Dvanáctiletý chlapec Eon je adeptem na dračí oko – tedy konkrétně na pozici učně jednoho z mágů, kteří ve spojení s hvězdnými draky slouží císaři a přináší zemi blahobyt a bezpečí před živelnými pohromami. V dvanáctiletém cyklu se mágové střídají v předsednictví rady podle ascendentace jednotlivých zvířat čínského zvěrokruhu, k nimž jsou připoutáni jejich draci. Máme tedy dvanáct mágů a jejich učňů. Vlastně ne, jedenáct – dvanáctého draka, známého jako Zrcadlový drak nebo Dračí drak, totiž nikdo skoro pět set let neviděl.

Vše se ale má změnit.

 

Polopravdy

Eon, kromě toho, že je zmrzačený, má totiž tajemství. Není Eonem, nýbrž Eonou. Ženy jsou slabé a nesmí se stát dračím okem, ale Eona vidí ve světle životní energie všech dvanáct draků, což je neobvyklé. Většinou bývá viděn jen jeden… A to přece musí něco znamenat!

eon: dragoneye reborn

eon: dragoneye reborn

Hrdinové jsou neobyčejní, a proto nepřekvapí, že se Eoně při slavnosti zjeví dlouho postrádaný Zrcadlový drak. Vše se zdá být skvělé: Eona právě zachránila mnoho životů před bídou a hladem, ale tím to končí. Všichni spoléhají na její sílu a snaží se ji zatáhnout do mocenských bojů o císařský trůn, a od toho okamžiku jde všechno z kopce.

 

Prostředí

Co na příběhu uchvátí čtenáře asi nejvíc, je prostředí. Příběh se odehrává sice v alternativním světě, ale z každého řádku na vás dýchá stará Čína. Rozličně detaily, kterými se autorka zaobírá, jsou věrohodné a dodávají celému příběhu na autentičnosti. Vše je vykresleno do podrobností a tak živě, že si to dokážete bez problému představit. Má to ale taky jednu velkou nevýhodu. Na jednu stránku děje připadají nejméně dvě stránky popisu, což pro mnoho čtenářů jistě není dobrá bilance.

Po dočtení knihy již perfektně zvládám rozličné druhy úklon – císaři, lidem níže postaveným, úklonu žen dračím očím, úklony osobních stráží ve službě i mimo ni…, mám pocit, že mám za hrdiny odřené čelo z toho, jak se pořád klaněli. Nemluvě o detailních popisech rouch, vysvětlování toho, jaké roucho se kdy má nosit a co je urážlivé. A ty čajové servisy a ozdoby, svitky, polštáře a rohože snad ani nelze spočítat!

Právě tyto popisy dělají knihu výjimečnou, co do prostředí a reálií. Zaplétají vás do atmosféry a víry staré civilizace a vyvolávají ve vás živé obrazy. Na druhou stranu ale dělají knihu také rozvláčnou a pro mladší čtenáře, na které se kniha snažila být zacílena, složitou a chvílemi nepřehlednou. Tyto popisy jsou sice úžasné, ale také způsobí to, že na 344 stranách se toho vlastně moc nestane a mnoho čtenářů se může začít nudit.

 

Překvapení

Musím ale uznat, že když už se děj rozhýbe, rozhýbe se svižně, během chvilky vás strhne a většinou se také pohne vcelku neobvyklým až překvapivým směrem.

Na logice příběhu mi vadila jen jedna věc – nedovtipnost hlavní hrdinky. Přijala jsem fakt, že byla vychovávána ve světě, kde ženy byly brány jako nižší bytosti, které nemají žádnou duševní ani fyzickou sílu, jsou neschopné a často svou přítomností znesvěcují rozličná místa… Ale vzhledem k tomu, že se tomuto řádu již vzepřela, mě poněkud rozčilovalo, že jí stále nedocházela tak zjevná příčina jejího neustálého selhávání . To na mě bylo příliš, obzvlášť když průměrně všímavému čtenáři to dojde hned v první třetině knihy. Zbytek knihy jsem tak nevěřícně kroutila hlavou vždy, když se hrdinka ptala sama sebe, jak je možné, že se jí stále nedaří…

 

Závěrem však musím říci, že kniha měla rozhodně něco do sebe. Četla se sice trochu těžce, ale můj požitek z ní to nijak výrazně neovlivnilo. Některé scény jsem si musela přečíst dvakrát, natolik se mi líbily (uznávám, jiné bych klidně vypustila).

Pokud máte rádi starou Čínu a Japonsko, nad knihou neváhejte, protože tyto civilizace na stránkách Eona ožívají a dýchají na vás své exotické kouzlo.

 

Zdroj obrázků: legie.info a knizni-doupe.cz

 

Název: Eon: Znovuzrození dračího oka (Eon: Dragoneye Reborn)

Autor: Goodman, Alison

Nakladatel: Jota

Překlad: Jan Kozák

Rok vydání: 2009

Počet stran: 344

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...

Leave a Reply