Další z řady seriálů, který čerpá své náměty z pohádek, je tu. Ale pozor, nepleťte si to se světoznámými bratry Grimmy! I když nějakou tu podobnost bychom tu našli. Například to, že jednotlivé pohádky, které se objevují v epizodách, čerpají opravdu především z více či méně lidových příběhů, sesbíraných výše zmíněnými německými jazykovědci a pohádkáři. Dalším spojovníkem může být i to, že nadpřirozené bytosti, které v seriálu vystupují, mají německá jména a celkově je většina těchto potvůrek německého původu… nebo alespoň evropského. Asi jim to v Portlandu přijde exotické či co…

Začátky jsou těžké

Každý správný hrdina ví, že v začátcích to nemůže mít snadné. Nick je policista, který společně se svým parťákem Hankem řeší vraždy. Dětství měl krušné (rodiče zemřeli při autonehodě, zbyla mu jen teta, o níž v poslední době moc neslyšel), ale v současnosti je to lepší. Kromě práce, v níž je dobrý, má i pěkný dům a přítelkyni Juliette. Život vlastně plyne docela normálně… Až do okamžiku, kdy je Nick zavolán k případu brutálně zavražděné mladé dívky. Její tělo je doslova rozházené po půlce parku a o kus dál leží červená mikina…

Nick s Hankem pátrají po vrahovi, což Nicka dovede k domu jistého podivína jménem Monroe. A jaké je Nickovo překvapení, když místo člověka, na něj po zaklepání na dveře vykoukne hlava vlka…

Náš hrdina je v tu chvíli konfrontován se svým dědictvím: je potomek lovců, takzvaných Grimmů. Jejich úkolem je strážit rovnováhu našeho světa tím, že budou zabíjet rozličné „weseny“ (v našem slovníčku nadpřirozené bytosti). Těch po světě běhá spousta; někteří jsou pěkně zlí, jiní jsou poměrně neškodní.

Hrdinský syndrom

Většina hrdinů nejdříve svým dědictvím či nové nabytými schopnostmi trpí. Nedokážou se s tím vyrovnat, mají deprese, jsou vzteklí a snaží se držet vše pěkně v utajení. Nick se to sice taky snaží ututlat, ale jinak to s ním nezamává tak, jak byste mohli čekat, přece jen je to policajt a je zvyklý na spoustu podivností.

Bohužel ale musím konstatovat, že jeho charakter, stejně jako charaktery ostatních postav, se mi zdál poněkud plochý a nepropracovaný. Čekala bych vzhledem k délce série (22 epizod) nějaký vývoj, ale Nick nám jako hrdina poměrně stagnuje. Nijak zvlášť se neprojeví ani aristokraticky vyhlížející a charismatický Sasha Roiz v roli Nickova nadřízeného, kapitána Renarda. Sympatická ale nevýrazná je i postava Hanka (ano, je to onen černoch do počtu, který musí být v každém americkém filmu či seriálu). Nejlepší a nejoblíbenější postavou tak nejspíš zůstává „BlutBad“ Monroe (zlý vlk), který značnou část seriálu zachraňuje svými hláškami a excentričností. No považte sami: vlk se zálibou v hodinových strojcích, vegetarián a cvičící pilates?

Detektivka

Zpočátku „Grimm“ působil jen jako klasická detektivka, oživená pohádkovými postavami, kdy půjdeme od jednoho případu k druhému. (V tomto podání bychom ještě poznávali rozličné weseny.) Příběh v tomto směru ale naštěstí nezůstává na místě tak jako hrdinové a po čase v něm můžeme objevovat nové motivy. Pěkně se nám začíná vybarvovat kapitán Renard; do děje začínají zasahovat tajuplné královské rodiny a nějak se nám množí „Reepeři“ – smrtky Grimmů. Kdo nebo co jsou královské rodiny zač, nám tvůrci zatím neprozradili, zjevně si chtějí nechat nějaká překvapení na později. Postupně se v příběhu objevují také nové postavy, které děj vcelku úspěšně oživují.

Celkově je hodně znát i postup ve scénářích. Ty byly zpočátku hodně jednoduché, nebála bych se říci až banální. Postupem času se ale tvůrci umoudřili a scénáře jsou lepší, čímž vzrůstá i kvalita samotného seriálu. Věci se přestávají dít náhodně a bez rozmyslu. Jednotlivé příběhy a osudy postav se začínají pomalu zamíchávat a táhnou se i více než jednou epizodou. Je zde také pokus o přiblížení charakterů, který je rozhodně lepší než předchozí zamrzlý stav. Viditelné zlepšení přichází i po trikové stránce. Zvířecí tváře wesenů jsou propracovanější a vypadají lépe. Opuštěny zůstaly v ateliérech také příšerné figuríny, které nahrazovaly mrtvá těla v prvních dílech (vypadaly neskutečně komicky).

Rozhodně mohu říci, že kvalita seriálu stoupá ve všech směrech a po rozpačitém začátku série se to opravdu rozjede a stojí to za to. Poslední díly byly až překvapivě dobré a plné rozličných zvratů. Závěr celé série pak přináší překvapivý konec, který vás donutí čekat netrpělivě na druhou sérii, která by snad měla být v polovině srpna, jak předeslala stanice NBC. Můžeme se tak těšit na nové postavy, nové zvraty a nová odhalení, spojená ať už se samotným Nickem, tak i s ostatními postavami.

Grimm je béčková odpočinkovka. Ale pokud máte rádi poněkud drastické pojetí klasických pohádek, věřím, že se vám seriál (po přetrpění prvních tří epizod) bude líbit a patřičně si ho užijete.

Název: Grimm

Žánr: Fantasy/Drama/Horor/Mysteriózní

Režie: Omar Madha

Stopáž: 22×42