Antologie fantastických povídek jsou v České republice poměrně populární. Neuběhne rok, aby nevyšla alespoň jedna. V květnu se v knihkupectvích objevila sbírka povídek Temné časy. Jak název napovídá, antologie se soustředí na subžánr temné fantasy. Editor Martin Fajkus nic neriskoval a sesbíral povídky od autorů známých jmen, počínaje Williamem Kingem a Františkem Kotletou konče.

Na letošním veletrhu Svět knihy (konkrétně v sobotu 19. 5. od 14:00) proběhla autogramiáda autorů, ze které přinášíme exkluzivní reportáž.

Stánek Fantom Printu (vydavatel knihy) se nacházel v levém křídle pavilonu na pražském Výstavišti. Samozřejmě na něm bylo možné si Temné časy zakoupit a k tomu dostat zdarma plakát s fantasy/sci-fi tématikou. A aby toho nebylo málo, měli jste možnost hodit si kostkami a získat tak až 30% slevu.

V plánované dvě hodiny byli na místě téměř všichni autoři – chyběl jen Rastislav Weber a překvapivě i František Kotleta. Ostatní autoři antologie (W. King, M. D. Antonín, sestry Lukačovičovy, P. Schink, J. Galeta a Míla Linc) byli nastoupeni a připraveni podepisovat. Fronta čtenářů lačných podpisů se táhla kolem celého stánku Fantom Printu.

Fronta u stánku Fantom Printu

Chvíli po začátku autogramiády vznikl mírný chaos – to když mezi autory putovalo množství knih od různých fanoušků, kteří bedlivě sledovali to své, konkrétní vydání.

zleva: Petra Lukačovičová, William King, Martin D. Antonín plus tvář Martina Fajkuse

Autogramiáda trvala padesát minut a dalo by se říct, že celou dobu bylo co podepisovat.

Editor Martin Fajkus vzal nakonec do ruky červenou propisku a na požádání se podepisoval také. Však se za antologii zasloužil stejně jako výše zmínění autoři.

zleva: Jan Galeta, Míla Linc, Petr Schink

Jen jedinou chybku bychom na celé akci mohli najít, ale nemůže za ni ani Fantom Print, ani autoři, nýbrž počasí. V pavilonu bylo téměř nedýchatelno, na každém čele se perlil pot a ruce se potily jak podepisujícím se autorům, tak nadšeným fanouškům.