Vyhlašujeme 3. ročník soutěže O Dračí řád, který přináší další zásadní změny. Po loňském zavedení slovního hodnocení to je především přidání nové kategorie sci-fi. Důvodem je nedávný vznik magazínu ScifiZin, který soutěž nyní pořádá společně s MFantasy. Vítězové budou vyhlášeni a ohodnoceni zvlášť v kategoriích fantasy a sci-fi. Povídky na pomezí žánrů budou moci autoři poslat do kategorie podle svého uvážení.

Z dalších změn lze jmenovat prodloužení limitu délky povídek na 25 stran či možnost poslat celkem čtyři povídky – do každé kategorie maximálně dvě. Tak co, láká Vás to? Ti nejlepší samozřejmě opět získají zajímavé ceny, o Dračím řádu pro vítěze kategorií snad ani netřeba mluvit. Nejkvalitnější povídky také čeká zveřejnění, podobně jako u předchozích ročníků (nejlepší desítka za rok 2011 se brzy dočká elektronického i papírového vydání; 11. a 12. povídka již byly zveřejněny v srpnovém MFantasy e-magazínu).

Zmínit musíme ještě jedno nové pravidlo: povídky je potřeba formátovat podle instrukcí, jinak hrozí autorovi odečtení bodů, což by byla určitě škoda, když už jste si dali tu práci s povídkou. Důvodem tohoto pravidla je velmi špatné formátování některých povídek, což při celkových tisíci stranách textu k hodnocení dá očím porotců zabrat více, než je nutné. A dobrý autor se pozná i podle toho, jak dokáže splnit určité pokyny…

Novinky můžete sledovat přes naše stránky nebo facebookovou stránku soutěže http://www.facebook.com/draci.rad.

Přejeme hodně štěstí!

Uzávěrka: 31. 12. 2012

Vyhlášení výsledků: 2013

Ceny: Budou upřesněny dodatečně. Výherci budou předběžně informováni, aby se mohli dostavit na předávání cen. Autoři nejlepších povídek mohou také dostat nabídku pozice v redakci MFantasy nebo ScifiZinu.

Porota: Bude upřesněno dodatečně.
Způsob hodnocení: Povídky budou hodnoceny na bodové stupnici a při shodě bodů zvítězí povídka, která obdrží více maximálních hodnocení. Při shodě celkového počtu bodů rozhoduje počet bodů udělených předsedou poroty. Pokud ani tento způsob hodnocení nerozhodne, předseda poroty rozhodne dodatečným hodnocením.

Porota poskytne soutěžícím také slovní hodnocení.

Formální nedostatky budou sankcionovány stržením bodů podle posouzení administrátora.

Pravidla

 • Prosíme, abyste si ve vlastním zájmu pozorně přečetli pravidla soutěže. Předejdete tak zbytečnému vyřazení nebo sníženému hodnocení Vaší povídky.

 • Soutěžíme ve 2 kategoriích: fantasy a sci-fi.

 • Zaslat nám můžete do každé kategorie 2 povídky o maximální délce 45 000 znaků včetně mezer (25 normostran).

 • Své povídky v českém nebo slovenském jazyce nám zasílejte na email soutez.mfantasy@gmail.com.

 • Email bude obsahovat: Jméno autora (jméno nepište do souboru s povídkou), název povídky a kategorii (fantasy / sci-fi).

 • Povídky posílejte jako přílohu ve formátu .doc nebo .docx. Soubor s povídkou pojmenujte názvem povídky.

 • Povinné formátování souboru: písmo Times New Roman, velikost 12, standartní okraje, řádkování 1,5).

 • Soutěžní povídka se nesmí až do dne vyhlášení výsledků účastnit jiné soutěže, ani našeho workshopu. Nesmí jít o povídky již zveřejněné (včetně publikace na internetu).

Další důležité informace

 • Přijetí povídek nepotvrzujeme individuálně. Seznam přijatých povídek se objeví na MFantasy.cz a ScifiZin.cz.

 • Zasláním své povídky na náš email souhlasíte s jejím bezplatným zveřejněním na MFantasy.cz, nebo Scifizin.cz a ve sborníku. Zveřejněny budou jen nejlepší povídky.

 • Doporučujeme průběžně sledovat naše stránky pro informace o cenách a porotcích.

 • Předání cen proběhne na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže. Při absenci výherce mu budou ceny zaslány na dobírku (pro uhrazení poštovného). MFantasy a Scifizin si vyhrazují právo naložit s cenami jiným způsobem, pokud výherce neposkytne potřebnou součinnost, zejména pokud nesdělí na požádání bez zbytečného odkladu svoji adresu nebo odmítne ceny převzít.

 • Povídky, které nedodrží pravidla soutěže, mohou být ze soutěže vyloučeny, a to i zpětně, pokud vyjde porušení pravidel najevo dodatečně. Pravomoc vyloučit povídku ze soutěže náleží administrátorovi.

 • Vyhrazujeme si právo měnit pravidla soutěže.

Partneři soutěže:

Partneři soutěže O Dračí řád 2012

Komentáře

komentářů

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

17 komentářů

 1. Valent

  No dobre, keďže sa nikto neozval dva mesiace, asi to bolo z mojej strany zle sformulované, takže inak: Poviedku, ktorú chcem poslať do súťaže, sme spoločne napísali dvaja (tzn. má 2 autorov). S poslaním poviedky do súťaže samozrejme obaja súhlasíme.
  Moja otázka znie: mám do mailu uviesť ako autorov nás oboch, alebo sa to rieši nejako inak? Nič o takomto prípade som v pravidlách nenašiel, takže som zmätený. 🙂
  Poprosil by som vyjadrenie niekoho kompeteného, keďže už celkom horia termíny a rád by som poviedku odoslal. A bolo by ozaj mrzuté prísť o možnosť súťažiť… pre technickú drobnosť. Ďakujem 🙂

   • Valent

    OK, díky moc, to sme chceli počuť 😀 u nás by s nejakou bitkou o ceny problém nebol, takže… (nehovoriac o tom, že najprv by to bolo treba vyhrať ;))

 2. Psychotic

  Zdravím,
  chtěl bych se pro jistotu zeptat, jak je to s vlastnictvím zaslané povídky. Některé soutěže (pravda, spíše low-profile) uvádějí v podmínkách, že zasláním povídky se dílo automaticky stává majetkem administrátora či firmy, který vlastní ten který server a už nemůže být nikdy jinde mimo něj publikována.
  Tady to sice přímo řečeno není, ale přeci jen je tahle věc pro mě důležitá, takže bych se pak nerad dozvěděl, že „to je přece jasné, to se ani nemusí psát“.
  Děkuji za odpověď.

  • Ondřej "Hawk" Páleník

   povídka je autorským dílem a tedy vlastnictvím autora. mfantasy si nárokuje pouze právo na jedno zveřejnění, což znamená, že do té doby nesmí autor zveřejnit dílo jinde. pak už si s ním může dělat, co chce. v případě, že se povídka dostane do sborníku, je tam ještě určitá doba, po kterou nelze zveřejnit, ale to se řeší zvlášť smlouvou. na server, který si nárokuje vlastnictví díla, bych rozhodně nic neposílal 🙂

   • Psychotic

    Také bych neposílal, proto jsem se ptal 🙂

  • Elinor

   Jako třeba…? 🙂 Tady by se hodil konkrétní příklad.

   (Jednak mám urýpanou náladu, jednak mě napadá, že ona by vlastně mohla být i fantasy bez fantastického prvku, o sci-fi nemluvě… za sebe mohu říct, že považuji ukecatelné leccos, hlavně když je to kvalitní text, ale tak čtvrt nohy v nějakých žánrových mantinelech by se to pohybovat asi mělo)

   • KadetJaina

    Třebas historický žánr, který se povětšinu času zabývá psychologií postav. Ať už dejme tomu vojáci na bitevním poli, kterým začne srašit ve věži nebo případ nějakého bláznivého vraha v osmdesátých letech v Americe.
    Hororvý žánr často s fantasy splývá, ale já jsem právě v té mojí povídce zatím nenašla nic, co by o fantastice nasvědčovalo. Ne, že by to tam nešlo nacpat, ale nechci :).

   • Elinor

    Pokud je ten motiv neurčitější než třeba v Černém kocourovi od Poea, tak by to asi nebylo ideální. 🙂

 3. Elinor

  Je mi líto, že budu muset být poslem špatných zpráv, ale – ehm, počet znaků není orientační údaj. Chápu, že se vám nechce přepisovat, ale v obou případech se jedná o text menší než je jedna normo. Tohle se DÁ zapracovat, aniž by to povídce znatelně uškodilo. Navíc si tím připravíte nervy pro čas, kdy budete publikovat v nakladatelství, historky zavedených autorů na téma „tolerance počtu znaků“ jsou skutečně zajímavé. 😉

  (Pokud jde o to, proč na asi 900 znaků nemáme toleranci, když to není ani ta jedna normostrana – asi jste si všimli, že po jedné žádosti o výjimku přišla hned další. Jestliže do soutěže dorazí hypoteticky osmdesát povídek a každá bude mít toleranci na, dejme tomu, 900 znaků, je to hned 72 000 znaků. 4O normostran. Nebo též 1,6 povídky. A loni do soutěže přišlo přes 80 povídek – letos máme dvě větve a do každé je možnost poslat dva texty.)

  Pokud jde o věkové omezení – je v zadání soutěže nějaké? Není? Pokud není, tak asi žádné nevedeme. 😉

Leave a Reply