Největší anime, manga, herní festival v republice – Advík – začne 26. a skončí 29. července. V pražském kulturním centru Zahrada vypukne letos už sedmý ročník. Organizátoři pro návštěvníky připravili soutěže, filmy, anime, přednášky o japonské kultuře a další zajímavosti spojené především s Japonskem a fantastikou.

Advík úspěšně přečkal loňskou změnu organizátora, kdy převzal organizaci po Michalu Bezvodovi Robert Žittňan ze sdružení AnimeCrew. Tím se Advik stal členem rodiny festivalů Comics Salon a AnimeSHOW. V roce 2011 navštívilo festival rekordních 2412 návštěvníků. „Japonská popkultura začíná stávat pořád běžnější součástí života nově dorůstajících generací,“ myslí si organizátoři akce.

Advík má být především o fanouškovské atmosféře. Jeho součástí jsou soutěže, jako například Cosplay Contest, Cosplay Divadlo, karaoke či soutěží v kreslení a literární tvorbě. Kromě toho se návštěvníci budou moci zúčastnit i nejrůznějších herních soutěží.

Z anime nabídne festival například Cowboy Bebop, Howl’s Moving Castle, Kakurenbo, Sword of the Stranger či Naruto včetně debatování o nich.

Přednášky o japonské kultuře a tradici (kimona, katany, bojová umění, vaření, hudba) doplní workshopy, kde budou moci účastníci aranžovat bonsaje nebo tvořit Origami nebo si zahrát GO a SHOGI (japonské šachy).

Dojde i na rozsáhlou herní sekci (PlayStation 2, 3, PSP, Xbox 360, Wii, deskové a karetní hry). Bude se konat Mistrovství ČR v PlayStation hrách 2012 (Tekken 6, Soul Calibur 5, MotorStorm 3, Gran Turismo 5, PlayStation Move) a budou se hrát i hudební hry. Vrátí se i ceněná sci-fi a fantasy linie.

Další informace a aktualizace na www.advik.cz