Charlie Parker má za sebou peripetií více než dost. Život se s ním nepáral ani v povídkové sbírce Špinavá práce, ale ve Vylévání krve ho teprve čeká opravdu drsná životní zkouška. A ne jedna.
Mladý muž se vrací domů, do malého amerického městečka. Více než nostalgii cítí strach a obavy z minulosti. Před lety neodešel zrovna v míru a obává se střetu se starými známými, kteří na něj mají pifku. Proto do města přijíždí inkognito. To ho ale nezachrání a poměrně brzy se dostává do kolotoče přestřelek, smrti a starých křivd.

.

Celý příběh se odehrává v kulisách alternativních padesátých let na území Spojených států. Občas se autor zmíní o politické situaci v Evropě, což spíše dokresluje představu tohoto světa, než aby byla součástí příběhu hlavního hrdiny. Podstatné je toto – benzínu je nedostatek, země chudne, střední třída vymizela a rozdíl mezi tou nižší a vyšší je propastný.
Neklidná politická, ekonomická a ekologická situace na každý kout světa dopadá jinak. V tomto malém městě, kde se farmy vzali farmářům a proměnily na ropné vrty, existují dvě velké frakce – mafiáni a uskupení, které si říká Domobrana. To jsou jedinci, kteří bojují vidlemi, kulovnicemi a drsným slovem proti po zuby vyzbrojeným gangsterům.
Aby toho nebylo málo, do všeho se zamotá vláda USA a černošská skupina toužící po spravedlnosti (rozuměj po moci).

Petr Schink nešetří jadrnými slovy ani expresivními popisy událostí. Jeho styl má říz, a i když je děj zasazen do poněkud laciných kulis, kniha funguje a baví. Sledujeme nejen současné starosti hlavního hrdiny, ale také se podíváme (v retrospektivě psané kurzivou) do dob, kdyby byl mladší… i úplně malý. Tyto návraty do minulosti jsou ve většině případů pro příběh důležité, ale to hlavní z nich vnímavému čtenáři dojde při čtení současné linie. Některé dějové linky i tak zůstanou trochu zamotané a je možné, že osudy vedlejších charakterů se vám během čtení nevryjí do paměti, abyste na konci mohli ocenit, jak to s nimi dopadlo.

Akčních scén se zde najde dost, ale každá je jiná. Ale i mimo akci Schink neztrácí dech. Za nejpůsobivější rozhodně považuji noční procházku černošských ghetem, kde zubožení obyvatelé připomínají stádo zombie. Dobře popsaných momentů je ale plná kniha. Moc se mi líbil popis toho, kdy hrdina propíchl oko jednomu z místních drsňáků nebo se objevil na prahu svého vyšinutého otce.
Často jsou příběhy s Charlie Parkerem přirovnávány k drsné škole a dílům Raymonda Chandlera. S tím nemohu příliš souhlasit. Na to je Schinkův hrdina málo cynický a příliš bezhlavý. A ona pověstná hustá atmosféra drsných detektivek tu taky chybí. Ale nemyslím si, že by sám Schink nějak extra snažil napodobit známá jména detektivního žánru.

Občas Schink zapomněl na to, že se děj odehrává v USA a použil několik slovních spojení, které si v angličtině jen těžko představíme. Stejně tak tu funguje metrický systém a lidem se nabízí tykání. Ale můžeme si představit, že se jedná o jakýsi pomyslný překlad do našeho jazyka.

.

Během čtení se budou Schinkovi fanoušci (a fanoušci akční fantastiky) jistojistě bavit. Děj má hlavu a patu, charaktery jsou na daný žánr zpracované dostatečně a chovají se logicky, sem tam se možná i zasmějete. Někomu se možná nebude líbit hlavní hrdina, na kterém není nic moc kladného, ale většinu dnešních čtenářů nemůže drsný kladný záporák překvapit.

.

Název: Vylévání krve

Autor: Schink, Petr

Nakladatel: Epocha

Rok vydání: 2011

Počet stran: 320

Provedení­: paperback

 

 

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).

Leave a Reply