James O´Barr byl v Praze. Pro mnohé fanoušky to byla událost roku, ne-li desetiletí. Mnohým nadšencům se splnilo přání – vidět (a při troše štěstí i mluvit s ním) autora legendárního komiksu – Vrána.

Prahu nenavštívil poprvé – byl zde již před patnácti lety, ale to jen seděl v helikoptéře.

Na Letiště Václava Havla dorazil v pátek (v den, kdy podle českého kalendáře slavil svátek Erik – stejně se jmenuje hlavní hrdina Vrány). Již druhý den večer předstoupil před fanoušky na sedmém ročníku KomiksFESTu v prostorách Meet Factory.

Reportáž si můžete přečíst zde.

James O´Barr odletěl dnes (pondělí 29. 10. 2012) ráno a nedá se říct, že by se o víkendu nudil. Program měl skutečně nabitý. Krátkou chvilku si vyšetřil i pro redaktory MFantasy, takže jsme my, Ondřej „Walome“ Hartman a Zuzana „Daletth“ Vašíčková, v neděli položili panu O´Barrovi pár otázek za přítomnosti ředitele nakladatelství Comics Centrum a novinářky Kateřiny Sovové v prostorách Klášterního pivovaru pod Pražským hradem.

O´Barr měl na hlavě neodmyslitelnou kšiltovku a po celou dobu rozhovoru nepřestal kreslit portrét ženy. Je vidět, že si bez malování neumí představit život.

Jak se Vám líbila včerejší akce?

Byla to pohroma (chvíle ticha, poté se zasměje). Dělám si legraci. Bylo to ohromné! Přišlo více lidí, než jsem čekal.

Včerejší autogramiáda končila o půl druhé ráno. Co jste dělal poté?

Skutečně končila pozdě, takže jsem šel spát.

.

Jak byste ji srovnal s akcemi například v Americe?

To je úplně něco jiného. V Americe se na podobných akcích zdržuji celý den. Tam člověk přijde v deset a odchází v šest večer.  Všichni jdou poté do baru. Tohle bylo poprvé, co jsem měl hotovo během jednoho večera.

.

Jak se Vám líbila modelka – Eva Decastelo, jejíž podobiznu jste maloval?

Byla to dobrá modelka – seděla klidně a nehýbala se. Velice hezká žena. Ačkoli v sále byly i další hezké ženy, které bych rád nakreslil. Říkal jsem si, že je tam tolik lidí právě kvůli ní. Přece jen šlo o charitu.

Kateřina Sovová: Ne. Ti lidi přišli kvůli vám. Eva Decastelo je známá, ale lidi přišli na vás.

 Ona asi byla takové překvapení, že?

KS: Ano.

 Každopádně byla velice milá. A dobrá modelka.

James O´Barr a Kateřina Sovová

Co říkáte na připravovaný remake Vrány – můžete jeho výrobu nějak ovlivnit?

Ne. Vlastním práva na postavu a mohu ovlivnit vydávání komiksu. Ale oni vlastní filmová a televizní práva. Takže si mohou dělat, cokoli se jim zlíbí. Ale nemyslím si, že se film natočí. Mluví se o tom již pět let a pořád se nic neděje. Každopádně kdyby film natočili, musí mi zaplatit, protože charakter patří mně. Nakonec si říkám „dělejte si, co chcete, ale pošlete mi šek“.

.

Jaké to je setkávat se s fanoušky a neustále se tak vracet k věcem, které vás v minulosti potkaly?

Setkávání s fanoušky mám rád. Ačkoli ty otázky jsou trošku únavné – spoustu informací je možné nalézt na internetu a lidi se mě pořád ptají na to samé, dokola a dokola. Ale je důležité se s fanoušky setkávat. To oni mohou za to, že vydělávám tím, co mě baví. Podepsat se jim nebo se s nimi vyfotit, to je to nejmenší, co pro ně mohu udělat.

.

Narazil jste někdy na fanouška, který byl ve stejné situaci jako vy a ve Vráně se našel?

Ano. Často. Dlouho jsem si připadal jako koš na trápení celého světa. Lidé mi říkali o svých největších trápeních a mysleli, že je pochopím. A chápu, že chtěli odpověď na něco, na co se odpovědět nedá. Ale prostě jim odpovíte nejlépe, jak dokážete.

.

Obtěžují vás podobné dotazy?

Vadí mi, že jim nemohu pomoct. Například, jedna dívka se svěřovala, že byla v deseti letech sexuálně zneužita. Můžu jen říct „Vydrž, zlepší se to“. Jediné co mohu dělat, je pokusit se, aby se cítili lépe. Ale často říkám – když jsem své utrpení přežil já, zvládnete to i vy. U mě to je možná tvrdohlavost. Já totiž odmítám zemřít.

KS: To ani nemáte dovoleno.

.

Trošku obecná otázka – co děláte ve volném čase, kromě kreslení?

Rozhovory. Kdybych byl teď doma, tak maluji. Také sleduji filmy a čtu. Většinou tak činím, když čekám, než zaschne malba. Nemám vyloženě oblíbené autory – když si přečtu knihu, podívám se i na ostatní díla stejného autora. Stejně tak si vybírám muziku. Líbí se mi jedno album, pustím si další. Mám tak stovky oblíbených autorů a interpretů. Často záleží na tom jakou mám náladu, co chci zrovna poslouchat nebo číst. Ale hodně mám rád Baudelairea. Toho čtu soustavně.

.

Jak jste vnímal přítomnost dětí na včerejší besedě? A myslíte si, že děti mohou pochopit poslání Vrány?

Nevěděl jsem, že tam byly děti. Vynechal bych některé sprostší výrazy. Vážně. Když ke mně přišla desetiletá holčička a řekla, že je Vrána její oblíbený film, říkal jsem si, že děti by se na ten film neměly dívat. Říkal jsem si „kdo jí ho pustil?“.  Ale s kabelovkou a internetem mohou vidět cokoli.

.

Děkujeme za rozhovor.

Není zač.

.

.

Rozhovor utekl jako voda (také kvůli častému vtipkování mimo záznam, které Jamesovi není cizí), až jsme se zapomněli zeptat na zásadní otázku – jestli je James O´Barr spokojený se svým životem. Pevně však věříme, že ano. Pro mnoho lidí na světě je Vrána příběh číslo jedna. Vidí v něm poselství a to, co do něj James O´Barr promítl nejvíce – milostný příběh. Jak sám řekl, Vrána je HLAVNĚ lovestory. A na to je třeba nezapomínat.

a

a

Děkujeme Václavu Dortovi a Kateřině Sovové za to, že jsme si mohli s Jamesem O´Barrem popovídat a Janě Fantové, ředitelce KomiksFESTu.