Máme tu léto a popcornovky s ním. Tedy spoustu adaptací knížek, případně komiksů. Buď  můžeme squeekat nadšením a nebo taky brečet v koutě. Adaptaci, které se podíváme na data, je tentokráte ta knižní. Předlohu jsem bohužel nečetla, ale zpracování filmové mně omráčilo. Uwe Boll východního bloku se zase jednou vytáhl a tentokráte to vzal stylově přes Hollywood. Proboha, kdo ho pustil přes vrátnici?! Ano, čtete správně, Timur Bekmambetov si zase našel nějakou knížku, ve které listoval stylem: “To je dobrý, to vyhodim!“ a pak z toho, co zbylo po jeho probírce, natočil blockbuster. Jedné věci se ovšem hodně divím. Jak se pod tohle mohl podepsat Tim Burton.

Abyste vlastně věděli, na co se to musíte jít podívat na vlastní oči, je to Abraham Lincoln lovící upíry. Jako vážně. Sekerou. Film vás provede jeho životem, kde jsou skutečné historické události vcelku chytře našroubovány na svět sužovaný upíry. A o to tam jde, o tu jeho cestu životem a zpomalené sekání hlav. Myslím, že to si asi najde své příznivce, ale jak moc jich odradí Timur, nedokážu říct. Osobně v tomhle filmu vidím velký potenciál na drinking game. Ale to ukáže čas, co fanoušci vymyslí.

Teď však převážně vážně, historicky je to na Lincolnovo život napasováno jako prdel na nočník. Zkrátka to nepůsobí křečovitě a rozhodně každý jiný světadíl krom Ameriky se tomu smát bude. Zvláště hlášce z konce, kdy Abrahama manželka volá, že jdou pozdě do divadla.  O blbých dialozích a prkenných hercích si ale budu myslet svoje.

Co naopak musím vychválit od nebe, je výprava a masky. Ty masky! Tohle si měli schovat do nějakého seriózního filmu o Lincolnovi, ne do pomsty Twilightu. Benjamina totiž namaskovali opravdu špičkově, přesně tak, jak známe Lincolna z dobových obrázků.

Hlavního hrdinu ztvárnil neznámý Benjamin Walker, který by sice potřeboval pytel na hlavu, ale dokud má triko dole, ženská část publika musí kde co odpustit. Jeho „bff“ a zachráncem je pak Dominic Cooper, pardon, chtěla jsem napsat Howard Stark. Ten je ve své roli značně klidnější a veselejší než Ben. Je vidět, že už má herecky něco za sebou. Křehkou krásou je pak Mary Elizabeth Winstead.

Jako záporácké duo skvěle škodí Rufus Sewell a Marton Csokas. Sewellovi se musí nechat, že se dal na stará kolena do pucu a vypadá stále skvěle. Naproti tomu Csokas jaksi dědkovatí. Ale i tak jim fandíte víc než Lincolnovi. Co mně jako fanouška  zahřálo u srdce, je malá rolička Alana Tudyka.

Závěrem bych chtěla říct, že mě samotnou to ani jako popcornovka nepobavilo. To ale neznemaná, že to tak platí pro všechny.

Komentáře

komentářů

About The Author

Hi! I'm Jayne. Get over it.

Leave a Reply