Druhý ročník Letního knižního veletrhu Ostrava, jehož motto zní Knihy – cesty k zábavě i poučení, se rychle blíží. Stejně jako v loňském roce bude na ostravském výstavišti Černá louka, v pátek a v sobotu 15. a 16. června 2012. V pátek 15. června bude otevřen od 10 do 18 hodin, v sobotu 16. června od 9 do 17 hodin. Plné vstupné stojí 70 Kč, ale pro návštěvníky je připravena řada slev.

Ze známých žánrových nakladatelů se můžete těšit na nakladatelství FANTOM Print Libora Marchlíka s nejnovější produkcí, které slibuje také skvělé slevy. Nejzajímavější novinkou bude určitě nový Dragon Age: Rozštěpení autora Davida Gaidera. Na stánku určitě najdete také největší hity posledního měsíce – Oko světa Roberta Jordana, Magickou loď autorky Robin Hobb, novinku Vyhnanství trpaslíků Franka Rehfelda či Temné časy editora Martina Fajkuse. Když budete mít štěstí, možná přijde i sám Martin a budete mít jedinečnou možnost odnést si Temné časy nejen za fantastickou cenu, ale také s podpisem a věnováním. Hned v sousedství najdete distribuci Seqoy Jiřího Pavlovského, která představí především novinky žánru a největší pecky nakladatelství Crew.
Dále se můžete těšit na setkání s Františkou Vrbenskou a Josefem Pecinovským, kteří představí projekt Kroniky karmínových kamenů nakladatelství Zoner Press.

Na veletrh je přihlášeno 97 vystavovatelů. Novinkou letošního ročníku je velký stánek Rady galerií České republiky, v němž se návštěvníci budou moct seznámit s knihami a výstavami několika desítek českých galerií (nejsou započítány v počtu vystavovatelů). Novinkou je také účast České televize Ostrava. Ta na veletrhu představí několik literárních dokumentů (mj. o Janu Balabánovi či Otu Filipovi), knihy z Edice ČT a také tři výstavy: Tajemství staré bambitky, výstavku fotografií Dity Pepe nazvanou Slečny a výstavu pohádek z ČT Ostrava.

Cestám, hlavnímu tématu veletrhu, budou věnovány besedy Antonína Červeného (o Himalájích), Zuzany Samkové (o africkém parku Serengeti), Filipa Breindla (o misiích v Amazonii), a až z druhé strany oceánu návštěvníky veletrhu pozdraví známý mořeplavec Richard Konkolski. Své knihy bude na veletrhu podepisovat i stále populárnější česko-japonský autor a podnikatel Tomio Okamura.

Čtenáři české i překladové beletrie se mohou těšit na setkání s Jiřím Stránským, Jiřím Hájíčkem (bude uvádět nový román Rybí krev), Michalem Ajvazem, autorem Knihy roku Lucemburská zahrada, překladatelem Shakespeara Martinem Hilským, prozaiky Evou Hauserovou a Romanem Ludvou, autory fantasy Františkou Vrbenskou a Josefem Pecinovským, autorkami knih pro děti Zuzanou Pospíšilovou a Lenkou Rožnovskou, ostravskými autory Lydií Romanskou, Evou Tvrdou, Janou Hochmannovou, Arnoštem Vašíčkem, Miroslavem Sehnalem, Břetislavem Uhlářem. Na veletrhu budou i tři zahraniční autoři: Jozef Banáš a Daniel Rušar ze Slovenska a Saša Stojanovič ze Srbska.

Podrobný program si můžete přečíst na stránce veletrhu.