Seriál Hra o trůny odstartoval mánii, která asi jen tak neustane. Tvůrcům se podařilo zaplnit díru na trhu, ve kterém doposavad chybělo dospělé fantasy s větším rozpočtem, než je u televizních seriálů zvykem. Navíc upoutala pozornost přítomnost Seana Beana, neboli Boromira z Pána prstenů, což je film, který viděl každý fanoušek fantasy.

Dotiskují se knihy v různých vazbách, prodávají se figurky seriálových postav a nesmí chybět ani počítačové hry. Příchod komiksu byl jen otázkou času.

V USA vychází standardně v sešitech, které mají necelých 30 stran. Prvních šest z nich vyšlo jako grafický román a ten se nyní objevil i na našich pultech. Barevně, v pevné vazbě a za více než příznivou cenu.

 

Není to manga – hurá!

Když se objevila zpráva o komiksu, lekl jsem se, že G. R. R. Martin podlehne dnešnímu nesmyslnému trendu, a my tak budeme mít šanci hledět na známé postavy ve stylu japonských kreseb. Není tomu tak.
Styl kreslení patří k nadprůměru komiksové tvorby. Tahy jsou dokončené, každé okno je vykreslené do těch nejmenších detailů. Kresby působí syrově díky své hranatosti a přímočarosti. Ke světu Písně ledu a ohně se to určitě hodí.
S citem jsou také zpracovány erotické scény, které v seriálu působí samoúčelně až trapně. Patterson není vulgární a ukazuje jen to, co je třeba.

Nutno podotknout, že tvůrce komiksového příběhu Daniel Abraham měl jako předlohu knihu a nikoli seriál. Pokud vás mate název, jde o jasný reklamní tah. Obávám se, že velké množství fandů seriálu by si nespojilo, že Píseň ledu a ohně = Hra o trůny.

Člověk, který viděl jen seriál, bude překvapen pár dialogy navíc, ale jinak se děj drží těch nejhlavnějších linek a u mnoha kreseb se člověku vybaví seriálové situace. Rovněž ho možná zmate vzhled manželky Neda Starka – Catelyn. Kreslíř Tommy Patterson si vzal k srdci knižní podobu a z Cate se stala mladá a prsatá krasavice, které více věříme charakter, kterým disponuje. Albínští Targaryeni mají oproti seriálu fialové oči, což je prvek, který některým čtenářům výrazně chybí.
Celkově bych nedoporučoval číst komiks lidem, kteří nečetli knihu ani neviděli seriál – postav je zde přehršle, dějového pozadí zrovna tak a některé momenty mohou být matoucí.

 

Co bude dál?

První svazek grafického románů končí otěhotněním Daenerys Targaryen. Otázkou je, na kolik dílů je grafická adaptace plánována. Zatím se mluví o 24 komiksových sešitech, což by bylo přes 700 stran kreseb. Počítám, že těchto 700 stran pokryje jen první knihu, takže se nechme překvapit, jak daleko se kreslíř, scénárista a G. R. R. Martin pustí.

 

Scénář: Daniel Abraham
Kresba: Tommy Patterson
Překlad: Peter Kadlec, Jana Hejná
Počet stran: 240