Recenze na knihy a filmy, které máte opravdu rádi, se píší hodně špatně. Obzvláště, když se jedná o film z osmdesátých let, na němž by se na dnešní poměry dala najít spousta chyb. Jistá porce naivity, méně plynulé dialogy, oproti dnešním filmům špatné trikové efekty a hudební doprovod, z něhož by, i přes jeho nepopiratelné kouzlo, některým dnešním divákům mohly trnout zuby.

Ovšem proti obsazení snad nikdo nic namítat nemůže – Michelle Pfeiffer, Rutger Hauer a Matthew Broderick, co víc dodat. A samotný příběh, to je hlavní lákadlo filmu…

 

O čem to tedy je?

Mladý zlodějíček Filip „Myšák“ Gaston nemíní čekat na oprátku z rukou biskupa z Aquily a se značnou porcí štěstí se mu podaří utéct z aquilských kobek. Na útěku se setká s rytířem Etiennem Navarrem a přidá se k němu poté, co se ukáže, že Navarre také nemá biskupa zrovna v lásce. Ovšem ve chvíli, kdy zjistí, že Etienn po něm chce, aby se společně s ním vrátil do Aquily, začíná Filip uvažovat, zda zvolil správně. Nemluvě o tom, že se kolem Navarra dějí zvláštní věci…

Etienna za dne doprovází jestřáb, který mu je vždy nablízku. Sám Navarre ale za nocí mizí a místo něj se objevuje krásná žena – Isabeau – v doprovodu velkého černého vlka. Filipovi chvíli trvá, než si tyto dvě skutečnosti spojí, ale nakonec musí uznat očividné: magie existuje.

Navarre byl kapitánem biskupových stráží a zamiloval se do mladé Isabeau. Problém byl ale v tom, že i ona se zamilovala do něj. Biskup, který ji chtěl pro sebe, oba milence ve vzteku proklel: nikdy se znovu nespatří v lidské podobě. Za úsvitu se Isabeau promění v jestřába; za soumraku, kdy se z ní opět stane žena, se Navarre změní ve vlka…

Začíná tak dobrodružná cesta za zlomením kletby a za pomstou, doprovázená útěky před biskupovými muži.

 

Romantika

Ano, příběh není pro dnešního diváka ničím zvláštní, ale jeho zpracování by se měla dozajista věnovat patřičná pozornost.

Za ztvárněním příběhu stojí Edward Khamara, který byl podezříván z toho, že si námět vypůjčil z nějaké již existující legendy (vedl se o tom i soudní spor); natolik „Jestřábí žena“ zapůsobila na diváky. Příběh ve své jednoduchosti tak dokonalý jako by vypadl ze staroanglických balad.

Díky celkové přímočarosti děje si tvůrci mohli vyhrát s ostatními detaily, a podařilo se jim tak navodit velice autentickou atmosféru hlubokého středověku. Od dobového oblečení (včetně oněch naprosto příšerných bot), přes stavení, v nichž lidé přebývali, až po hluboké listnaté lesy a rozbahněné cesty. Natáčelo se v Itálii, kam byl děj zasazen, takže interiéry i exteriéry nemohou působit věrohodněji.

 

Navarre je dokonalým vzorem rytíře – čestný, udatný a bojující za lásku ke své vyvolené. Stejně tak Isabeau je křehká dívka, která se o sebe ale dokáže postarat, když bude muset. Jejich role jim věříte a dodávají filmu další body navíc.

 

Shrnutí

Celý snímek je prodchnut zvláštní tíživou atmosférou, kterou odlehčují Filipovy vtipné průpovídky. Dýchá z něj jakési podivné kouzlo, které vás lapí do svých osidel, a to i přesto, že chvílemi děj sklouzává do takřka pohádkové polohy. Ať už je to vizuální autentickou stránkou filmu, hereckými výkony nebo oním záhadným Něčím, co nedokážete popsat slovy a stejně to na vás působí, je „Jestřábí žena“ filmem, který dokáže diváky oslovit, má stále co nabídnout a rozhodně stojí za to, abyste ho viděli.

Netvrdím, že z filmu budete nadšeni tolik jako já a že si ho zamilujete – i když si myslím, že to není snímek, který by mohl urazit –, ale pokud máte rádi dobrodružné milostné příběhy a zdařilou atmosférickou fantasy, rozhodně není důvod k váhání, zda se na film podívat.

 

Žánr: Dobrodružné/Fantasy/Romantické

Režie: Richard Donner

Země původu: USA, 1985

Stopáž: 114 minut

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál.

Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších…

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...

Leave a Reply