V české kotlině je vznik fantasy komiksu poměrně vzácnou událostí. Ne že by snad naše celková komiksová scéna byla chudá, to jistě ne. Ale „Wetemaa“ je přeci jen poměrně atypický exemplář, který po grafické stránce nalezne srovnání asi spíš v zahraničí (nebudeme-li srovnávat s dalšími komiksy zpracované týmž kreslířem). Předlohou je dnes již kultovní stejnojmenný český fantasy román, který svou komiksovou podobu v podstatě dostal jako dárek k dvacátým narozeninám.

 

Země Éllad

Taková dnes už vzorová fantasy země typu „svět pro Dračí doupě“. Vlastní panteon bohů podobný těm mytologickým, osud, kletby, předpovědi, legendy… A také historie. Sjednotit zemi je, jak se již mnohokrát prokázalo i ve skutečném světě, nelehký úkol. Stačí mít dva královské syny místo jednoho a na problémy je kolikrát zaděláno. To pak přijde celoživotní práce vniveč velmi snadno. A přežijí-li takoví trůnu chtiví potomci své boje o vládu, může spor pokračovat mnoho dalších generací… Dokud se nenarodí vyvolený sjednotitel.

 

Rozpětí příběhu

Od úvodu, kde Ceredig Mořeplavec hovoří o úkolu sepsat co nejvěrnější kroniku o Gudlefrově družině, přes historii země Éllad se dostáváme ke druhé kapitole, která pojednává o prvních dvou družinících „O Sianovi hnědookém a Dangrudovi zadumaném“. Je to vlastně tak malý úsek z celkového příběhu, že další díly komiksu „prostě musí následovat“.

 

Kresba

Kromě pár problematických okamžiků, jako například když oštěp zabodnutý do poloboha Wanna vypadá jako trochu větší šíp, je kresba dobrá a vystihuje odehrávající se akce. Styl odpovídá geografické lokalitě a připomíná například kresby z knihy „Naučte se kreslit Fantasy světy“. Žádná manga a žádný Saudek. Ostré černé linky, výrazné jasné barvy, blednoucí a často nedokreslené pozadí. Zkrátka cartooning. Dál už je to samozřejmě věc osobního názoru. Vyjádření o estetice jakékoliv kresby je výrazně subjektivní. Někdo upřednostňuje starou dobrou počítačem nedotčenou ruční práci, a ten si v tomto případě na své skutečně nepřijde.

 

Shrnutí

Komix  pro klasiky (protože je podle klasiky) i pro mládež, jež neví co je pro ni dobré (neboť klasici si jistě přejí, aby to zjistila), a také pro všechny, kterým nevadí, že komiks dost dobře nemůže obsáhnout román – i když se „Wetemaa“ tváří, že by ráda, soudě podle toho, jak krátký úsek příběhu obsahuje.
Plnobarevné provedení a tisk na kvalitním papíře svědčí o tom, že „Wetemaa“ je komiks pro náročné od náročných. A také o tom, že nakladatelství Zoner Press si s vydáváním podobných děl ví rady.

Autor předlohy a scénáře: Veronika Válková alias Adam Andres
Autor kreseb: Petr Kopl
Nakladatelství: Zoner Press
Rok vydání: 2012