Šok. Ano. Pokud bych měla jedním slovem charakterizovat film Loutky od vcelku neznámého dánského režiséra Anderse Rønnow-Klarlunda, toto slovo je myslím jedním z nejvýstižnějších.
Avšak, vezměme to raději popořadě.

 

Příběh se možná na první pohled může jevit jako pohádka pro nevinná dítka. Hrají zde přeci loutky, ne?
Ale tady pozor, vážení, tohle je ten největší omyl. Ukázat tohle vaší ratolesti, zaděláte jí na noční můry trvající déle než několik měsíců. Věřte mi. A ne. Nebude to zapříčiněno litry krve vytékajícími z dřevěných těl, ani usekáváním hlav, či něčím podobným (no, i když, v jistém smyslu..), ale především depresivní atmosférou, která čiší z téměř každé scény.

Na místě by teď byla otázka, proč? Ale tu ještě na chvilku odložím stranou.
Nesmím totiž opomenout ještě trochu odbočit k ději. Ten byl sice úplně obyčejný. Klasická nenávist mezi dvěma rody, podnícená hlavním záporným hrdinou, který chtěl rozvrátit říši a sám se pak ujmout vlády. Samozřejmě nesměl chybět ani milostný románek, á la Romeo a Julie.
Ale tím ta obyčejnost končí. Pak totiž přichází na řadu zpracování, a to je to, co dělá Strings tolik jedinečným a na druhou stranu tak děsivým a zamyšlení hodným snímkem. Pokud se totiž nějaké podobné prvky, jako válka, smrt, mučení a jiné objeví v jakémkoli hraném filmu, pak nám to již nepřijde tolik podivné a odpudivé.
Ale zaměňte živé herce za animované postavy, nebo v tomto případě za loutky, a rázem se začnou dít divy. Vaše představivost a myšlení začne pracovat na plné obrátky.

 

A tady už je na řadě ona otázka: „Proč?“
Protože kreslené postavičky a loutky přeci baví děti ve večerníčcích, že? Ale pak bum, a najednou s nimi někdo provede tohle. Udělá z nich reálné bytosti, prožívající stejné strasti a radosti života, jako my, a navíc, u loutek nás to vše praští do očí mnohem důrazněji. V hraném filmu si toho nevšimneme, lehce to přehlédneme, ale tady? Všechny ty věci jsou nám pěkně okořeněné podloženy na velkém talíři a my je skutečně musíme okusit. A tak jen hledíme a ptáme se: Proč udělala zrovna tahle postava tohle? Proč se stalo támhleto? A potom nakonec.. a neděláme my to samé?
Pokud bych tedy měla hodnotit celkový dojem, mé pocity jsou značně rozporuplné.
Na jednu stranu obdivuji, co vše dokázal režisér vymyslet. Skutečně stvořil zcela nový svět, ve kterém žijí jen a jen loutky. Jejich život je závislý na jejich vodících lanech, které dodávají každé určité části těla život. Tedy především to hlavové lanko, které je pro loutku něčím podobným, jako pro nás srdce, a které když se přetne, loutka zemře. Loutky se také samozřejmě rodí a umírají stářím, mají své zvyky a rituály, bojují mezi sebou, prožívají lásku a nenávist a každá z nich má svůj vlastní charakter. Zkrátka, jako lidé. To proto je to vše tak reálné, až z toho mrazí.
Také nesmím samozřejmě opomenout naprosto dokonalou kameru, která snad ještě lépe než cokoli jiného dotvořila konečný celkový dojem.

 

Na druhou stranu ale musím podotknout, že si režisér byl dosti dobře vědom toho, že loutkami právě zdůrazní cokoli. A nebál se toho využít. Tady tedy vzniká ona děsivost. Té se mu podařilo také docílit mrazícím dabingem některých postav, nasvícením a hlavně dobře promyšleným, až zvráceným, vzezřením některých scén.
Ale dost už. Nechci nikoho odrazovat. Zkrátka, pokud nejste těmi, kteří se bojí jít po tmě na toaletu, prosím, podívejte se. Nebudete s tím mít sebemenší problém a dostanete tak možnost zhlédnout naprosto originální film, nad kterým se zkrátka budete muset zamyslet a který, dovolím si říci, dosud nemá obdoby, a užijte si tak vskutku netradiční umělecký zážitek. Ale pokud slabší povahy jste, raději od Loutek dál. Já sama říkám, teď budu ještě dlouho silný zážitek z filmu rozdýchávat a to o sobě mám jen to nejlepší mínění..
Tedy, pěkné pokoukání přeji.

Jsem mladá dívka s duší umělce, která se snaží zapojit do jakéhokoli uměleckého dění. Miluji hudbu, a to hlavně operu. Ráda a často unikám do své vlastní fantasie. Z toho částečně plyne, že jsem také snílek. Ovšem ne snílek v pravém slova smyslu…

Twitter 

About The Author

Jsem mladá dívka s duší umělce, která se snaží zapojit do jakéhokoli uměleckého dění. Miluji hudbu, a to hlavně operu. Ráda a často unikám do své vlastní fantasie. Z toho částečně plyne, že jsem také snílek. Ovšem ne snílek v pravém slova smyslu...

Leave a Reply