O tom, že v nakladatelství Zoner Press vědí, jak dělat pěkné knihy, jsme se mohli přesvědčit již dávno. Ani „Impérium černé a zlaté“ není výjimkou. Slušivý vázaný kabátek s obálkou Romana Kýbuse musí jednoduše zaujmout na první pohled. A jak je na tom obsah? Pozadu rozhodně nezůstává…

„Impérium černé a zlaté“ nám představuje nový svět – Nížiny. Jsou obývané lidmi, kteří mají vlastnosti hmyzu (a členovců). Můžeme zde nalézt Brouky, Mravence, Můry, Kudlanky, Pavouky, Škorpiony, Vážky, … a Vosy. A právě Vosy dělají pěknou neplechu.

Jeden z hlavních hrdinů (již zasloužilý veterán) Stenwold Maker je svědkem toho, jak Vosí impérium – Impérium černé a zlaté – dobývá jedno město za druhým, podrobuje si a otročí národy. S touto informací se vrací ke svému lidu, do města Kolegia. Tam se mu vysmějí a invazi nevěnují pozornost. Vosy se totiž trochu zdržely…, krásných sedmnáct let.

Mezitím se ze Stenwolda stal strýc, učitel na Velké univerzitě a šéf špionážní sítě. Vosy se sice zdržely, ale na své dobyvačné plány rozhodně nezapomněly…

 


Nový druh postav

Postavy, které mají od přírody nějaké Dary a hmyzí vlastnosti, jsou poměrně překvapivým prvkem. Autorovi umožňují dovolovat si mnohem více, než by mohl s běžnými hrdiny. Může nechat na své hrdiny útočit ze vzduchu, nechat je vidět ve tmě, dávat jim neuvěřitelnou rychlost a vytrvalost a dělat z nich dokonalé zabijáky. Pokud na tuto skutečnost přistoupíte, najdete v knize nový rozměr – pohled do jednotlivých kultur hmyzích národů, jejich historie a chápaní (Jak je možné, že pavoučí dívka, která věří na magii, nedokáže vystřelit z kuše?).

Mezi jednotlivými rasami v Nížinách jsou velké rozdíly, a to nejen ve vzhledu a schopnostech. Mnoho konfliktů, v nichž se hrdinové během děje ocitnou, je dáno rasovou nesnášenlivostí a neschopností přijmout cizí ideu (což je do značné míry dáno geneticky).

Kromě utajeného boje proti impériu Vos, a utajeným snahám Vos o rychlé dobytí Nížin, jsme tak svědky bojů i na úrovni osobní, když se hrdinové vyrovnávají se svými životy, nacházejí nová (ne)přátelství, získávají nové životní zkušenosti či jsou osudem spojeni s jinými postavami a vytváří si s nimi leckdy složité vztahy. Vše se odehrává na multikulturní půdě a o drobné omyly a nedorozumění tu není nouze.

 


Dobrá práce

Autor odvedl skvělou práci především na charakterech postav a jejich vzájemných vztazích. Některé postavy jsou sice archetypální, ale jsou zručně vykreslené, osobité a dokážou si vás získat na svou stranu. Některý jejich vývoj nebo rozhodnutí sice vzhledem k situaci očekáváte, ale autor je nakonec nepředkládá s nudou samozřejmí vyústění takové situace – vždy vás překvapí alespoň nějakou drobností. Vše je podáno živě, příjemně vykreslené a s patřičnou atmosférou. Postavy nejsou černobílé, mají své problémy, a některé okamžiky jsou popsány takovou něžnou, až dojemnou formou, že vás nemohou nechat chladnými.

Autor také dobře zachází s prozrazováním informací. Nechá vás, abyste si spekulovali nad tím, jak to vlastně může být, ale na druhou stranu vás nenechává čekat zbytečně dlouho na odhalení.

„Impérium černé a zlaté“ je především dobrodružný steampunk – o stroje na parní (i jiné) pohony zde není nouze – najdete tu vlaky, vzducholodě i horkovzdušné balóny. Samotná magie přijde na řadu až později, ale i její milovníci se dočkají.

 


Konečný verdikt Impéria

Příběh není kdovíjak převratný, ale je zasazen do originálních kulis, které jsou promyšlené a přináší samy o sobě do příběhu spoustu zajímavých prvků. Autor spojuje příjemným způsobem staronové prvky fantasy, a vytváří tak zajímavý mix, který leckterého čtenáře potěší. Kniha je psána čtivě a zároveň jemným stylem – s citem pro detail a mezilidské vztahy. Věřím, že si mezi hrdiny hravě najdete své oblíbence, kteří vás příběhem provedou.

Kniha vyniká především atmosférou a drobnými eskapádami hrdinů. I hlavního zlosyna budete chápat a budete si přát, aby se celá situace vyvinula jinak.

Živost postav a fakt, že přes svou jistou archetypálnost nešustí papírem a vy jim věříte, je pro mě velice příjemným překvapením, které v mých očích vyneslo knihu na vysoké příčky.

Drobností, která chvílemi kazí dojem ze čtení, je výskyt tiskových chyb (uvozovky).

Jinak je kniha velice čtivá a má jen jeden zásadní nedostatek: že na další díl musíme čekat tak dlouho!

 

Zdroj obrázků: legei.info

 

Název: Impérium černé a zlaté (Empire in Black and Gold)

Autor: Tchaikovsky, Adrian

NakladatelZoner Press

Překlad: Hana Šimečková

Rok vydání: 2010

Počet stran: 488