Co se skrývá na stránkách vázané knihy, z jejíhož přebalu na vás hledí tuctový páreček – drsňák a sexy děva? Píseň kostí je urban gothic hororová fantasy s detektivní zápletkou a sci-fi prvky.  První z detektivní série Donal Riordian. Poslechněme si píseň, kterou zpívají kosti v této zvláštní kombinaci žánrů na temném téměř noir pozadí.

Slyšíš píseň? Slyšíš kosti?

Svět, který možná existuje v alternativním vesmíru, je největším plusem tohoto díla. Právě ten gothický ráz, temně fialová obloha, křižovatka silnic v lebce, rtuťový déšť a kočky s rudýma očima jsou tím, co dělá knihu výjimečnou, protože, přiznejme si to, skutečně nevšedních kulis v žánru nalezneme jen pomálu.

Nejde ale jen o kulisy. Jde také o fungování světa. Jde o přízraky, které na každém kroku nahrazují vymoženosti námi známé techniky. Jde o zdroj energie, který tento svět využívá a z něhož drobátko mrazí. Jde o černá zombická srdce tlukoucí v hrudích mrtvých lidí.

Slyšíš kosti?

V tomhle světě se poručík Donal Riordian dozvídá, že mu byl přidělen politicky zainteresovaný případ. Jeho radost je samozřejmě nemalá. Vždyť, kdo by si nepřál vědět, že pokud svou práci podělá, stane se obětním beránkem? Jeho úkolem je chránit božskou operní pěvkyni, jež přijíždí do města Tristopole, potěšit jeho obyvatele. Háček je v tom, že se v poslední době umělcům stávají smrtelné nehody a Diva by mohla být další na řadě. Kdo a proč asi stojí o její mrtvé kosti? Poručíkovým úkolem nebude jen umělkyni ochránit, ale také odhalit tajemnou organizaci, která za vraždami stojí.

Slyšíš píseň?

Příběh by byl celkem logicky vystaven nebýt faktu, že se několik informací dozvídáme, až v okamžiku, kdy se to autorovi hodí, což působí velmi prvoplánově. Navíc mnoho rozhodnutí činí postavy na základě svých citů. Potud je vše v pořádku. Naneštěstí spousta těch citů jakoby se vytvářela ze vzduchoprázdna. Například velká láska hlavního hrdiny vykvetla v průběhu několika hodin a v dalších dvou dnech se stala tím pevným citem, který se snaží být hnacím motorem.  Takže v tomto okamžiku záleží na tom, jestli na autorovu „rychlolásku“ přistoupíte.

Charaktery postav nejsou příliš prokreslené, ačkoli hlavní hrdina si sympatie získat stačí. Na vině bude nejspíš to, že je jich v knize prostě moc. Spousta postaviček do příběhu připluje a po pár odstavcích zase bez povšimnutí zmizí. Pořád tu ale zůstává přehršel vedlejších postav, které do příběhu zasahují po celou dobu a tváří se, že do děje vnáší nový pohled. Nevychází jim to, a tak se malá intermezza stávají spíše narušiteli než stmelovači.

Samotný závěr knihy je nevydařený. Právě tento okamžik totiž nejvíce zdůrazňuje prvoplánovost některých scén, povrchní charaktery a slabé emoce.  Při tom stačilo netlačit tolik na pilu, tedy nesnažit se za každou cenu čtenáře dojmout.

Jaký je závěr? Kniha sice není dokonalá, ale pořád je to slušné čtivo. Pro originalitu světa a sympatického hrdinu, stojí za to si ji přečíst, i přes několik vad na kráse.

Poslechněte si Píseň kostí.

 

 

Autor: Meaney John
Žánr: fantasy/horor
Série: Donal Riordan 1
Nakladatelství: Fantom Print
Počet stran: 320
Provedení: váz. s přebalem
Překladatel: Kateřina Niklová
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
Běžná cena: 259 Kč