Autor recenze: Věrka Dupynová

Anotace: Darkova akademie je škola jako žádná jiná! Každý semestr se stěhuje na nějaké nové úžasné místo a studují tu jen neuvěřitelně krásní a inteligentní mladí lidé. A čím více se toho nová zahraniční studentka Cassie Bellová o Akademii dozvídá, tím je zvědavější… Jaká zlověstná tajemství střeží Vyvolení – skupina vybraných studentů, kteří se od nezasvěcených drží dál? Kdo je tajemný cizinec, který se v noci potuluje po chodbách? A co se doopravdy stalo před rokem, kdy tu za záhadných okolností zemřela studentka? Cassie zjišťuje, že vědět málo je sice nebezpečné, ale vědět příliš mnoho ji může zabít.

Již samotný přebal knihy slibuje poutavé čtení. S rudými duhovkami očí by čtenář čekal tak oblíbený námět mnoha autorů – upíří story. Temné siluety budov, titulek i podtitulek slibují ságu Potterovského stylu. A upoutávka z druhé strany přebalu knihy nás nemilosrdně vhodí do spárů upíří fantasie.

První díl tajemné série je opravdu podařeným kouskem. Nejenže čtenáře udržuje v neustálém napětí z rozuzlení, o čem vlastně příběh je (Upíří, vlkodlaci, duchové, vraždící maniaci, sekta? Všechny tyto varianty vám přijdou možné, ale mění se s každou nově přečtenou kapitolou.), ale také předkládá dychtivému čtenáři neustálé zvraty ve vztazích, které mezi obyvateli temné akademie panují.

Tak trochu mi tato kniha připomíná upíro-vlčí ságu Stmívání. Jenom maličko naruby. I zde je hlavní hrdinkou dívka, která do této společnosti zazobaných studentů v přepychově vybavené akademii nezapadá. I ona se zamiluje do jednoho ze zapovězených Vyvolených. A každé setkání s  nimi je rozpačité. A nebezpečné.

Po celou dobu příběhu se budeme setkávat s Cassie, studentkou přijatou do akademie na stipendium. A pro většinu snobského osazenstva školy zůstává „stipendistkou“. Ranjitem, který je sice Vyvoleným, ale drží se od nich stranou. Jakoby věděl něco temného, co všechny vyvolené spoutává a zároveň odděluje. Nějaké děsivé tajemství, které je lepší nevědět. Isabellou, spolubydlící Cassie a časem její nejlepší kamarádkou, a ne Vyvolenou. Jakem, jenž je na akademii také díky stipendiu, jen zůstává hlavně kvůli své zemřelé sestře Jess. A samozřejmě hlavní skupinou Vyvolených, v čele se zlomyslnou Kateřinou, její věrnou „kočkou“ Keiko, snobským Richardem a uhlazeným Perrym.

Kromě nich v příběhu potkáváme další dvě osoby: Madame Azzedinovou, postarší elegantní dámu a Sira Alrica Darka, zakladatele temné Darkovi akademie; jež Cassii nezvratně změní život. Mohu vás ujistit, že vás příběh nadchne. Ne, přímo pohltí do svých tajemných osidel starodávných bytostí, žijících věčně a předávajících svůj „dar“ zasvěceným, právě těm Vyvoleným, aby jejich druh přežil i díky parazitickým přežíváním na úkor člověka.  Odkud se vzali? Kdo vlastně jsou a proč? To nám snad osvětlí pokračování této beletrie. Mě osobně její kouzlo pohltilo. Velice příjemně mne ohromil námět knihy, kdy opravdu nejde o upíry, vlkodlaky ani čaroděje, nýbrž o bytosti živící se životní energií druhých. Hmm, velmi výživné čtení.

Kromě námětu se mi líbí příjemná, slušná čeština bez expresivních vulgarismů. Příběh je členěn do přehledně ucelených kapitol, které mají svou akorátní délku, takže se v textu neztratíte. Jisté je, že vám mohu zaručit velice napínavé čtení. Snad jediné, co mi dnes v knihách chybí, jsou ilustrace, třeba černobílé, které by dokreslily a podtrhly zlověstnou temnotu prostředí akademie. Na druhou stranu jsou místa v knize vykreslena slovy tak, že si je čtenář snadno představí a rozhodně působí dost hrůzostrašně. Takže se klidně můžete bát, smát i milovat s Vyvolenými.

Gabriella Poole se narodila v Glasgow a snažila se psát celý život. Ať už pracovala jako uvaděčka v divadle, obchodní asistentka, moderátorka v rádiu nebo barmanka. Když se přestěhovala na Barbados, živila se jako zpěvačka v irském baru a začala psát profesionálně. Později se přestěhovala zpět do Skotska – Morayshire se svým manželem a dvojčaty. Mají labradora, křečka, šílené kočky a nervní rybičky. (Medailonek je převzatý ze stránky databazeknih.cz )

Zdroj obrázků: minotaur.cz

Název: Temná akademie: Vyvolení
Autor:
Poole, Gabriella
Překlad:
Petr Eliáš
Redakce:
Helena Škodová, Dana Sýkorová
Počet stran:
256
Nakladatel:
Fragment ; 2012