Hned na začátku musím říci důležitou věc: Nečetla jsem komiksovou předlohu. Takže tato recenze je čistě z pohledu diváckého; srovnávání s předlohou se zde nedočkáte.

Walking dead, neboli Živí mrtví“, je temný post-apokalyptický seriál, kde se po ulicích procházejí zombíci a rádi by si na vás smlsli. Mohou vás cítit a slyšet. A když na to přijde, rádi se kvůli svačince, kterou představujete, dostanou ze své běžné letargie a překvapí vás tím, že jsou velice hbití. Tedy za předpokladu, že mají všechny končetiny v jakžtakž zachovalém stavu.

 

Příbeh seriálu Walking Dead

Rick je policejní důstojník, šerif. Má dobrou práci, nejlepšího přítele Shanea, manželku Lori a syna Carla. Sice má v manželství trochu problémy, ale pokouší se je překonat. V tomto snažení mu ale zabrání jeden zločinec se zbytečně dobrou muškou a Rick po průstřelu hrudníku upadne do kómatu. Když se probudí, nic není jako dřív.

Poté, co se vypotácí z nemocničního pokoje, kolem vidí známky střelby, nemocnice je v troskách, všude krev… A pohled na to, jak to vypadá venku, není o moc utěšenější. Vraky aut, řady mrtvol doktorů s prostřelenými hlavami…

První co ho napadne, je samozřejmě jít domů. Není velkým překvapením, že dům je opuštěný. Rick se ale nevzdává a rozhodne se jít svoji rodinu hledat.

 

Boj o přežití

Rick není jediný, kdo katastrofu přežil, ale život již není výsadní právo, a tak se o něj musí rvát každým okamžikem. Důležité je mít vždy dost nábojů v revolveru a něco, co vám pomůže k rychlému útěku. Ale zdroje nejsou nevyčerpatelné, jídlo si musíte ulovit, což se stává čím dál tím obtížnější, protože pro zombíky je maso jako maso bez ohledu na živočišný druh.

Možná si řeknete, že je to jen další postapo o zombících. Ale „Walking dead“ je v něčem jiné. V atmosféře. Na té to celé stojí a padá. Ano, je zde krev, hodně krve. Spousta střev a mozků na podlaze, …, ale mimo to jsou tu emoce. Nefalšované, nepřehnané a adekvátní situaci. Večeříte a vtrhne na vás banda mrtvol. Ne, v prvním okamžiku nevezmete zbraň a neuděláte jim díru do hlavy, ale… začnete ječet. Bez ohledu na to, jak moc jste na zombie zvyklí, výkřiku se neubráníte. A to ve „Walking dead“ moc dobře vědí. Postavy nejsou tak odbojné, jako ve většině post-apokalyptických filmů. Jsou vyděšené… a mají taky proč. Nervózně se ohlížejí a každé šustnutí jim rozbuší srdce v očekávání, odkud ta chodící mrtvola vyleze. Volí raději útěk než boj. Každá postava má svou historii a své problémy, které se promítají do jejího chování a reakcí.

 

Brutalita není jen o krvi

Jak jsem psala výše, krve tu tečou pěkné potoky a mrtvými se nešetří, přesto je brutalita seriálu i v něčem jiném. V lidských rozhodnutích, v jejich marném boji proti nákaze, která se vzala bůhví kde. V tom, že jim další den života můžou zajistit jen jejich vlastní schopnosti. Je to o beznaději, která dokáže rozložit odhodlání i těch nestatečnějších na prvočinitele během chvilky.

Když sledujete, jak se postavy této beznaději poddávají jenom proto, aby se o chvíli později zase vzchopili, ptáte se sami sebe, jestli byste to zvládli taky…

 

Závěrem

Je tu vše, co od dobrého seriálu očekávám: dobře natočená akce, příběh, emoce, napětí a atmosféra. Někdy je tam sice zbytečně moc vaty, ale okamžiky, kdy mě atmosféra doslova dusila tím, jak byla hutná, to bohatě vynahrazují. Možná že ta vata, ono na první pohled plané vykecávání postav, tomu dodává jistou dávku realističnosti. Tomu napomáhají také rozličné detaily – hrdinové nosí špinavá, propocená trička, ženy mají polámané nehty a mají za nimi špínu, chybí zde výraznější make up… To vše vytváří kombinaci, která seriálu dodává punc a velice osobitý ráz.

Seriál není primárně o masovém vraždění zombíků různými nástroji, ale o tom, jak se jednotlivé postavy s nastalou situací (ne)vyrovnávají. Je to více drama než akce. V hororovém žánru je to příjemné osvěžení, které si nehraje na „znechutit a šokovat diváky co nejvíc to jde“, ale spíše hraje na jemnější a tenčí strunu mrazivého napětí a stísněných pocitů. A tahle struna je stejně nebezpečná jako ta plná krve a vnitřností. Možná nebezpečnější…

 

Zdroj obrázků: http://www.edna.cz/walking-dead/

 

Název: Walking dead

Žánr: Horor, Thriller, Drama

Režie: Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Michelle Maxwell MacLaren, Gwyneth Horder-Payton, Johan Renck, Guy Ferland

Stopáž: 6×45 minut

Trailer:

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=M44YJPJ1Ops”]