V posledním čtvrtletí roku 2011 jsme se dočkali druhého vydání druhého dílu o Tině Salo. Už to, že jsme na něco takového museli čekat, naznačuje, že kniha asi není úplně špatná. Záruku kvality to ovšem neposkytuje. Také mohlo napoprvé jít o dobře zvládnutý marketing. Pojďme se podívat na „Věčnost“ (autor recenze odmítá nařčení, že by tímto někoho vyzýval ke skonu).

Úvod pro neznalé
Tina Salo je upírka nejasného původu. Chodí venku i za světla, má ráda auta a motorky, pije téměř výhradně ze živého (a nejen z lidí). Dlouhodobě pobývá v Praze a pro místní komunitu upírů zastává roli vyšetřovatelky. Bere i práci mimo zájmy komunity – jinak by se unudila. V „Sladká jak krev“ pracuje na citlivém případu, kdy si někdo z „jejich“ zakládá bez povolení početnou rodinu a nedrží ji náležitě na uzdě. Kvůli nestandardní situaci se musí vyrovnat s přítomností Kaye – berlínského zabijáka, který přijel pro případ, že by v Praze bylo do čeho střílet.
Sladká jak krev – recenze

Úvod pro znalé
Tina Salo je zpátky a má co dělat. Vedle svého případu musí řešit také rodinné problémy, protože otec, který se k ní staletí nehlásil má najednou víc zájmu, než je jí příjemné. Tinina úloha v upířím světě ztrácí na záhadnosti a získává na přitažlivosti. Ona je vcelku spokojená, Dyre by chtěl být všech upírů král. Nebo to tak alespoň vypadá. Jistě není potřeba vysvětlovat, že paličatý otec s paličatou dcerou spolu nemohou ze dne na den navázat bezkonfliktní vztah.

Detektivní zápletka
Ačkoliv významově je rodinné drama hodnoceno výše než Tinino vyšetřování nejnovější série záhadných úmrtí, je to právě případ, co dává knize rámec. Tentokrát nepůjde o tak citlivou záležitost. Pár vlkodlaků z motorkářské party to položilo a nerozdýchalo. Aby se vlkodlak vysekal a už tak zůstal, to není jen tak. Proto, když je případů více, začnou si vlkodlaci dělat starosti. Kdo by mohl chtít jejich chlupaté hlavy? Jsou jenom paranoidní? Jak hluboko v minulosti mají hledat příčinu? Tina je dost zvědavá na to, aby takový případ vzala a dotáhla do konce. I když tomu prvnímu napomůže hlavně to, že ji o to požádá starý známý.

Násilí a sex
V tomto díle si čtenář dosyta užije obojího, aniž by ho to zabilo či jinak poškodilo (možná psychicky – pokud máte rádi jasnou hranici mezi položkami v nadpisu odstavce, tuto knihu nečtěte). Oproti prvnímu dílu je to přitvrzení. Počítejte se situacemi, ve kterých by se prskavky nechtěly ocitnout, ale mnohé jejich fanynky by je v nich určitě rády viděly.

Shrnutí
Pokud se vám líbíl první díl, druhý nemůže zklamat. Pokud ne, je tu určitá šance, že druhý u vás zaboduje více. Připadalo-li vám „Sladká jak krev“ nestravitelné, do dvojky se nepouštějte. Série Tina Salo je záležitost osobního (ne)vkusu. Mainstream adresovaný těm, kteří si chtějí uchovat dojem, že… hm, ne. Prostě to je mainstream. Stará dobrá úpadková literatura v moderních šatech. Tečka. Výrazné plus vidím v tom, že ty knihy podle toho vypadají a nikdo se přehnaně nesnaží dát jim nejvyšší známku.

 

Autor: Petra Neomillnerová
Nakladatelství: Brokilon
Rok 2. vydání: 2011
Další díly série: Sladká jak krev, Past na medvěda, Smrt u archanděla, Vlci Sudet, Tanec s Carevnou