Dlouhý černý úsvit

Jiří W. Procházka

Nemáte také ten pocit, že se dlouho dařilo Kovářům rovnováhy téměř na všech misích, které podnikli? Přestože proti nim stál ten, který pouhým pohybem prstů dokáže ničit světy – Xaverius Hawk. Možná už ho omrzelo dívat se na ubohé snahy Agentury něco zachránit, nebo si prostě řekl: „Now it’s my turn”.

Jen malou poznámečku na úvod. Jedná se opravdu o revoluční díl, anotace ani jiné zmínky o knize nekecají. Pracovní název autora Restart vystihuje jedním slovem poměrně dosti přesně obsah celé dvacet sedmičky.

Fanoušci záporáků dostanou taky své…

Ještě ani teď nebudu pokračovat zcela klasicky krátkým popisem děje a zhodnocením zpracování, ale zkusím naopak vystihnout cílovou skupinu, pro níž je tento díl psaný, a tu část lidí, pro kterou spíše není. Stručně řečeno, kdo se má těšit, a kdo si má dát pozor.

a) JFK 27 je akce, od začátku až do konce – nádech, ponoření, nedostatek vzduchu, dušení, dušení, zalkávání vodou a konečně, po snad celé věčnosti, vynoření. Milovníci akčňáků, tun nábojů (opravdu doslova) a kubíků krve (taktéž) si užijí. Jako přídavek, výjimečně zcela zdarma, dostanete: temno, oheň, temno, exploze, temno, …

b) Fanoušci záporáků dostanou taky své. Nepůjde o jeden ani o dva hattricky od X-Hawka, Agentura jich dostane tak milión. Poznáte nové zajímavé postavičky z protiagenturní strany, i když bohužel, ale také pochopitelně, ve srovnání s hrabětem či klaďáky z Agentury, jsou charakterově slabší.

c) Nesmíme opomenout typičnost JWP – perfektní hlášky, úleťácké popisy, narážky, odkazy, čtveré na setiny sekund přesně načasované. Ano, sám veliký JWP, od první kapitoly o tom není pochyb, takže jeho obdivovatelé/ky, dýchejte pomalu a zhluboka, ať vám nemusí volat sanitku.

d) Osud, tedy přesněji hrabě z Jestřábí Lhoty, se s nikým mazlit nebude. Dává sice, dle svého mínění, velkolepé nabídky, ale pokud odmítnete, není pro vás pod sluncem, pod žádným v žádné realitě, místo. Sami si domyslete, jak asi odpoví Kováři rovnováhy a co je čeká. Drsní kluci, drsné holky, máte novou inspiraci;)

Masakr narůstající do neměřitelných hodnot kazí jen pocit déjà vu nastávající při smrti postav, kdy si po několikátém úmrtí uvědomíte, že zcela stejně jako Karel, zemřel před pár stránkami i Pepa a předtím taky Lojza.

Knížku jako celek bych přirovnal k obrazu, který někdo rozbil na stovku kousků, ale pak jej zcela přesně znovu slepil. Analogicky k tomu některým pozorovatelům = čtenářům nebude činit potíže vnímat hlavní téma obrazu, jiní toho schopni nebudou, každá poslepovaná částečka bude narušovat jejich pozornost, a tak si nevychutnají podstatu a kouzlo samotného díla.

Sám jsem s tím měl problém, ale až ke konci knihy, jsem si uvědomil, že slepování je jedna z podstat této knihy. Válka je zmatek, válka vytváří chaos, který jen stěží dokážou vystihnout i ti nejlepší režiséři a autoři. Zmatečnost, přeskakování, zbytečná slova či vtípky, nelineárnost, nevybroušenost k tomuto dílu patří, bez nich by si pouze jen na něco hrál.

A tak jsem vlastně skrz doporučení pro tu nejvhodnější skupinu čtenářů obsáhl všechno to, co potřebujete k tomu, abyste se mohli pokud možno dobře rozhodnout, zda máte po tomto díle sáhnout. Možná bych měl ještě přiblížit trošku více obsah, ale vyjmenovávat, kdo všechno tentokrát zařve by bylo moc dlouhé…

Krátce pracovně řečeno, funkce X-Hawkovského inferna splněna na 120 %. Ale i tak mám pocit, že budou, a už se utváří, dvě skupiny lidí – ti, knihu zatracující, a ti, vynášející ji v sérii na jednu z příček nejvyšších.

Hodnocení: 60 %

Zařazení: JFK 27
Dílo:  Dlouhý černý úsvit
Autor: Jiří W. Procházka
Nakladatelství:  Triton (2012)
Vydání: první
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Obálka: Petr Vyoral
Ilustrace: Radana Pavelková
Počet stran: 248
Cena: 219 Kč (pro členy Trifid klubu 179 Kč)