě svůj účel, takže i tahle fáze je jen dočasná. Otázkou ovšem zůstává, zda to autorka nepřehnala a některými výstupy nezprotivila hrdinku čtenářům až příliš…

 .

Co se týče ostatních postav, jejich chování je logické, a i když se vám nemusí líbit (protože víte něco, co ony ne), dokážete se do nich vcítit. Já osobně se do nich místy dokázala vžít snáze než do Tris, jejíž chování se mi zdálo nezodpovědné a sobecké.

Psychologie je tu ale zvládnutá stejně dobře jako v „Divergenci“ a charaktery jsou uvěřitelné, i když místy rozčilující. Ale to je právě možná to, co je dělá tak živými. Vztahy mezi hrdiny se mění: prohlubují se, nebo zanikají; vznikají nová přátelství i nepřátelství.

 .

Změna prostředí

Oproti prvnímu dílu je „Rezistence“ mnohem více akční. Kniha je plná útěků, záchranných misí a snah o překažení převratu. Strhne vás tak zběsilá jízda, která vám dovolí oddech jen ve výjimečných případech. V knize se stále děje něco, co příběh posouvá dopředu k vrcholnému zvratu. To vše ale na úkor komorního prostředí, které se mi velice líbilo v prvním dílu. Chybělo mi zde pošťuchování mezi jednotlivými postavami, které předchozí díl příjemně oživovalo.

Na druhou stranu oceňuji, že autorka zodpověděla řadu otázek z předchozí knihy. Nechala čtenářům dostatek prostoru pro vlastní spekulace, ale nenapínala je neúměrně dlouho. (Pro zvědavé: Ano, dozvíte se, co je za plotem.)

 .

Je to druhý díl…

„Rezistence“ trpí typickým syndromem druhých dílů většiny trilogií: Vztah k postavám jste si již vytvořili v prvním dílu, ale příběh ještě není tak strhující, jako bude v závěru (jak všichni doufáme), protože druhý díl připravuje především půdu pro závěr série. Postavy se mění, činí rozhodnutí, aby v třetím dílu mohlo dojít k závěrečnému střetnutí. Je tak více či méně předělový. I přesto má ale nepopiratelné kvality v podobě dobře napsaných akčních scén, logiky děje, odhalování informací, načasování zvratů, psychologického vývoje postav a celkové práci s jazykem.

Důvodem, proč knihu shledávám o něco méně kvalitní než její starší knižní sestřičku, je tedy především nesympatické chování hlavní hrdinky, kterým si autorka nepopiratelně uškodila. V závěru je to ale už opět naše stará známá Tris a já doufám, že jí to vydrží až do konce série.

Třetí díl autorka momentálně píše a snad se jej dočkáme v příštím roce.

 .

Název: Rezistence

Autor: Rothová, Veronica

Nakladatel: Albatros Media – CooBoo
Překlad: Radka Kolebáčová
Rok vydání: 2012
Počet stran: 368
Provedení­: hardback

.

Zdroj obrázků: legie.info