Obvykle recenze začínám slovy o tom, čím kniha je, tentokrát ale bude lepší začít tím, čím kniha není. Je to způsob jak čtenáře znalého předchozích dílů série hned na začátku upozornit na zásadní změnu. Takže Narcis v řetězech není akční detektivka s prvky paranormální romance.  Na otázku čím tedy tento díl je, se pokusím odpovědět níže.

První stránky knihy nás přivádějí zpět do St. Luis, kam se Anita vrátila po předchozím dobrodružství s Edwardem, rozhodnutá, napravit vztahy se svými kluky. Zatímco se pokouší osvobodit jednoho ze svých leopardodlaků z rukou špatňaků, zjišťuje, že její nepřítomnost a snaha odpoutat se od monster ohrozila na životech celý triumvirát moci. Upíří vládce města Jean-Claude stejně jako vlkodlačí král Richard se kvůli ní stali slabými. Konečně se alespoň částečně oprošťuje od své role upejpavé citlivky, která sice zastřelí všechno, co se hne moc rychle, ale jak dojde na prolínání duší, omdlévá hrůzou.

Anita je svolná ke skutečnému propojení triumvirátu, jenže ani Jean-Claude není schopen odhadnout důsledky, a tak je trojice nepříjemně zaskočena faktem, že Anita přejímá upírovu schopnost ardeur  – sytit se sexuální energií. Naneštěstí každé plus má vždy své mínus – sukuba neuznávající promiskuitu? Tomu říkám smůla.

Narcis v řetězech je plný sexu a to zatraceně dobře napsaného. Vzhledem k syrovosti s jakou jsou podávány emoce, bych však knihu jen stěží doporučila jako paranormální romanci k utěšení prázdných dívčích večerů. Na scéně je sice nový alfa, ale to neznamená, že máme co do činění s láskou na první pohled. Vztahy mezi protagonisty připomínají horskou dráhu, která emoce citlivé čtenářky dokáže vyvést do výšin a pak je hezky zprudka stáhnout dolů.  Prostě a jednoduše na to, aby se jednalo o paranormální romanci, jsou ty city příliš reálné. Ostatně – romantiky v knize není, ani co by se za nehet vešlo.

Příběhu oproti předchozím dílům série chybí jasné směřování k cíli. Detektivní zápletka je pouze jemně naznačena.  Jedná se spíše o sled událostí z jednoho krátkého úseku života hrdinů. Co se týče akce – najde se tu pár výstřelů a nějaká ta rvačka. Samozřejmě nesmí chybět závěrečný souboj s velkým špatňákem, který ovšem postrádá obvyklou intenzitu. Navíc se společně s hrdinčinými zábranami někam ztratil i její smysl pro humor (nebo autorčin?).

V knize dochází k častému opakování téhož, ať už jde o motivy z předchozích dílů, vysvětlení nových situací nebo dokonce o fráze. Jen stěží bych spočítala, kolikrát je čtenář upozorněn, že smečka obvykle spí v Anitině ložnici „jako klubko štěňat“.  V případě, kdy se celý pard neustále svléká a zase obléká, snad není nutné stále dokola popisovat, co má každý jeden z nich na sobě. Nemluvě o opakování stejných popisných frází jako například: „jejich těla do sebe zapadla jako lžičky“. Poprvé je to přirovnání zajímavé, po páté začne rozčilovat.  A kde se proboha v našem jazyce vzala hláška: „být s něčím v pohodě“, která hyzdí stránky jako inkoustová kaňka, která se propila skrz? Asi bych proti ní nic nenamítala, pokud by se objevila jen jednou.

Proti kvalitám, kterými jsou sex, emoce a vývoj charakterů, tedy stojí zbytečné opakování a popisnost a jen chabý náznak děje. Pokud nemáte nic proti sexu a znáte dobře hrdiny, pak si nejspíš chybějícího příběhu ani nevšimnete, protože máme stále co dočinění s velmi barvitým a poutavým stylem vyprávění, který chytne a nepustí.

Název: Narcis v řetězech
Originální název: Narcissus in Chains
Autor: Laurell K. Hamiltonová
Žánr: urban fantasy/horor/erotika
Série: Anita Blakeová, Lovkyně upírů
Nakladatelství: Epocha
Počet stran: 568
Provedení: váz. s přebalem
Překladatel: Olajda Prokešová
Autor obálky: Dorothea Bylica
Běžná cena: 399 Kč