15. 9. 2012 se konal v Ústřední budově Městské knihovny v Praze již šestý CONiáš – malý CON, konající se vždy v listopadu.

Letošním tématem byl konec světa. Jak se na něj připravit, jak ho přežít a zda je apokalyptická hrozba na konci tohoto roku vůbec reálnou možností.

Neúnavný moderátor Martin D. Antonín

Již ráno nám bylo řečeno, že lepší než konec světa přežít, je si ho užít. Archeolog Radek Mikuláš bez obalu řekl, že v případě konce světa je velice malá možnost globální katastrofu ve zdraví přežít. Dříve či později zahyne každá živá bytost, tak, jako tomu bylo v případě dinosaurů.

Následovala přednáška knihovníka Vaška Štupalského a Michala Langra o několika postapo filmech, přičemž snad každý z diváků našel minimálně jeden či dva, o kterém v životě neslyšel.

Eleni Dimelisová pokračovala velice zajímavou přednáškou o mayské civilizaci a vysvětlila,jak vlastně vznikal takový mayský kalendář. Na konci vyslovila přání setkat se se skutečným Mayem, tak jí jen můžeme popřát, ať se jí to podaří.

Poté začala “přednáška” Martina Čadry a Mariky Zadembské, kteří přijeli až z dalekého Třince, jakožto zástupci tamnější městské knihovny. Při této netradiční besedě četli povídku z knihy Čerpadlo 6, která byla prokládána debatou s diváky.

Leoš Kyša, mimojiné redaktor Pevnosti, mě zaujal již loňskou přednáškou a tentokrát nasadil laťku hodně vysoko. Nejdříve diváky vyděsil tím, že nabírá nové členy ke Svědkům Jehovovým, a poté je provedl všemi konci světa, které kdy byly předpovězeny. Když se dostal do diskuze s jedním z diváků o tom, že bere věci na lehkou váhu, Leoš Kyša se bránil tím, že nezpochybňuje možný konec světa, ale je si jist, že konec světa se nedá vypočítat ani předpovědět.

Michael Bronec a jeho Straky.

Míla Linc tradičně rok co rok mluví o svém světě Černého hvozdu a nejinak tomu bylo i letos…, ačkoli se jednalo spíše o divadlo. Herec uměleckého jména “Pan Čóry” předvedl několik scén z nové Lincovy knihy divadelním výstupem a na pomoc si přibral také hrbícího se Dariona (představte si chlapa, co má přes dva metry, jak se krčí a hrozí zaťatou pěstí) a dokonce i pár dobrovolníků z publika.

Následoval křest nové knihy Jana Dobiáše Až na kraj světa.

Martin Fritsch

Původně měla kurz přežití obsáhnout Armáda ČR, ale ta nakonec svou účast odvolala. Více než obstojně ji zastoupil Martin Fritsch, který sice neměl k dispozici samopal k rozebrání, ale může se pochlubit velkým množstvím vědomostí a poradil nám, jak se připravit na jakoukoli katastrofu.

Jan Kantůrek mluvil tradičně o Zeměploše, tentokrát si vybral nejrůznější katastrofy, které předčítal z knih Terryho Pratcheta.

Letošní CONiáš uzavřel Pavel Renčín (poněkud zaskočený tím, že si prezentaci zapomněl doma) zmiňující své Městské války a mor ve Španělsku.

V areálu bylo možné zakoupit si knihy nakladatelství Straky na vrbě, zahrát si Magic:The Gathering či nějakou tu stolní hru, vyměnit si fantasy knihy v rámci akce MKP a nechyběl otevřený bufet.
Akce se opět povedla a již teď začínají přípravy příštího ročníku.

Fotografie poskytl Jan Kovanic (kterému děkuji).

Ondřej Hartman

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).

About The Author

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).

Leave a Reply