Anotace: Píše se rok 2010. Na trůně sedí Její božské Veličenstvo, královna Alžběta XXX. a obrovské impérium Velké Británie stojí na alchymii a kouzlech. A mistr meče, sir Rupert Triumff, odhalí spiklence, kteří se chystají svrhnout Její skvělé Veličenstvo z trůnu.
Pro čest a národ: „Do zbraně!“

Dan Abnett je autor převážně Warhammerových příběhů (když pomineme jeho spolupráci na mnoha a mnoha komiksech). Asi není tajemství, že knihy na motivy světa Warhammer se nesnaží o nějaký hluboký literární zážitek, jako spíš o navození atmosféry známého světa a uspokojení touhy fanoušků po nekomplikované a rychlé jízdě.

V podobném duchu se nese také příběh bohémského mořeplavce Triumffa, jehož největší momentální starostí je ta, aby mu nedošel alkohol a aby nikdo neobjevil jeho tajemství z poslední plavby k Africe.

Děj se odehrává v jakémsi pseudosvětě, který je podobný tomu našemu, ale z každého historického období je zde trochu.
Doba mořeplavectví a objevování nových světů připomíná náš novověk, móda a zvyky viktoriánskou Anglii a nesmí chybět ani prvky ze století páry. A do toho všeho samozřejmě existuje magie.

Kdyby to někomu přišlo málo, jsou zde přítomny ještě nejrůznější vynálezy, jako je Triumffova „zbraň“ – kord, jehož rukojeť v sobě skrývá nespočet dalších předmětů, jako je třeba lžíce nebo podobné, v boji neužitečné náčiní.  

Je to takový pelmel. A to platí jak o reáliích, tak i o příběhu a postavách.

Autor se se čtenářem nemazlí a během prvních pár kapitol mu představí množství postav – ať už těch, které se nachází v přímém kontaktu s Triumffem nebo těch, které proti němu (a nejen němu) kují pikle.
Do toho všeho se až po několika stranách dovídáme, že příběh psaný ze třetí osoby vlastně vypráví kdosi, kdo o sobě mluví v osobě první.

Celý tento guláš je okořeněný jednoduchým humorem, který připomíná ty nejhorší americké sitcomy.

Bohužel ani žádná jiná složka knihy nedonutí čtenáře k nadšenému hltání rádoby humorně pojmenovaných kapitol. Postavy nejsou zajímavě napsané, a to ani ta hlavní. Triumffovi jsem nefandil a už vůbec jsem si neoblíbil jeho nezajímavý a tuctový charakter. Ostatní účinkující téhle taškařice pak nestojí ani za řeč.

Pokud někdo vyloženě miluje Dana Abnetta, patrně nebude váhat ani nad příběhy potrhlého Triumffa, ale ostatním bych doporučil investovat do poutavější četby.

Zdroj obrázků: legie.info

Nakladatel: Polaris
Překlad: Ludmila Vojtková
Rok vydání: 2012
Počet stran: 264
Provedení­: paperback

Ondřej Hartman

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).

About The Author

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).

Leave a Reply