Podlondýn.  Že jste o něm nikdy neslyšeli? To nikdo z nás, dokud do něj (ne)šťastnou shodou okolností nepropadl Richard Mayhew, hrdina knihy Nikdykde. Do toho nepředvídatelného okamžiku žil Richard svůj dokonalý život, ve kterém mu nic nechybělo. Tedy ne vědomě. Vždyť, co by si mohl mladý muž přát víc než dobrou práci, byt v Londýně a velmi atraktivní snoubenku.

Jenže jednoho vlahého slavnostního večera, když Richard se svou snoubenkou spěchali Londýnem na důležitou večeři, objevily se náhle ve zdi dveře a z nich vypadlo drobné špinavé stvoření. Richard se k němu sehnul a zjistil, že je to zraněná dívka. Nabídl dívce, že zavolá lékaře, ale ona odmítla. Možná se v jeho nitru ozval hluboko pohřbený rytíř, možná už měl jen dost každodenního stereotypu. Sehnul se, vzal dívku do náruče a zamířil s ní do svého bytu, bez ohledu na výhružky snoubenky. To byl ten okamžik.

Když se druhý den Richard probudil, netušil, že je v jedné z nejhorších lidských nočních můr. To, že se po dívce, která se představila jako Dvířka a právě byla v jeho koupelně, ptala dvojice velmi nebezpečně vypadajících chlápků, by nebylo tak strašné. Dalo by se zvládnout i to, že se dívka baví s krysou, která jí zjevně rozumí a doručuje pro ni vzkazy. Přišlo to až pak, když se s Dvířkou rozloučil a vydal se do práce. Richard přestal pro okolní svět existovat. Ignorovaly ho taxíky, automaty, kolegové i snoubenka.

Richardovi nezbývá nic jiného, že se vydat po Dvířčiných stopách a odhalit tak tajemství světa pod Londýnem. Nečekejte barevnou projížďku snovým světem. Vezměte si vysoké gumáky a připravte se na to, že se ponoříte do bahna, živit se budete holuby a kvůli smradu si budete přát, aby váš nos neexistoval. Tady budete k přežití potřebovat podstatně víc než naditou peněženku a zjistíte, že mapa londýnské podzemky není ani zdaleka přesná.

Nikdykde, věhlasný román Neila Gaimana, vznikal souběžně s britským televizním seriálem, ke kterému napsal Gaiman scénář, a který se vysílal na stanici BBC v roce 1996. Román u nás vyšel v roce 2008 již v druhém vydání u nakladatelství Polaris.

Těžko se dá tomuto dobrodružnému fantasknímu vyprávění cokoli vytknout. Příběh moderního muže, který má srdce na pravém místě, ale ve světě primitivnějšího Podlondýna působí nešikovně, je napínavý, citlivý, vtipný i smutný. O tom, že je příběh barvitý by mohlo vypovídat to, že je schopen vám připomenout jak Holdstocka (svět ve světě) tak třeba našeho Kulhánka (pan Croup a pan Vandemar mi neustále připomínali pana Wriese a Van Vrena – kdo ví, kde pan Kulhánek hledal inspiraci).  O originálnosti boje dobra a zla by se sice dalo polemizovat, ovšem o originálnosti samotného světa pod Londýnem už ne.

Charaktery postav jsou velmi pestré a dobře propracované. Od nezkušeného Richarda, přes vychytralého markýze de Carabas, až k nebezpečným a zároveň groteskním postavám vrahů pana Croupa a pana Vandemara.

Jazyk je tak hravý, že knihu stojí za to číst už kvůli němu. Děj nikde nezadrhává, nemá žádná hluchá místa, a když vás přivede až k cíli, možná budete chvilku přemýšlet o hodnotě vlastního života. Je tu ovšem jedna věc, která může dělat čtenáři potíže a tou je bizarnost – záleží už jen na vás, zda jste ochotni ji přijmout.

 

Název: Nikdykde
Originální název: Neverwhere
Autor: Neil Gaiman
Nakladatel: Polaris
Překlad: Ladislava Vojtková
Rok vydání: 2008
Počet stran: 320
První vydání: 1996
Autor obálky: Dave McKean
Provedení: vázaná s přebalem