Ultrapravicové hnutí Lidé především, mrtvola zakousnutá celou smečkou upírů a přepracovaná oživovatelka mrtvých. Vítejte v podzimem vonícím St. Louise.  Je nejvyšší čas vymyslet za jakou příšeru půjdete na letošní Halloween. Samozřejmě ve světě knižní série o  Anitě Blakeové, popravčí upírů a oživovatelce mrtvých americké autorky Laurell K. Hamiltonové, musíte počítat s tím, že polovina hrůzostrašných masek jsou skutečná monstra, která mohou jednou v roce vyjevit svou pravou tvář.

Ve třetím díle s názvem Cirkus prokletých tedy Anita řeší případ upíří smečky sériových vrahů. Je jen logické, že se rozhodne s žádostí o informace obrátit na upířího vládce města Jeana-Clauda, kterému se do té doby snažila zuby nehty vyhýbat. Zatímco se pokouší přežít ve společnosti jedné z Jean-Claudových  zubatých kamarádek, všimne si v jeho posteli velmi přitažlivého mužského těla. Středoškolský učitel a nejspíš člověk Richard Zeeman si okamžitě získá její pozornost.

Jako by nestačilo, že byla na Anitu vložena dvě upíří znamení proti její vůli, její napojení na upířího vládce města s sebou přináší další komplikace. Každý by si totiž přál jeho hlavu na stříbrném podnose, proto jsou jakékoli informace o jeho pobytu velmi ceněné. Natolik ceněné, že jsou kvůli nim někteří lidé ochotni střílet po paní popravčí.

Vyšetřování vražd, které má na svědomí upíří škodná, zabírá Anitě spoustu času, což se nelíbí jejímu lakotnému šéfovi. Po několika hádkách na ostří nože dostává Anita mladého pomocníka. Na povrch vyplavou Anitiny skryté mateřské city a postarají se o několik hlubokomyslných okamžiků, pojednávajících o podstatě oživovatelské profese (samozřejmě zcela v rámci nehlubokomyslného žánru).

Jedná se o jeden z nejryzejších dílů série, asi jako kdyby autorka chtěla dát do příběhu to nejlepší z Anity. Začneme představením všech stran, které potřebujeme znát k rozuzlení detektivní zápletky. Přidáme spoustu zbraní, střelby a kamaráda zabijáka Edwarda a hurá na akční horskou dráhu. Trocha té slepičí krve k nakrmení mrtvol se postará o potřebnou dávku zombie. Mezisousedské klábosení dodá kontrast mezi životem Anity a těch ostatních (normálních jedinců). Suché hlášky paní popravčí i vládce města společně s Richardovým popichováním okoření příběh trochou humoru. A nakonec nesmí chybět ani potřebná dávka erotiky a špetka romantiky (vážně jen malá špetička, protože Anita je takový tvrďák, že by si na ní jakýkoli romantický šotek vylámal zuby).

Cirkus prokletých je výbornou oddychovou četbou. Příběh má spád a nezatěžuje ani filosofickými úvahami ani vyumělkovaným jazykem.

Název: Cirkus prokletých
Originální název: Circus of the Damned
Autor: Laurell K. Hamiltonová
Žánr: urban fantasy/horor
Série: Anita Blakeová, Lovkyně upírů
Nakladatelství: Epocha
Počet stran: 288
Provedení: váz. s přebalem
Překladatel: Lucie Lukačovičová
Autor obálky: Dorothea Bylica
Běžná cena: 259 Kč

Komentáře

komentářů

About The Author

Již dvě dekády let jsem vášnivá čtenářka fantastiky. Setkala jsem se snad se všemi subžánry a v každém jsem si našla knihu hodnou přízně. Mezi oblíbené autory řadím C. Barkera, R. A. Heinleina, A. C. Clarka, D. Simmonse, A. McCaffrey, P. Bretta, R. Zelaznyho, F. Herberta, J. Nowak, L. Hamiltonovou... Vlastní literární tvorbě se intenzivněji věnuji zhruba od začátku roku 2010. KatyRZ@mfantasy.cz

Leave a Reply