Po delší době tu máme další maškarádu z dílny Tima Burtona a řekněme si, že víme na, co jdeme. Ne holky, nejdeme hlavně na Deppa, to byli Piráti. Co může trochu zmást, je trailer. Ten může do značné míry lakovat, co se hereckých výkonů a přebujelosti humoru týče. Film v něm působí jaksi velmi jiným dojmem, než od Tima čekáme. To ale považuji za marketingový tah, k nalákání mladšího či neznalého diváka. Dark Shadows jsou Burtonovka se všim všudy. S make-upem, s Helenou, s příšerkami všeho druhu se spoustou temných stínů a ano, s Johnnym.

Děj filmu se motá okolo páně Barnabase Collinse v podaní Johnnyho Deppa a to od začátku až do stinného konce. Ukazuje jeho minulost, rodinné zázemí, povahu, milenky a důvody proč byl proměněm v upíra. Samozřejmě i to, jak byl proměněn. Nemohla jsem si pomoct, ale mám dojem, že nevysvětlili pár věcí či nevytěžili, co vytěžit šlo, tak na mně tahle část působila. No co, léta běží dál i bez lepšího příběhu v pozadí. Milý Barnabas je tedy po rozepři s ex-milenkou zasypán hlínou, čuchá si dvě stě let kytičky zespoda, a pak po dlouhých letech opět vykopán, na světlo boží začne svou jízdu po sedmdesátkách. Poznává rodinu, mění stav rodinného sídla, podniku i konta a jen tak mezi tím se zamilovává do mladinké Victorie Winters, která je čirou náhodou dokonalou dvojnicí jeho zesnulé lásky Josette. Dál už všichni víme, že to bude trochu doják. Nicméně to nezabránilo tomu, že Barnabas je po delší době upír se stylem.

Johnny Depp je Burtonový dvorním hercem a Tim ví proč na něm svoje filmy staví. Depp zahraje cokoliv, včetně sám sebe. Dá se navléct do hadrů a napatlat make-upem až k nutkání použít na něj dláto a stejně ho musíte milovat. I tady ukazuje, že hlavním tahounem je on. Jako obvykle mu zdatně sekunduje Helen Bonham Carter, která je stále sexy a kouzelná svým zvláštním a velmi specifickým způsobem. Křehkou Victori/Josette hraje vcelku neznámá australská herečka Bella Heathcote. Hlavní záporačka Angelique je obdařená vnady Evy Green a myslím si, že se najdou tací, co si půjdou strhnout plakát, kde je vystavuje v červených šatech. Velká hvězda je vedle Johnnyho samozřejmě Michelle Pfeiffer, která hraje i stárne s grácií sobě vlastní. Zkrátka, ikdyž se jí podívate na datum narození, připadá vám, že je pořád neskutečně krásná holka a jako hlava rodiny Elizabeth Collins Stoddard je příjemně koukatelná. Většina diváků patrně nepozná, že Jackie Earle Haley je skryt v roli majordoma. Maskéři se na něm vyřádili tak dobře, že byste mu hodili pětikorunu. Co mně značně potěšilo, bylo cameo škaredé ženské, Alice Cooper. Kdo je pak roztomilým překvapením je Chloë Grace Moretz jako pubertální dcera Elizabeth, Carolyn Stoddard, která nám od dob Kick-Ass trochu zženštěla a nemůžu říct, že se netěším, co z ní jednou vyroste.

Film je celkově vtipný, trochu teatrální a zkrátka Burtonovský. Jen bych řekla, že tu měl být minulý rok, kdy nebyla tak silná konkurence. Hudba je již tradičně Elfmanovská, ale čí také jiná, když film točil Tim.

Stopáž: 113 min

Režie: Tim Burton

Herci: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Jackie Earle Haley, Helen Bonham Carter, Eva Green

Hudba: Danny Elfman

Český distributor: Warner

Hi! I’m Jayne. Get over it.

About The Author

Hi! I'm Jayne. Get over it.

One Response

Leave a Reply