Když se dnes řekne věčná láska, každému se pravděpodobně vybaví britský dramatik William Shakespeare a jeho nejslavnější dílo – Romeo a Julie. Jenže časy se mění a symboly taky. Mluvit o Vráně je jako nosit dříví do lesa, přesto to ale udělám, protože stále mezi námi může žít dost lidí, kteří o tomhle díle, nesoucí označení kult, neslyšeli. Ostatně i já jsem mezi ně kdysi patřil.

Vrána je komiks. Výjimečný komiks a to neříkám kvůli stránce příběhové nebo kresebné, ale spíš kvůli událostem, které vedly k jejímu vzniku. Možná jste o tom slyšeli, možná ne, ale stvořitel Vrány – James O´Barr byl kdysi šťastný, zamilovaný a měl snoubenku. Každý to určitě poznal na vlastní kůži anebo to časem pozná. Každopádně si O´Barr myslel, že tohle bude trvat do konce jeho života. No, netrvalo. Jeho snoubenku totiž zabil opilý řidič a život Jamese O´Barra se změnil v peklo.

Pak ale přišla Vrána, která původně vznikala jako autoterapie, pokus se vyrovnat s krutým osudem, s nímž už nešlo pohnout z nastaveného kurzu. Z každé stránky, z každého dialogu, prostě ze všeho dýchá autorova bolest nad životní ztrátou.

Autor se tu zcela jasně promítá do postavy hlavního hrdiny Erika, který se vrací z říše mrtvých za jediným účelem – najít a sprovodit ze světa skupinku gaunerů, která poslala na onen svět nejen jeho, ale především jeho snoubenku Shelly, s níž si ještě před tím užili. A zatímco se Erik prokousává hierarchií vrahounů a pomalu tak míří k nevyhnutelnému střetu, předkládá nám O´Barr prostřednictvím flashbacků jednotlivé střípky skládačky, ze které se skládá celkový obraz. Než se ocitneme s hlavním hrdinou u konce jeho cesty, máme nejen zcela jasnou představu, jak došlo k hrůznému činu, ale i o vztahu, který měl se svou snoubenkou. Jak je podotýkáno v bonusových materiálech, čerpal autor u milostných vzpomínek hrdiny především ze svých vlastních zážitků. A něco takového už dokáže člověka rozplakat jako želvu. A takových scén je tu hodně.

V čem se dál Vrána liší – není to žádná natvrdlá střílečka jednoho frajera, který se žene za pomstou. Ne. Čtenáři je předkládáno dílo plné smutku, milostné a hororové atmosféry, která se člověku nesmazatelně zapíše pod kůži. Je to víc než komiks. Je to milostné vyznání, tak upřímné vyznání velké lásky k ženě, že i ti největší romantičtí básníci pukají při pohledu na Vránu závistí. Kdybych měl osobně vybrat jeden jediný komiks, který při apokalypse zachránit, byl by to právě tenhle.

Příběh pak podporují citace slavných básníků jako Verlain či Rimbaud, v bonusech nechybí ani hudba, kterou byste si měli ke čtení pustit, aby byla atmosféra co nejlepší. O´Barr ale nevyniká jen po stránce příběhu, ale i kresby. Jak přiznává, vše je děláno poctivě starou ruční technikou. A nutno říct, že dodává komiksu to pravé kouzlo a pochmurnost.

Jak už jsem řekl na začátku, tenhle komiks je výjimečný kvůli okolnostem, za nichž vznikl. A nutno říct, že smrt se bohužel nevyhnula ani jeho filmové podobě. O té už jste snad slyšeli. Natočil ji Alexandr Proyas (Já, robot; Smrtihlav).  Při natáčení závěrečné přestřelky zůstal v hlavni pistole ostrý náboj, který zranil Brandona Leeho, představitele hlavního hrdiny, jenž následkům podlehl.

S Vránou si doporučuji sednout za deštivého počasí do pohodlného křesla, zapálit svíčky, nalít něco dobrého k pití a opájet se atmosférou geniálního komiksu. Garantuji vám, že budete určitě spokojeni.

Vrána

O´Barr, James

Nakladatelství: Comics Centrum

Překlad: Dana Krejčová

Rok vydání: 2012

Počet stran: 272

Cena: 399 Kč (paperback) / 649 Kč (hardback)