Bylo, nebylo…

Tak jak začínaly pohádky, jež jsme slýchali v dětství, začíná i tento snímek. Monolog královny, který následoval, byl celkem dobrý, nicméně už v něm začínaly vyplouvat na povrch věci, které vám při spojení se Sněhurkou nedávají smysl.

Co přijde po vyprávění té zlé potvory? No, možná je na čase se začít bát, i když je film popisován coby fantasy-pohádka a ne jako horror. Nejhrůznějším se pak jeví konec, ale vezměme to pěkně od začátku.

 

Sněhurka je v podstatě remake nesmrtelné Disneyovky, se kterou má společný snad jen název a postavy. Tedy, abych byl fér, tak jen ten český název.

 

Z originálu si vzali jen to, co jim přišlo vhod, a zbytek si vymysleli.

Tahounem filmu je jednoznačně Julia Roberts a je velká škoda, že dostala tak málo místa. Místo toho koukáme na prkennou Sněhurku v poddání Lily Collins (90210, Kazatel), která trpí komplexem Robina Hooda.

Na scéně se objevuje i princ, kterého ztvárnil Armie Hammer(Sociální síť, Ďáblův sluha), který mi připadal do poloviny filmu jako frajer a v té druhé jako lúzr. Jeho nejlepší scéna je asi ta, ve které vypije lektvar štěněčí lásky. Ostatní herci nestojí snad ani za zmínku. No, čemu se divit, když film má pod taktovkou Tarsem Singh (Válka bohů, Pád, Cela).

O příběhu nemůže být řeč. Vrže a skřípě snad v každé scéně a ani není pořádně zpracovaný. No, vlastně zprznily vše, co se dalo. Ono když z hodných trpaslíků uděláte zloděje na chudách a nebo z křehké princezny skoro Xenu.

Dialogy…

tedy pokus o ně. Jsou většinou patetické a nic neříkající. Tu a tam hláška (hodně vzácně) jinak samé plky.

 

Zima se blíží a přišla.

Za hodného krále bylo sluníčko, zpívalo se a tančilo. Když pak po zmizení krále usedla na trůn zlá královna, přišla zima a bída.

Díky tomu se dostávám k lokaci, která byla fakt mizerná. Celá výprava stála za starou bačkoru a divák vidí buď dva sály zámku, les, příbytek trpošů a nebo náměstí městečka.

 

Kladnou stranou se pak stávají pestré kostýmy, které mírně kompenzovaly nevykreslení charakterů postav.

 

Suma sumárum…

Rodinný film o ničem, kde příběh nešel kupředu a tiše stagnoval. Pokus o vtip byl kýčovitý a bylo ho jako šafránu. Herci se moc nesnažili až na Julii, která to brala snad jako jediná jako profesionálka.

Nedočkáte se pěkných míst ani pěkných charakterů. Budete překvapeni změnami, jako třeba těmi trpaslíky, jež jsem zmiňoval výše. Film se nedá brát ani jako oddychovka, protože je celý křečovitý a finální pěvecké cosi od Sněhurky drásá uši a nervy. Člověk si říká, že si to sakra mohli odpustit. Bollywodské vystoupení hlavní hrdinky si asi Tarsem musel dopřát.

No co, hlavně, že to končí happy endem a dojde i na otrávené jablko od seschlé stařeny. Jak by řekl Havel, láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí a když všichni jásají a volají, že věří v sílu lásky, jste vlastně rádi, že přichází titulky.

Zdá se, že je v módě dělat remaky pohádek, ale když film porovnám s loňskou Karkulkou tak jednoznačně vítězí dívka v červeném plášti. Letos nás ještě čeká další verze Sněhurky, tentokrát s názvem Sněhurka a Lovec. No snad to bude lepší než toto.

 

Nemůžu dát víc než 25%. Autoři originálu se musí obracet v hrobě.

Originální název: Mirror, Mirror

Český název: Sněhurka

Hrají: Lily Collins, Julia Roberts, Armie Hammer

Režie: Tarsem Singh

Délka: 106 min.

Komentáře

komentářů

About The Author

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch. Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj... Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars. Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných. Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan. Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye. Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko. Porotce literární soutěže O Dračí řád.

3 komentáře

      • Elinor

        Ony obecně reakce na Sněhurku/Sněhurky byly dost rozporuplné a jak od zastánců, tak odpůrců se dalo vytvořit si obrázek, jak je film nastavený – a z toho odhadnout, jestli je či není šálkem kávy toho či onoho konkrétního diváka. Od toho by taky recenze měly být…

Leave a Reply