Vůči paranormálním romancím jsem skeptická a jsem tím poměrně vyhlášená (abyste mě pochopili správně – jsem skeptická vůči jejich současné masové produkci, nikoli proti žánru jako takovému). Proto se řada mých známých pobaveně usmívala, když se dozvěděli, že sleduji první sérii „Upířích deníků“. Budu k vám upřímná: Měla jsem před sebou závěrečné zkoušky a potřebovala jsem po večerech sledovat něco nenáročného, u čeho bych si odpočinula…

Když jsem si pustila první díl „Upířích deníků“, neměla jsem ponětí, jaké osudové chyby se dopouštím. Po prvních dvou dílech mě totiž seriál tak „chytil“, že mému slavnému učení odzvonilo…

 ?

Upíří klišé

Nemá smysl chodit kolem horké kaše, je to svým způsobem naprosto ukázkové upíří, romantické klišé, ale jelikož tvůrci celou první série velice dobře zvládli, ničemu to nevadí.

Čekala jsem, že hrdinům – Stefanovi a Eleně – potrvá minimálně půlku série, než se dají dohromady, proto mě překvapilo, že k prvnímu mileneckému polibku došlo takřka záhy (na můj vkus opravdu brzy, ale částečně je to asi způsobené tím, že v městečku Mystic Falls se tak nějak nemění počasí, takže vám skutečnost, že vlastně uběhl čtvrt rok, může snadno uniknout…). Ptala jsem se tedy sama sebe: A co tam teď jako budou řešit?

Věřte tomu nebo ne, k řešení se našla spousta věcí, které hravě utáhly celou sérii a nechaly zároveň spoustu otevřených vrátek do série další.

 ?

Krvesajové se nám nějak množí

V tomhle příběhu není skutečnost, že Stefan je upír, nijak zatajována. Hrdina sám vám to poví hned v první minutě pilotního dílu. Proto taky Elenino zjištění pravdy rozhodně nemá působit jako překvapivé odhalení či (nedej bůh) pointa. Celé toto „drama“ je řešeno spíš jen tak mimochodem. Nachází se tu totiž spousta dalších věcí, které pozornost vyžadují více…

 ?

Na scéně se objevuje Stefanův zlý bratr Damon. Bratři spolu mají spor táhnoucí se napříč staletími, kvůli němuž Damon hodlá dělat Stefanovi ze života peklo. (Nemluvě o tom, že kdysi milovali stejnou ženu…) A tak na potkání okusuje zdejší obyvatele, čímž upoutá pozornost potomků rodin zakladatelů města, kteří jsou členy tajné rady a ví o upírech.

Co se ale stane, když se Damonovi začne v Mystic Falls líbit? Koneckonců, býval to jeho domov… Přinese to samé problémy, jejichž důsledkem se upíři v jinak poklidném městečku začnou množit jako krysy. Jenže každá škodná má i svého lovce…

Během první série se tak v Mystic Fallas vystřídá celá řada hlavních i vedlejších postav, které nás většinou dříve či později opustí. Pro mě osobně bylo opravdu velkým překvapením, jak rychle tu lidé umírali. Během první série zemřelo tolik postav (A pozor, nemluvíme o zakousnutých turistech někde v lese!), kolik jich jiní autoři nezabijí ani ve svých rozsáhlých ságách. Ze začátku vás to překvapí, pak si ale zvyknete a začnete se bavit tipováním postav, které má autorka knižní předlohy na černé listině, a budou tedy předchozí hrdiny následovat do hrobu. (Nutno podotknout, že někteří do značně mělkého.)

 ?

Mezilidské vztahy

Pokud pomineme drobné problémy, jako je zvyšující se výskyt upírů v Mystic Falls, kteří tak ohrožují bratry Salvatory, jsou hlavním tahounem seriálu především mezilidské vztahy.

I když se jedná o paranormální romanci, přehnaně přeslazených scén je tu poskrovnu (Když se nad tím zamýšlím, tak asi tři, což je na dvaadvacetidílnou sérii velice střídmé), milostné scény jsou umírněné a neustále se opakující horoucí vyznání je vcelku nedostatkovým zbožím. Za to se můžete těšit na hojné slovní přestřelky mezi Stefanem a Damonem a na Damonovy nekonečné ironické poznámky. Patos je tak poměrně slušně vykompenzován suchým, černým humorem. Nechybí ale ani scény akční či vážné…

 ?

Postavy

Přiznám se, že ze začátku jsem měla v postavách trochu nejasno (kdo s kým…?) – přece jen jich je hodně a nemůžete se spolehnout na to, že hrdina, jehož jméno jste si právě konečně zapamatovali, v příští scéně neumře… Velice kladně ale hodnotím vývoj jednotlivých postav. Na základě poměrně racionálních úvah mění svá rozhodnutí, názory i chování. Také se mi líbilo, že hrdinové, kteří nebyli zpočátku tolik ve středu dění, začnou dostávat na konci série více prostoru, čímž seriál získává další rozměr a možnosti do budoucna…

Skrze to, jak se vztahy mezi jednotlivými protagonisty mění a prohlubují, se také dozvídáme více o minulosti – Eleny a její rodiny i něco o historii bratrů Salvatorových.

 ?

Příjemnými shledávám též herecké výkony. Naivní, neurotická Caroline (Candice Accola), vzteklý a výbušný Tyler (Michael Trevino) či Elenin emo-bráška Jeremy (Steven R. McQueen). Mezi všemi ale vyniká ústřední trojice. Nina Dobrev dokáže zahrát hodnou a starostlivou Elenu i pořádnou mrchu. Se Stefanem (Paul Wesley) je to horší. Většinou se tváří zkroušeně a vážně – je to přesně ten typ „trpícího upíra“, který je dnes v kurzu. Když ale chce, umí se usmát a místy se dokonce i přestává mračit. Všem ale bezkonkurenčně vévodí Ian Somerhalder (Damon). Ten si svou roli vyloženě užívá a na výsledku je to znát. Věčná ironie, suché hlášky, šibeniční humor a naprosto dokonalé (většinou lehce vyšinuté) pohledy, kterými rozhodně nešetří, dodávají seriálu šťávu. Je to jeden z nejlépe zahraných „kladných záporáků“, jaké jsem na obrazovce viděla – Ian hraje Damona velice přesvědčivě a vy mu nakonec rádi odpustíte i ty zástupy mrtvých.

 ?

Konečný verdikt

Abych byla upřímná, od seriálu jsem naprosto nic nečekala. A dostalo se mi diváckého zážitku, který mě velice mile překvapil.

Dobré herecké výkony, vhodně zvolený hudební doprovod, zvládnutá kamera, ucházející triky, příjemné kulisy a hlavně příběh, který nenudí. Není to nic, co by po dějové stránce extrémně překvapilo, ale rozhodně je námět dobře zpracovaný. Přes všechna drobná zaškobrtnutí mě „Upíří deníky“ zkrátka bavily a já se nemohla dočkat dalších dílů.

Jak je vidět, když se chce, jde vhodnými prostředky udělat z naprosto zprofanovaného tématu zábavný seriál, který osloví i skeptiky.

 ?

Název: Upíří deníky (The Vampire Diaries)

Žánr: Fantasy/Horor/Romantika

Režie: Marcos Siega, John Dahl, Guy Ferland, Kevin Bray, Ernest R. Dickerson

Hudba: Michael Suby

Stopáž: 22×42 minut

?

 Zdroj obrázků: http://www.edna.cz/vampire-diaries/