Remo je nájemný vrah. Kdysi býval členem elitní vojenské jednotky, jejíž název byl proslulý a zaséval v řadách nepřátel strach. Kvůli závisti byl však vyhnán a připraven o vše, co měl na světě rád,  a tak začal cestovat a živit se, jak se jen dá. Nyní se mu však otevřela cesta k pomstě, které je třeba se chopit.

 ?

Klasický subžánr fantasy Meč a Magie opět ožívá, za což jsem nesmírně rád. V dnešní době, kdy trhu vládne paranormální romance, je každý kousek jiného stylu vítanou změnou. Pojďme se tedy podívat na zoubek tomuto kousku z pera španělského spisovatele Antonia Martína Moralese.

Děj je alfou i omegou každého díla a tady se nasytíme klasického příběhu o pomstě, i když začátek slibuje spíše klasickou „úkolovku“ ve stylu Dračího doupěte. Čili: dáme ti úkol, ty ho splň a dostaneš odměnu. I když je celý příběh protkán častými klišé, musím říct, že mu to nikterak neubližuje. Spíš je tomu naopak. Přece jen, život bývá často klišé, alespoň v některých případech.

Celý námět má hlavu i patu a drží se hlavní linie, ze které se jen zřídka ukáže odbočka k vedlejším. Což vlastně taky hodnotím kladně. Jako velké plus se ukazují i kapitoly věnované minulosti hlavního hrdiny Rema, které nám postupně osvětlují, kvůli čemu je pro něj pomsta tak důležitá. Navíc se dozvíme, proč je Ďáblova horda elitní jednotka.

Díky přímočarosti děje je kniha dosti čtivá a podmanivá. Na začátku nasadí rychlé tempo, které se občas vyšplhá do ještě vyšších obrátek, a čtenář listuje víc a víc. Dílo je psané dynamicky, bez příkras a zbytečných popisů.

Jediné, co bych mohl v tomto bodu vytknout, jsou souboje, tedy jejich popisy. Člověk se v nich občas ztrácí nebo si něco nedokáže představit. Zde se ukazuje, že se jedná o prvotinu autora, a já pevně věřím, že s dalšími knihami se to bude jen a jen zlepšovat, protože Morales na to opravdu má.

 ?

Dalším stěžejním bodem jsou charaktery postav a jejich vykreslení a reálnost. I tady se můžeme poměrně těšit. Všichni hrdinové se chovají podle okolností a reagují na ně věrohodně. Každá postava má své stinné stránky, což je oživuje. Škoda jen, že více nevykreslil i vedlejší postavy, které sice jednají věrohodně, ale nevíme o nich proč, co a jak.

Nečekejte žádné Herculy ani Conany. I ti nejsvalnatější z hrdinů vypadají pořád lidsky a ne jako kdyby snídali, obědvali i večeřeli steroidy. Jinak postavám asi nemám co vytknout.

Posledním bodem, kterému bych se chtěl věnovat, jsou lokality a krajiny. Pro milovníky rozvláčných popisů mám špatnou zprávu: nedočkáte se jich tu. Autor sazí na příběh a věnuje se mu více než kopečkům, lesíkům a jiným zákoutím, což skvěle k příběhu pasuje. Žádné zbytečné serepetičky kolem, které by zpomalovaly tempo. Popisy se tedy omezují jen na načrtnutí místa a zbytek je na čtenářově fantazii, což je myslím skvělý tah. Přeci jen, proto čteme knihy.

 ?

Závěrem bych chtěl říct, že kniha je čtivá, stránky rychle ubývají. Morales určitě neudělal Meči a Magii ostudu a knihu doporučuji přečíst. Nečekejte filozofické úvahy, místo toho před vámi leží příjemná oddychovka, u které si zkrátíte dlouhou chvíli a ponoříte se do jiného světa.

 ?

Autor: Antonio Martín Morales

Překlad: Kateřina Frimlová

Počet stran: 320

Typ vazby: Brožovaná

Vydavatel: Zoner Press