Máte rádi dobrodružství plné nebezpečí a těžkých zkoušek? Zajímá vás mayský mysticismus? Chcete se dozvědět více o mayských kalendářích a obávaném roku 2012? Pak je tato kniha přesně podle vašeho gusta. Nečekejte ale žádný školní výklad, neboť problematika této starověké civilizace je zasazena do příběhu šestnáctileté Caity, která má sehrát důležitou roli v osudu lidstva.

Dodnes není úplně jasné, alespoň nám lidu prostému, jak mohli Mayové předpovědět všechny katastrofy, které lidstvo potkaly, a jak mohli dokonce předpovědět svůj vlastní zánik nebo například klimatické změny na Zemi. Rok 2012 je právě jedním z těchto velkých mezníků – kalendáři Mayů v tomto roce končí. Nastane snad konec světa tak, jak ho dnes známe? O tom můžeme jen spekulovat.

?

A teď něco k samotnému příběhu. Mladá Caity je obyčejný teenager, který studuje střední školu. Když se ale se svými rodiči přestěhuje na starý hrad Breidablik na ostrově Huracan ve Skotsku, její život se dramaticky změní. Na hradě, který její rodiče zdědili, objeví tajnou místnost plnou zvláštních znaků. Všechny znaky se jí podaří rozluštit pomocí počítačových programů a zjistí, že ona sama je součástí proroctví, mayského proroctví. Podaří se jí zvládnout všechny zkoušky a naplnit jej?

Musím říct, že se jedná o celkem jednoduché čtení. Věty a souvětí jsou většinou krátké a srozumitelné a čtení jde jako na drátku. Kladně bych ohodnotila to, že celá kniha je psaná ich-formou, takže vše, co Caity prožívá a cítí, můžeme sledovat od začátku až do konce. Pokud nemáte rádi, když je kniha členěná na spoustu kapitol, pak vás asi nepotěším, protože kapitoly v této knize mají maximálně 10 stran (kapitol je přesně 35), což mi přijde jako naprosto zbytečné kouskování příběhu.

Další věc, kterou musím vytknout, a budete mě nejspíš mít za hnidopicha, je jedna obrovská překladatelská chyba, která mě opravdu zarazila. Překládat rok dva tisíce dvanáct (anglicky: twenty twelve) jako dvacet dvanáct je opravdu barbarství.

Děj má jinak dobrý spád a podle mého názoru je nejlepším prvkem celého díla samotná Caity. Je vtipná, milá a chová se jako skutečný teenager, což dává příběhu punc skutečnosti.

?

Autorkou Mayského proroctví je Christy Raedekeová a je třeba zmínit, že ona sama je odbornicí na starověké civilizace a jejich mysticismus. Putovala po Himalájích, plula po Ganze, prošla evropské katedrály a studovala feng-šuej v Kuala Lumpur. Ve své knize také popsala kalendář tzolkin, což je jeden z nejdokonalejších mayských kalendářů. Svými slunečními znameními a čísly vyjadřuje, že vesmír a život má vícero úrovní, než je na první pohled zřejmé. Čísly 1 – 13 Mayové vyjádřili pulzující energii vesmíru, která je všudypřítomná.

Schválně… Co se má podle Christy Raedekeové stát v roce 2012? To se dozvíte v prvním románu Mayské proroctví: Zápas o osud lidstva.

A co se stane o zimním slunovratu 2012 podle vás ?

Autor: Christy Raedeke
Překlad: Drahomíra Michnová
Počet stran: 320
Vazba: brožovaná
Vydavatel: Fragment
Rok vydání: 2012

Komentáře

komentářů

About The Author

One Response

Leave a Reply