Udělal pozpátku ještě několik kroků a pak Brittany za chůze políbil na ruku, ani na okamžik se mi při tom ale nepřestával dívat do očí. Na ruce, přesně v místě, kde ji políbil, jsem pocítila lehké pálení. A ten bastard to věděl. (str. 72)

V okamžiku, kdy Theia uvidí z oblohy padat hořícího člověka, se pro ni všechno změní. Ve snech se ocitá v podsvětí ve společnosti pohledného mladíka, který posléze nastoupí k ní do školy. Haden ji fascinuje i děsí zároveň – jak by taky ne, když je to poloviční démon. V budoucnu má převzít vládu nad podsvětím a do světa lidí se vydal pro nevěstu. Theia ho přitahuje a původně přišel právě pro ni, přesto ji nyní odmítá. Nastává boj o srdce i duši a kvůli bezcitné vládkyni podsvětí také o život a společnou budoucnost.

Haden Black je přitažlivý a tajemný, ale vyzařuje z něj i něco zlého. Chová se odtažitě a dělá všechno proto, aby ho Theia neměla ráda, protože s ním nebude nikdy v bezpečí. Snaží se od ní držet dál, přesto je neustále někde poblíž. Přiláká ji k sobě a vzápětí ji odhání. Haden chce zažít a pochopit lidskost. Čím víc Theiu poznává, tím víc se mění. S přívalem pocitů se však neumí vypořádat, takže se lehce stane, že ze žárlivosti způsobí dočasné ohluchnutí celé školy.

Sedmnáctiletá středoškolačka Theia Aldersonová se cítí osamělá a prázdná, jakoby snad ani neexistovala. Až v přítomnosti Hadena procitá. Dívka s divným britským přízvukem žije pod přísným dohledem svého otce v malém kalifornském městečku Serendipity Falls. Theia se přátelí s jasnovidkou Amy a svůdnou Donny, které ji berou takovou, jaká je, a může s nimi probrat i záležitosti týkající se Hadena. Theia má pocit, že v srdci nemá dost místa pro všechny city, které v ní Haden probouzí. Nechápe, proč je k ní v jednu chvíli milý a vzápětí z ní udělá naprostého idiota.

Poznání, že je poloviční démon, mě mělo samozřejmě přinutit začít pelášit pryč a hledat nějaké místo k úniku. Ať už byl nebo nebyl kýmkoli, někde uvnitř, v duši, to byl vyděšený kluk. Lidský kluk. Kluk, který nerozuměl vlastním emocím o nic víc, než jsem já rozuměla těm svým. „Máš… ocas?“
Zachechtal se. „Ne.“
„Rohy?“ zeptala jsem se, ale on jen pobaveně zavrtěl hlavou. (str. 157)

Zvláštní propojení, jež mezi Theiou a Hadenem vznikne, dodává příběhu správnou dávku emocí. Theia ani Haden mi k srdci nepřirostli, přesto mě zaujali a jsem zvědavá, co se bude dít dál. Děj okoření vedlejší postava věštkyně madame Varnie, ale i spolužáci Gabe s Mikem. Hadenova matka je rozhodnutá udržet svého syna v podsvětí pěkně poslušného a plnícího její rozkazy.

Gwen Hayes vypráví příběh střídavě z pohledu Thei a Hadena. Rozjíždí se pomalu, ale záhy nabírá tempo. Autorka postupně odhaluje informace o nadpřirozeném světě, z něhož Haden pochází, a ačkoliv vše vysvětluje srozumitelně, hodně zatím tají. Podsvětí popsala poutavě a vsadila na ponurou atmosféru, která se dá téměř nahmatat. Velmi dobře propracovala charaktery postav, a dala tak čtenáři možnost nahlédnout do srdcí i mysli hlavních i vedlejších protagonistů. Okolí popisuje detailně, nikoliv však sáhodlouze.

Dnem i nocí je typická fantasy pro mládež s temným nádechem, která je plná nadpřirozených bytostí, zvrácených experimentů na lidech a zlé magie. Romantická kniha postrádá akční scény, ale autorka to čtenáři vynahrazuje humornými komentáři. Pokud máte v oblibě sérii Stmívání od S. Meyerové nebo Ranní červánky od T. Heitmann, jistě u vás uspěje i román Dnem i nocí. Nakladatelství Baronet plánuje vydání druhého dílu s názvem Prokletí krve v říjnu 2012.

Název: Dnem i nocí (Falling Under)
Překlad: Mayer, Jiří
Redakce: Jiří Chodil
Počet stran: 344
Nakladatel: Baronet ; 2012