V minulém týdnu jsme Vás upozornili na ojedinělý projekt fantasy dramatizace Zaklínač – Hranice možností, který byl nahráván letos v zimě pod vedením Tomáše Soldána z olomouckého ČRo.

Druhé pokračování přináší podle knižní předlohy „posun“ k drakovi. Přestože ho samotného ještě neuslyšíme, uslyšíme vystoupení čarodějky Yennefer i pověstného Yarpena Zigrina, jehož projev se drží originálu:) a od prvních slov není pochyb, s kým máme tu čest. Naopak vznešená čarodějka mi nepřipadá moc výrazná a případné její výhružky nezní nijak čarodějsky hrozivě.

Jelikož se Geralt spolu s panem Tři kavky dostávají do družiny krále Nezamíra, počet vystupujících postav se několikrát znásobí a velmi doporučuji si pro osvěžení přečíst samotnou povídku, aby v tom člověk neměl guláš. Na rozdíl od textu, se člověk nemůže tak lehce očima vrátit o několik řádků navrch. Tím ale netvrdím, že by snad všechny vedlejší postavy byly namluveny jedním hlasem, spíš že, mimo postav z první části, Yennefer a Zigrina, tyto postavy nejsou tak hlasově kontrastní.

Ve zpracování a ozvučení jako takovém mi vadilo, že přestože se režisér snaží o dějové zvuky, zrovna jeden z těch nejdůležitějších – zřícení mostu – jaksi vynechává. Chápu, že nahrát takový zvuk jednoduše nejde, ale nějaké padání kamení, praskot dřeva by určitě vylepšily výkřiky mužů, které tak působí poměrně stroze a neakčně.

Škoda také Marigolda, který sice v předloze žádnou píseň rozepsanou nemá, ale zadrnkání do strun, navíc pouhých několika akordů bez zpěvů a později jen velmi tiše na pozadí s brumendem, by zpěv velmi krásně okořenil. Věřím, že by se toho herci zhostili důstojně a kvalitně.

Naopak hudba na dějových předělech zní velmi solidně, taktně navržená a k žánru se mi hodí, navzdory tomu, že se nejedná o žádnou „dobovou“ hudbu, tedy nějakou středověkou, ale o soudobou, s využitím bicích, elektriky atd. Ale vůbec mi to nepřišlo nevhodné.

Uvidíme, co přinese závěrečná část, velmi jsem zvědav na draka i souboje. Zároveň si uvědomuji, že moji touhu po další audio fantasy, takhle v rádiu, to již neuhasí, ale pouze podpoří.