Jan Dobiáš má rád pohádky. Potvrzuje to i v rozhovoru, který poskytl před nedávnem našemu serveru. Ale není pohádka jako pohádka. Zatímco Modrá luna čarodějů, rudý měsíc války byl pohádkově laděný, místy pěkně temný fantasy příběh, Až na kraj světa je regulérní pohádková záležitost.

.

Záleží na vkusu každého, jak se k Dobiášově novince postaví. Já osobně byl příliš pohádkovým ražením ze začátku zaskočen – mizí tak kontrast, který známe z jeho předešlé knihy. Po chvíli jsem si ale zvykl a ponořil se do pohádkového příběhu o holčičce Alence, jejím obřím služebníkovi Okřínovi a jejich cestě na kraj světa.

Ačkoli se jedná o román, většina kapitol funguje jako samostatné povídky. Těm ostatním k definici povídky chybí samostatnost a pointa. Autor si doslova hraje se čtenářem a zkouší jeho bystrost a znalost nejzákladnějších literárních děl, převážně tedy pohádkových. Ale když jsem na začátku psal o nedostatku kontrastu z předešlé Dobiášovy knihy, je třeba druhým dechem dodat, že v Až na kraj světa se setkáme nejen s motivy pohádkovými, ale také s motivy ryze hororovými.

Alenka s Okřínem totiž po své cestě na kraj světa potkávají nejrůznější postavy a tvory a nevyhnou se ani postávám a místům, které známe z jiných literárních děl.

.

Někteří čtenáři odkazy pochopí, jiní ne – patrně jeden pochytí to a druhý zase ono. Někteří si možná domyslí i to, co v knize není (já jsem například přesvědčen, že jedna z kapitol se věnuje dílu H. P. Lovecrafta a nenechal bych si to vyvrátit ani samotným autorem 🙂 ), což je jeden z kladů knihy.

Dalším výrazným kladem je autorův jazyk. Až na velké množství zdrobnělin (opodstatněné přítomností malého děvčátka) se text čte sám, bez nějakého uvažování nad tím, jak by to šlo napsat jinak/lépe. Stejně tak nejsou obsaženy jakékoliv typografické chyby (alespoň já si žádné nevšiml).

Na konec bych rád podotkl, že navzdory přítomnosti Draculy, se opravdu jedná o pohádku. Nebál bych se ji předčítat dětem před spaním. Žádné násilí, krev, žádné sprosté slovo. Kniha je prostě úplně jiná než Modrá luna čarodějů, rudý měsíc války, takže musím varovat ty čtenáře, kteří na prostou pohádku nejsou zvědaví. Na druhou stranu je Dobiášovo dílo natolik protkané nejrůznějšími detaily, že jej ocení i dospělí diváci – připomíná mi to Pixarovky, do kterých tvůrci šoupnou pár vtípků pro dospělé. Dobiáš k tomu ještě přidává kvalitní literární řemeslo.

Nezbývá mi nic jiného, než knihu pochválit a těšit se na další.

.

Název: Až na kraj světa

Autor: Jan Dobiáš

Počet stran: 256

Nakladatelství: Straky na vrbě

Rok vydání: 2012