Tento rok se éterická kráska Sněhurka dočkala hned dvou adaptací, do kin se právě valí to druhé převyprávění.  Pod taktovkou jí má Rupert Sanders, filmařský potěr, který donedávna natočil jen pár reklam. Sněhurka a Lovec jsou tedy jeho filmovým debutem. Všichni jsme proto netrpělivě čekali, a když se k nám dostal první trailer, chtělo se nám plakat štěstím. Po bollywoodské Lily Colins a polonahém Armiem Hammerovi se na nás mrtvě koukala Kristen Stewart a zkrápěl nás potem Chris Hemsworth. Nádhera v porovnání s tím, že u Mirror Mirror jsem myslela na to, kdy příjde můj první epileptický záchvat.

Příběhově se film drží předlohy dostatečně na to, aby neurazil, a zvládá  to i s nově vmáčknutými postavami. Jak už ale sám název vypovídá, princ se nekoná. Nebo rozhdoně ne tak, jak jsme zvyklí. Řekněme si, že čarovné luhy a háje, královnin bratr (zapomeňte na Game of Thrones), případně trollové a elfící jsou zkrátka novinka. Nutno dodat, že i staromódní modré ptáčky nahradily chytré straky, pokrývající trh jako kouzelné aerolinky. Až to uvidíte, řeknete si, že Sanders asi viděl moc Ridleyho Scotta. Jinak je Sněhurka stejně jako v předloze zavřená ve veži, ale navíc se tváří jako kdyby zase čekala dítě s Edwardem. Zlá královna vede se zrcadlem rozhovory svým sametovým hlasem a lovec si smrdí v podzámčí. Tedy, pije, koupe se a snaží se prát. Jestli je na filmu něco, co mě nadchlo, tak je to zobrazení zrcadla. To jak se lilo po schodech dolů, aby se následně zformovalo do podoby člověka. A ten hlas! Christopher Obi by měl být slyšet častěji. Žádné zobrazování vnitřní podoby, případně tvář šklebící se z rámu. Tohle zrcadlo mělo opravdu osobnost a hlavně ho nikdo neničil. Co se s ním asi stalo… Kdyby zbylo, tak tohle je věc, kterou chci do sbírky.

Když se Sněhurce konečně podaří utéct, což je prozvázenou spoustou „náhod“ začne se dít něco víc, než jen flashbacky a vyprávění o tom, jak se královna k trůnu dostala. Co je důležité, Ravenna vlastně není zlá postava. Retrospektivně vidíme, co se jí stalo, jak se ke své kletbě dostala a také nám vysvětlí důvody svého jednání. Nutno dodat, že je během filmu omílá, až vás bolí uši. I když tohle vás trochu štve, stejně jí budete fandit. Možná, že se nezařadíte rovnou jako Tým Královna, ale nepopiratelně je to postava, kterou byste v cíli uvítali. A ne jen proto, že je vám jí líto. I lovec má svou backstory, která je sice trochu jasná od začátku, ale nedá se říct, že by nějak výrazně otravovala. Ztvárnění temného lesa je postavené hlavně na tom, zda se jím člověk nechá ovládnout a jak moc se umí vyhýbat halucinogenním houbám.  Naproti tomu ten kouzelný, zvaný Útočiště je baštou všeho magického, kouzelného a mechem zarostlého. Tady jsem si říkala, že maj fakt hustej matroš. No nic. Dál už je hodně motivačních proslovů, banda skvělých trpaslíků, kteří nejsou úplné trosky a vír větších, či menších bitev. Nikde neteče krev, ale všechno se rozpadá, případně tříští a pelíchá. To je manifestace toho PG-13, ač se to možná nezdá, filmu to opravdu neublížilo. A když si na konec Sněhurka kousla jablka, zase jsem si musela říct, že jí asi nikdo neučil zvracet. Film je jedna výpravná a vizuální orgie. Mám dojem, že Tim Burton jde právě plakat do kouta a šoupat nohama. Všechny postavy jsou reálně rozcuchané, otrhané a přes špínu jim nevidíte barvu kůže. Celé to dokreslují pohádkové exteriéry a epická hudba, která sedne danému žánru. Milým bonusem je, že v titulkách slyšíme Florence and The Machine, Breath of Life.

Co se hereckého ansámblu týče, je to souboj mezi Charlize Theron v roli zlé královny a Kristen Stewart jako Sněhurky. Nebudeme se přít o to, kdo je hezčí. Samozřejmě, že Charlize Theron, ale koho proti ní postavit, aby byla Sněhurka ta hezčí a zároveň v kategorii kolem dvaceti let. Po konzultaci jsem došla k tomu, že opravdu nikoho neznám. Filmem se mihne Lily Cole a tak si můžete všimnout, že Kstew byla opravdu dobrá volba. Nebo si taky stačí vzpomenout na Lily Collins. Charlize je stále špičková herečka a Kristen se do toho opět dostane, pokud nebudu hrát nic, kde se bude tvářit zmučeně, případně vážně. To mi totiž už nadosmrti bude evokovat Twilight, ohyzdnou bradavici na její jinak skvělé kariéře. Trio hvězd nám uzavírá Chris Hemsworth, který se bahenních zápasů a ran do hlavy patrně už nezbaví.  Princem je poměrně neznámý Sam Claflin. V rolích trpaslíků potkáme herce normálního vzrůstu, kteří se pouze díky kouzlu CGI zcvrkli na požadovanou velikost. V zarostlých malých tvářích vás určitě praští do očí minimálně Bob Hoskins a Toby Jones.

Po zvážení všech pro a proti dávám za zrcadlo, výpravu a soundtrack 4/5.

 

Stopáž: 126 min

Režie: Rupert Sanders

Hrají: Charlize Theron, Kristen Stewart, Chris Hemsworth, Sam Claflin

Hudba: James Newton Howard

Český distributor: Bontonfilm

Premiéra: 31.5.2012 (dabing i titulky)

Hi! I’m Jayne. Get over it.

About The Author

Hi! I'm Jayne. Get over it.

Leave a Reply