Hellboy. Pekelný chlapík, který nechce do pekla, do nebe ho nepustí a náš svět jej také dvakrát nemiluje. A aby toho nebylo málo, ani jiné světy ho nevítají s otevřenou náručí. V osmém díle putování rudého divocha se podíváme do bájného světa ruských mytologií a pohádkových postav, se kterými se Hellboy musí utkat, aby se dostal ze spárů zlé Baby Jagy.

Osmý díl nyní vyšel i v ČR, a čtenáři se tak díky Comics Centru dočkali dalšího putování tohoto drsného nešťastníka. Pozornější jedinci, kteří drželi knihu v rukou, si mohli všimnou zásadní změny – kresby se zhostil jiný kreslíř. Představuje se nám Duncan Fegredo, v zámoří nikoli neznámý ilustrátor. Nutno podotknout, že styl se nijak zásadně nezměnil, ale drobné rozdíly poznat jsou.

Například tento díl je obzvláště temný a depresivní. Temnota, hnijící maso, krev a beznaděj na čtenáře doráží z každé strany. Mezi nejvíce působivé jistě patří armáda nemrtvých či obr hlídající pradávné zlo. Fegredo se více věnuje detailům, podrobněji vykresluje pozadí jednotlivých panelů a více se zaměřuje na strukturu obličejů. Ale strohý a úsečný styl zůstává. Shrnuto a podtrženo, Fegredo si nakreslil Hellboye po svém, ale zároveň ctil původní předlohu.

 Příběhově Hellboy navazuje na svá předchozí dobrodužství, ať už volně či přímo. Velké množství hrdinů známe z minulých dílů, někteří se Hellboyovi chtějí pomstít, jiní ho chrání. Většinu času je však hlavní hrdina v tomto díle na všechno sám a musí se vypořádat s nepřátelským světem ruských bajek a pověstí.

Scénárista Mike Mignola opět dokazuje, že rád pátrá v nejrůznějších mytologiích a legendách a používá je ve svých příbězích v kombinaci s historickými fakty. V Temnota vábí se tak objevuje nejen Baba Jaga, ale také Nesmrtelný Kostěj, duch lesa Lešij nebo domácí skřítek Domovoj. Kniha však sleduje ještě druhou dějovou linku, ve které se zplozenci temnoty pokouší probudit novou paní zla. To vše se odehrává na pozadí jak fiktivního světa, tak toho našeho. Vzniká tedy mix fantasy a reality, což je hlavní důvod, proč se Hellboy (nejen u nás) těší takové oblibě.

UKÁZKA

Dalšími aspekty, proč si Hellboy získal své fanoušky, je vždypřítomný sarkasmus a všemi oblíbená role zatracence, který se plahočí sám a pokouší se prostě přežít, popřípadě najít smysl života. Do toho nepřestává kouřit, střílet a nikdy nesundá svůj potrhaný drsňácký kabát.

Osmý díl považuji za hodně povedený. Je zde množství odkazů na předešlé díly a na známé i méně známé báje či legendy. Děj rychle plyne, kresby jsou dynamické, slovní přestřelky vtipné (za což je opět třeba poděkovat Janu Kantůrkovi a jeho citu pro jazyk) a celková úprava knihy je kvalitně provedená – jak v hardbacku, tak v paperbacku.

Na konci příběhu nechybí malý háček na nalákání čtenářů k devátému pokračování a řekl bych, že se rozhodně máme na co těšit. Mikeovi Mignolovi rozhodně nedochází nápady ani tvůrčí nadání, a jsem zvědav, kam nás (ve spolupráci s Duncanam Fegredem) zavede.

ukázky a fotografie: comicscentrum.cz