Kdyby mohla být recenze napsána čtyřmi slovy. Bude tady…

EPIC.

A pod tím.

Mazejte do kina.

Jenže to by nešlo a tak se Avengerům podíváme na zoubky, kladiva, štíty a raketové motory trochu více. Filmově držel Avengery na řetězu Joss Whedon a o to bylo napětí při nekonečném čekání větší. Člověk známý seriálovou tvorbou a největším počtem foxnutých pořadů se dostal za volant Marvelácké mašinérie a to přece jen vzbudilo v některých obavy.  Není jich málo, režisérů, tvůrců, producentů, co tenhle přerod nezvládli a paběrkují teď vedle Uweho Bola. Jenže to by nebyl Joss, aby všem zase neukázal, že nad něj není a film je tak hotovým svátkem pro všechny geeky, komiksáky a podobnou monitory sledující svoloč. Základní, životně důležité otázky života, vesmíru a vůbec se tak rojily jako fanoušci na TARDIS podepsanou samotným Russlem T. Davisem.  Jak moc to nahláškuje? Kolik si zabije postav? A bude to sakra tak totálně epic, jako všechno co kdy vypustil do světa a někdo mu foxnul?

Svět tak před pár dny zadržel dech a pak se mlátil do hlavy, jak mohl vůbec zapochybovat. Film je od prvního taktu do poslední notičky nahláškovaný, akční, soundtrackově velmi povedený a je toho zatraceně málo, co se dá vytknout. Je to zkrátka jeden z filmů tohoto plodného roku, kdy si geeci tečou radostí do tenisek. Je zde spousta popkulturních narážek, ale zároveň i hodně situačního humoru, tak aby film udržel i diváky mimo početný fandom. Příběh je rozvinut tak, aby se chytil i divák, který Marvelácké universum přílš či vůbec nezná a značně tomu napomáhá i to, že studio si důkladně připravovalo půdu pro tento film. Tak jsou nám všichni hlavní protagonisté známí z vlastních filmů, případně z menších rolí či měli někde nějaké to cameo. Jasně, že ten chlápek co minulý rok mířil na Thora lukem byl Hawkeye.

Herecky je nejzářivější hvězdou Robert Downey Jr. aka  Iron Man/Tony Stark, který je génius, milionář, playboy a filantrop. Takže hraje sám sebe a ty léta praxe jsou na něm vážně znát. Kdo je tu opravdu herecká špička je u nás méně známý Tom Hiddleston, divadelní to herec, který v Lokim zúročuje všechno, co se naučil a co mu z talentu nadělili v míře více než štědré. Loki by nemohl být zahrán opravdověji a uvěřitelněji tak, abyste mu baštili, že on za to vlastně nemůže, ono to samo, on Bůh chaosu. Po Downeym jsou hvězdami s vlastním filmem Chris Evans jako Captain America/Steve Rogers a Chris Hemsworth, Thor. Chris Evans je stejně jako Captain America dobrý herecký voják, zahraje co je třeba a dobře u toho vypadá. Podobně tak Chris Hemsworth, ten se stejně jako v Thorovi dobře položil do role staršího bratra a jestli někdo Lokimu může nařezat, tak hlavně on. Může se zdát, že moc nehraje, ale ono vlastně není moc co, když je tu za toho rozumného a dospělého vládce Asgardu. Méně prosazovaná a o to lepší postava je Hawkeye/Clint Barton, kterého si střihnul Jeremy Renner. V Avengers je opravdu špičkový Hulk a to Mark Ruffalo, tahle volba se zatraceně povedla, protože Hulka tu musí nenávidět jen zaryté fanynky Toma Hiddlestona. Krásnější polovičky hereckého týmu jsou Scarlett Johansson jako Natasha Romanoff/Black Widow, již tradičně Gwyneth Paltrow jako Pepper Potts a Cobie Smulders jako Maria Hill. U nás známá především jako Robin Sherbotski ze seriálu HIMYM. Dalšími starými známými jsou Samuel L. Jackson jako ředitel S.H.I.E.L.D.u  Nick Fury, Stellan Skarsgård, vědec Erik Selvig a milovaný Agent Coulson, v podání  Clarka Gregga. Stan Lee samozřejmě nezklamal a cameo má i zde. Ikdyž lepší výstup než dobývat se na svatbu Invisible Woman a Mr.Fantastic mít asi už nebude.

Soundtrack má na triku Alan Silvestri a je to hudba neuvěřitelně povedená a dobře padnoucí do situací. Co je třeba dodat, že i písničky inspirované Avengers stojí za poslech. A to nejen Live to Rise od Soundgarden, kterou můžeme slyšet v závěrečných titulcích.

Po třech zhlédnutích vám povím, že se uvidíme v kině.

Stopáž:  143 min

Režie: Joss Whedon

Herci: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson

Soundtrack: Alan Silvestri

Český distributor: Falcon