Až budou viset je druhá část trilogie První zákon. Tři hlavní hrdiny (voják Luthar, inkvizitor Glokta a Seveřan Logen) nacházíme tam, kde jsme je na konci knihy Sama čepel opustili. Jezal dan Luthar vyráží s Logenem, mágem Bayazem a dalšími hledat bájné sémě, které má mít obrovskou magickou moc a zabránit tak nepřátelským Gurchům v dobytí Spojeného království.
Sand dan Glokta má podobné starosti – armáda Gurchů se formuje před městem Dakoska a má přesilu, které se posádka nemůže s daným počtem vojáků nikdy ubránit. Peníze na posily nejsou a hlavně je třeba mít vojenskou sílu i na jiných místech země.

Abercrombie pravděpodobně sázel na to, že si děj první knihy každý bude pamatovat, takže se nezdržoval žádnou rekapitulací, jak je u některých autorů zvykem. Určitě je to dobré rozhodnutí. Kniha je tak svižnější a uvěřitelnější. Navíc Sama čepel je tak ojedinělý zážitek, že ty hlavní momenty si čtenář určitě pamatovat bude.
Pravdou je, že děj se začne skutečně zamotávat až v tomto díle, kdy přibude několik vedlejších postav, dozvíme se další podrobnosti z historie světa a poodhalíme některá tajemství a úmysly mága Bayaze.
Abercrombie opět rozehrává hru o několika dějstvích a množství postav, které mají natolik výrazné charaktery, že není žádný problém si všechny zapamatovat. Každý z vedlejších hrdinů má navíc svoje ambice a touhy, které čtenáři nemusejí být zpočátku vůbec jasné. A u některých ani ke konci.

Hlavní postavy se dále vyvíjejí. Z Jezala pomalu ale jistě přestává být sebestředný sobec, ale své ego stejně nezapře. Seveřan Logen se setkává se starými známými, a to mu připomíná, kým byl a kým je nyní. Nutno podotknou, že zatímco v prvním díle se v civilizovaném světě cítil nesvůj, během cesty přes divoké oblasti si připadá jako ryba ve vodě.
Glokta je stále tím zapšklým veteránem, který trpí každodenní bolestí, a proto s ním nijak nehne, když ji působí jiným. Ale nic není černé či bílé, a o Gloktově charakteru to platí dvojnásob.
Blíže se seznámíme také s Jezalovým kamarádem Westem, kterého jsme potkali již v prvním díle a který nyní vyráží bojovat s nepřáteli daleko za moře. Kapitoly s ním mě osobně bavily nejvíc. Jednak díky Westově překvapivému charakteru, a jednak díky příběhové linii, která ho provází.

Jak již název napovídá, někdo v knize bude viset. Samozřejmě neprozradím, kdo to je, jen bych o tomto momentu rád řekl, že je na první pohled nepříliš výrazný – on samozřejmě výrazný je, ale v množství příběhových událostí může vypadat jen jako další kus skládačky. A v tom právě tkví Abercrombieho síla – některé podstatné scény zde zmíní, jako by se nechumelilo. A ono přitom chumelí. Spíše je to hotová vánice. Některé momenty jsou v knize natolik silné, že si je těžko dokážu vymazat z paměti. Byl by hřích, je zde napsat, a proto to neudělám.

Ale abych jen nechválil. Některé pasáže mi přišly zdlouhavé. Zejména bitvy na Severu z pohledu barbara Psího čumáka. Kapitoly za Gloktu byly úderné a četly se opravdu dobře. Sledovat cestu nesourodé skupiny v čele s Bayazem, Jezalem a Logenem bylo zajímavé hlavně kvůli vztahům, které se mezi postavami vytváří (anebo zanikají), ačkoli některé momenty se také trochu táhly.
Nic to však nemění na tom, že Až budou viset není ani horší, ani lepší než první díl trilogie. Stále si drží svou velice vysokou kvalitu a dnes již můžeme říct, že tu si drží celý První zákon.

Název: Až budou viset (The First Law: book two, Before They Are Hanged)
Autor: Joe Abercrombie
Překlad: Olga Machačová
Rok vydání v ČR: 2009
Nakladatel: Polaris/Fantasy
Počet stran: 496