Devátý díl série o Anitě Blakeové Obsidiánový motýl  čtenáři opět připomene, proč dokázal přečíst osm předchozích dílů a přitom se nenudil.

Anita zmatená ze svých citů k oběma monstrům, upírovi a vlkodlakovi, téměř s úlevou přivítá prosbu o pomoc, která ji odvede mimo město. To, co ji brání ve skutečné radosti, je fakt, že ji o pomoc požádal Edward. Co se muselo stát, aby bezcitný lovec odměn a chladnokrevný zabiják potřeboval její krytí. Co víc? Skutečně v jeho hlase zazněl podtón strachu?

Anita přilétá do Albuquerque v oficiální policejní záležitosti, v naivním přesvědčení, že svou identitu upířího služebníka a vlkodlačí lupy nechává doma.  Její kamarád Edward pro ni má několik překvapení, která Anita nepovažuje právě za milá, ale rozhodne se soustředit na případ. Minimálně deset pohřešovaných a dvanáct brutálně zohavených mrtvých, to už je dobrý důvod nechat spory stranou.

Díl, ve kterém si odpočinete od přemíry sexuální energie a věčných Anitiných pokusů o osvobození se od svých kluků, je rozhodně příjemným odklonem od zajetých kolejí. Vždyť kdo by se o tajemném Edwardovi nechtěl dozvědět víc?

Čeká vás detektivní vyšetřování, které, jak jinak, vede mezi nadpřirozené bytosti. Připravte se na zběsilou jízdu plnou zbraní a high-tech vybavení, kterou slibuje přítomnost Edwarda a jeho přátel. Okamžiky plné erotického napětí jsou samozřejmostí, stejně jako filosofické debaty o lidství.

Souboje na ostří magie jsou zde trošku utlumeny. Anitina aura je oslabená, takže se nemůže moc předvádět.

Nečekaně ale v tomto díle působí hororová linie jaksi skutečněji a zanechává ve čtenáři silnější dojem, než  tomu bylo v předchozích dílech.

Samozřejmě, autorka se v mnoha situacích začíná opakovat. Dvojka policajtů, z nichž jeden Anitu nenávidí už od pohledu a druhý je tu za hodného. Zdejší parta drsňáků, kteří si dovolují, aniž by věděli, s kým mají tu čest. Upíří vládce města, který má v rukávu schovaných pár překvapení. To všechno už jsme s Anitou zažili.  Na druhou stranu tenhle nedostatek vám více než bohatě vynahradí společnost Edwarda a jeho krytí v podobě psychopatického Olafa a sexy Bernarda.

Opět nechybí velmi podrobné popisy postav (i těch nejposlednějších), ošacení a výběru zbraní. Na to, že se z podrobných pozorování hlavní hrdinky dozvíme i to, co by dokázal člověk zjistit jen v případě, že umí číst myšlenky, je už čtenář jistě zvyklý.

Autorka se vytasí s několika novými a velmi zajímavými charaktery a při tom stále drží pevně v rukou charaktery staré.  Nejen paní popravčí se posunula zase o krok dál, ale především Edward se nám tu předvedl v krásných barvách – samozřejmě stále převládá krvavě rudá a ledově studená černá, už to ale nejsou jediné jeho barvy. Na jednu stranu by mohlo být takové znesvěcení jedné z nejtajemnějších postav série považováno za chybu, ovšem autorka s psychologií postav prostě pracovat umí.

Obsidiánový motýl velmi dobře funguje jako samostatný díl, který nepatří k paranormálním romancím, ale k hororové urban fantasy. Přes mnohdy zbytečné popisy postav i některých scén se čtenář přenese poměrně snadno díky výbornému vypravěčskému stylu, který prostě baví.

Název: Obsidiánový motýl
Originální název: Obsidian Butterfly
Autor: Laurell K. Hamiltonová
Žánr: urban fantasy/horor
Série: Anita Blakeová, Lovkyně upírů
Nakladatelství: Epocha
Počet stran: 560
Provedení: váz. s přebalem
Překladatel: Zuzana Ľalíková, Olga Prokešová
Autor obálky: Dorothea Bylica
Běžná cena: 389 Kč