S posledními paprsky letního slunce na kino zaútočila další krvavá zábava ze slavné série Resident Evil. Yay nebo nay? Tak to jsem si musela hodně rozmyslet. Na úvod musím zdůraznit, že jsem neviděla ani jeden z předchozích filmů. Taky nevím, jak jsem to dokázala. V každém případě to ukázalo, jestli je film takový jak se prezentuje. A to nezávislý na předchozích dílech, tudíž vhodný i pro nováčky mezi zombiemilovníky. Režisérem a scénáristou v jedné osobě  je miláček Paul W.S.Anderson. S filmem se pomazlil po svém a tak se mrkneme, jak si to spolu užili.

S prvními záběry jsem si říkala, co to sakra je. Jak mi tohle má ukázat co se to předtím dělo. Bum, bum, loď, voda, Milla ve vodě. A zase zpátky. To to bude visio in extremis? A už jsem se chtěla mlátit do hlavy.  Jenže pak se na scéně objevila Alice a krásně mi převyprávěla základní příběh a to správně ponurým hlasem a se spoustou výbuchů na pozadí. Můžeme začít. Nemusím si dělat domácí úkoly. Yay! Hlavním záporákem příběhu je stará známa Umbrella a její centrální počítač Red Queen, která se od zastavení nákazy posunula k cíli vyhladit celé lidstvo. Tahle malá červená Karkulka uvěznila Alici a ukáže se, že si vybudovala zcela nový píseček pro své hry, čti vývoj biologických zbraní. Její podmořský komplex skrývá repliky měst ve skutečné velikosti. Tokio, NY, Moskva atd.. V těchto „kulisách“ pak Umbrella zkouší prototypy svých nových zbraní a předvádí klientům jaká je špička ve svém oboru. Zaplácává tak dvě mouchy jednou ranou. Vydělá a ještě nechá ty zbytky lidstva se pozabíjet mezi sebou. K zalidnění pokusných měst pak používá klony ze své továrničky. Geniální. Ale jak už to tak bývá, žádná idylka netrvá věčně a někdo jí to jde zarazit. V duchu „devil you know“ se spojí Alice s bývalým protivníkem Weskerem, který pro ni pošle záchranný tým. Alice tedy mašíruje naproti své záchranně a cestou kropí mrtvolky z nekonečných zásobníků. Záchranný tým mašíruje o něco méně, ale kropí neméně. A kdyby náhodou cestou zlikvidovali základnu, tak by jim to rozhodně zlepšilo karmu až na úroveň mravence.

Postava Alice se během filmu vyvíjí, to jí upřít nemůžu. Od zmatené a pochroumaná kostřičky v cele po naštvanou ultimátní zbraň. Svojí sebejistotu a odhodlání získá zpět zjištěním, že staří přátelé žijou a že je tady někdo, kdo jí potřebuje. Co jí určitě pomohlo do začátku, byl její proslavený přiléhavý oblek a podpatky. Protože co by byla akční hrdinka bez bot na šteklu. Člověk jí musí mít zkrátka rád. Nevyvíjí se však jen Alice, ale i zombii a jiné zrůdičky. Jsou větší, ošklivější a objevily krásu běhu, mírné inteligence a otužování v ledové vodě. Yay!

Co je na filmu labůžem pro závisláky na RE je návrat starých postav. Slečna vedle mě předvedla ukázkový Pavlovův reflex, to když se na scéně objevila Rain (Michelle Rodriguez) a následně Jill (Sienna Guillory) tekly jí sliny až k botám. A taková Ada Wong (Bingbing Li) oblíbená to postava z herního universa potěší podle mě značnou část publika. Jako bonus další střet Weskera (Shawn Roberts)  a Alice. Nesmím zapomenout na almarózního Luthera Westa (Boris Kodjoe) a velmi očekávaného herního Leona Kennedyho (Johann Urb).  Krom postav to je například i laserová síť a králíčci, příšerky s neuvěřitelně dlouhým lízákem.

To mně dostává k trikové části. Vizuálně byl film jedna velká podívaná, sice ponuřejší, málokteré části se odehrávají za světla, ale to vůbec nevadilo. Ba naopak. Filmaři si se světlem pohráli opravdu pěkně. Exteriéry měst, konečné kataklyzma… Yay! U exteriérů si opět krůpnou do kalhot hráči, protože poznají lokace známé z her. K čemu se musím přiznat, měla jsem tak moc práce užít si tu podívanou, že jsem zapoměla poslouchat hudbu. Jaký je soundtrack tedy objektivně neposoudím.

Celé jsem si to nechala projít hlavou dostatečně dlouho, abych mohla říct konečné. YAY! Popcornovka, která upustila od původního hororu a přesunula se do akčních sci-fi vod. Spousta výbuchů, neutuchající akce a krev. Mjo a ty rychle běhací zombie. Za mně je to jednoznačně fungující film, který mně pobavil, ač jsem byla do té doby sérií RE nepolíbená.

Stopáž: 117

Distributor: FALCON

Přístupnost: PG-15

Scénář a režie: Paul W.S. Anderson

Hudba: Harry Gregson-Williams

Hrají: Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Kevin Durand, Sienna Guilloy, Bingbing Li