Jsi poslední z rytířů Kai, jsi Lone Wolf, tvým úkolem je zajmout zrádce Vonotara, který ovládl ledové barbary na severu.

 

Řeč je o novém vydání gamebooku Lone Wolf: Kaltské jeskyně, ve kterém máte možnost ponořit se již potřetí do světa Magnamundu. Staronoví fanoušci této série mohou jásat, neboť nakladatelství Mytago má v plánu dodat na knižní pulty všechny gamebooky o Osamělém Vlkovi v nových vylepšených vydáních (již vyšlo: Útok ze tmy, Oheň na vodě). V každém z těchto vydaní můžete objevit až 200 nových odkazů a během čtení narazíte i na spoustu nových ilustrací. Autorem série o Lone Wolfovi je Joe Dever, který je nejenom uznávaným tvůrcem bestsellerů, ale i hudebníkem nebo herním designérem.

A teď něco pro nováčky… Co je to vlastně gamebook? Je to kniha, která je rozdělená do jednotlivých očíslovaných scén. Každý odkaz má několik možných východisek a je jen na čtenáři, jak se rozhodne (hra má samozřejmě svá pravidla, která je potřeba během čtení dodržovat). Dá se tedy říct, že čtenář v roli hlavního hrdiny se sám rozhoduje, jak bude jeho příběh pokračovat.

V prvním díle (Útok ze tmy) je tvým úkolem varovat krále před útokem Temných pánů, kteří tě pronásledují na každém kroku, neboť jsi jediný žijící rytíř Kai. V následující knize (Oheň na vodě) musíš získat legendární Meč slunce Sommerswerd a použít jej proti Temnému pánovi Zagarnovi, který ohrožuje celou tvou zemi. V tomto třetím díle (Kaltské jeskyně) tě čeká výprava na sever, kde se v království ledu skrývá zrádce Vonotar. V prastarých Kaltských jeskyních se však skrývá spousta nebezpečí a rozhodně to pro tebe a tvé schopnosti nebude lehká zkouška.

Ze svých zkušeností s tímto gamebookem můžu říct, že se mi ani jednou během hry nestalo, že bych se mezi jednotlivými odkazy ztratila. V předchozích nově vydaných knihách se sice objevovaly tiskové chyby (např. špatně očíslované odkazy), ale v tomto díle jsem žádnou výraznou chybu neobjevila. Jednotlivé scény jsou napsané jednoduše, ale zároveň výstižně. Autorovi se podařilo skvěle vystihnout atmosféru Kaltských jeskyní. Při čtení se vám proto může stát, že se budete bát vyjít zpoza rohu, aby tam na vás nečekal dvouhlavý had nebo kalkoth (velký dravec s ostnatým jazykem plným jedu). Pokud nejste zrovna dítětem štěstěny, může pro vás být dokončení úkolu velmi dlouho v nedohlednu, neboť o spoustě věcí rozhoduje tzv. Tabulka náhod. Samozřejmě ale také záleží i na tom, jaké si zvolíte schopnosti a vybavení (pokud jste hráli předchozí díly, je možné přenést své vybavení do této epizody).

Velkou výhodou této série je fakt, že každou epizodu lze hrát samostatně, nebo můžete spojit všechny díly v jeden, a vytvořit si tak jedinečnou RPG hru. Nováčci ve světě gamebooků se určitě nemusí bát, protože ve všech knihách je srozumitelně vysvětleno, jak máte během hry postupovat. Rozhodně bych doporučila stáhnout a vytisknout si Průvodní listinu ke knize na stránkách nakladatelství (http://lonewolf.mytago.cz), protože psát, a poté gumovat, do knihy je pracné, zbytečné a nepřehledné.

Celkový dojem z knihy je určitě pozitivní a i když jsou v poslední době gamebooky tak trochu z kurzu, spoustu z vás si určitě získá. Na své si přijdou jak gamebookoví fajnšmekři, tak úplní nováčci. Nezbývá mi tedy nic jiného, než všem vřele doporučit a těšit se na další díl o Osamělém Vlkovi, který nese název Rokle zkázy (datum vydání zatím není známo).
 

Název: Lone Wolf – Kaltské jeskyně (The Caverns of Kalte)

Autor: Joe Dever

Žánr: gameboook

Série: Lone Wolf (3. díl)

Vazba: brožovná

Rok vydání: 2012

Vydavatelství: Mytago